Skocz do zawartości

Problem z Czystym Niebem i sterownikami.


Saddam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miałem taki problem parę miesięcy temu, jednak postanowiłem o tym zapomieć. Mianowicie mam problem z Czystym niebem. Przy zmianie ustawień obojętnie jakich gra zwiesza się na około minutę i dalej jest wszystko git. Menu pięknie chodzi nic nie tnie się. Ładowanie gry trwa około 5-10 minut. Wszystko jest o wiele bardziej wydłużone. Gdy już się wczyta na maksymnalnych mam 80-100fps'ów. Patch gry to 1.5.10 mod Total Faction War z nim i bez niego jest tak samo. Usuwałem plik user.ltx i to samo. DirectX najnowsze, sterowniki od grafiki niestety z płytki 181.22 a dlaczego to zaraz opiszę. Myślę że jest to problem właśnie sterowników od grafiki. A teraz problem ze sterownikami. Ściągnąłem najnowsze do mojej karty graficznej Nvidia GeForce 9600GT. Standardowo usuwam stare i instaluje nowe. Komputer jest połączony przez kabel HDMI do monitora. Po zainstalowaniu jest taki problem że nie mam mojej rozdzielczości monitora 1920x1080 tylko 1280x1024, a przy połączeniu kablem DVI mam rozdzielczość 1600x1200. Gdy próbuję otworzyć panel nvidia pisze, że monitor nie jest podłączony do żadnej karty graficznej. Pisałem do nvidii w sprawie pomocy, ale od paru miesięcy nie odpisują i już nie wiem co mam robić. Monitor ma 60Hz. Czyściłem dysk programem do usuwania zbędnych sterowników, żeby nic się nie gryzło i nic. Próbowałem różnych sterowników beta i rekomendowanych i też nic. Miałem wcześniej też jeden problem, że na kontraście 16:9 ekran się rozciągał poza ramki monitora, a na oryginalnym było okej. Po zmianie Hz w panelu nvidia na 60 problem zniknął. Specyfikacja komputera: Intel Pentium Dual E2160 1.80Ghz x2 GeFoirce 9600GT 512mb 4GB ramu DDR2 Monitor: LG Flatron M2362D Jeżeli ktoś wie jak to naprawić, z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz problem ze sterownikami....

@saddan nie przyszło Ci do głowy, że problem może leżeć również po stronie monitora lub karty. Najprościej będzie wyeliminować takie problemy poprzez próbę. Potrzebny jest drugi monitor HD i druga karta + ten sam sterownik. Po prostu idź do kumpla i wepnij w jego kompa swój monitor po złączu DVI i zobacz czy daje rozdziałkę natywną HD. Jeżeli daje to pozostaje karta i sterownik. Potem wstaw kartę i zobaczysz co i jak na monitorze kolegi. Jednak radzę korzystać z kabla DVI.

//

Chyba że problem występuje tylko w grze CS to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kondotier niestety optymalizacja nic nie dała, dalej tak samo się wczytuje. @malakas wszystkie gry chodzą normalnie oprócz CS. Monitor mam ponad 2 lata, na starym komputerze działał idealnie przy złączu DVI, gdy wymieniłem rok temu komputer na ten co powyżej używałem innej karty graficznej (GeForce 8800GT) także na złączu DVI, a gdy postanowiłem wymienić kartę to zaczęły się te problemy. Jeszcze ogarnę na jakimś innym kompie monitor i tą kartę graficzną lub być może że coś z kompem jest nie tak, ale szczerze mówiąc wątpię. Jeżeli ktoś wie jeszcze co może być przyczyną to proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalując nowe sterowniki - wystarczająco zadbałeś o usunięcie pozostałości po starych (wiem że wspominałeś o tym, ale lepiej być pewnym w tej kwestii)? Ja zawsze po odinstalowaniu używam Driver Cleaner'a, dopiero wtedy instaluję najnowszą wersję. Sterowniki pod monitor masz w wersji dostosowanej do łącza?. Czasami to umyka uwadze, na wszelki wypadek - sprawdź zgodność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używałem Drive Cleaner'a i nic to nie dało. Nie rozumiem tego czy mam sterowniki dopasowane do łącza. Zazwyczaj windows automatycznie mi je pobierał. Teraz mnie tknęło żeby zainstalować je z płytki, którą miałem z monitorem. Po zainstalowaniu minimalnie szybciej się wczytuje, ale dalej około 3-5 minut gdzie powinni maksymalnie 30 sekund. Spróbuję teraz zainstralować najnowsze serowniki do grafiki i sterowniki do monitora z płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Log znajdziesz w:

Windows Vista/7 - C:UsersPublicDocumentsSTALKER-STCSlogs

Jeśli chodzi o ustawienia grafiki, przeczytaj ten post - link oraz posty kol. @Bolo. Ostatnio wiele osób ma problem z C-Sky pod Win7 x64. Ty masz akurat wersję 32 bit, ale problem może dotyczyć systemu Win 7. Ustaw uprawnienia administratora i tryb zgodności z XP - sprawdzając efekt. Jako mogące okazać się istotne - polecam w ramach uzupełnienia przeczytać te informacje. Daj znać jeśli coś ustalisz - temat może się przydać.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszystkie gry chodzą normalnie oprócz CS. Monitor mam ponad 2 lata, na starym komputerze działał idealnie przy złączu DVI, gdy wymieniłem rok temu komputer na ten co powyżej używałem innej karty graficznej (GeForce 8800GT) także na złączu DVI, a gdy postanowiłem wymienić kartę to zaczęły się te problemy. Jeszcze ogarnę na jakimś innym kompie monitor i tą kartę graficzną lub być może że coś z kompem jest nie tak, ale szczerze mówiąc wątpię.

Jeżeli masz problem ze sterownikiem to powoli znajdziesz rozwiązanie. Z dwojga złego lepiej by był to problem sterownika... :smile: i lepiej by @The Emperor miał rację . Jeżeli jest ze sprzętem to warto spróbować...nie chodzi o sam komputer ale o kartę. Z drugiej strony napisałeś, że inne gry chodzą normalnie.

Co znaczy normalnie... bo jeżeli na innych tytułach masz rozdzielczość natywną HD 1920x1080 to monitor i karta jest w porządku. Jeżeli nie masz to sądzę że masz problem sprzętowy i od tego trzeba zacząć.

Mnie zastanawia fakt że problemy zaczęły się po zmianie karty. Karta była nowa czy używana ?

Jest jeszcze jedna opcja...wstaw inną kartę graficzną i sprawdź zachowanie gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra trochę namieszałem z tymi kartami i sterownikami i opiszę teraz jak wygląda sytuacja. Wieczorem wczoraj przez godzinę męczyłem się żeby zainstalować stare sterowniki do geforca 9600GT. Po prostu nie chciało mi jakoś zainstalować tego sterownika. Zmieniłem na starszą kartę 8800GT, sterownik stary z płytki 161 bodajże. Kabel też zmieniłem na DVI. Odpaliłem stalkera z ciekawości i tak samo długo się ładuje, gdzie kiedyś jak używałem tego 8800GT wszystko chodziło normalnie. Na razie chyba pozostanę na tym 8800GT. Co do innych gier malakas to większość które mają 1920x1080 chodziły bez problemu. @The Emperor te sterowniki TAGES mam już zainstalowane, a opcjami graficznymi stalkera za chwile się pobawię i pokombinuje. EDIT: próbowałem zmieniać rozdzielczość, wszystkie suwaki na minimum i oświetlenia. Im wyższe oświetlenie tym dłużej się ładuje wszystko, na pełnym oświetleniu dynamicznym żeby zaakceptowało mi te ustawienia czekałem około 2 minut. Wrzucam też parę zdjęć jak to wszystko wygląda i aby porównać między HDMI a DVI: problem z otwieraniem panelu nvidia: http://vpx.pl/i/2013/09/11/sterownik_nvidia_error_HDMI.png rozdzielczość na DVI: http://vpx.pl/i/2013/09/11/rozdzielczo%C5%9B%C4%87_DVI.png rozdzielczość na HDMI: http://vpx.pl/i/2013/09/11/rozdzielczo%C5%9B%C4%87_HDMI.png widok pulpitu na DVI: http://vpx.pl/i/2013/09/11/pulpit_DVI.jpg widok pulpitu na HDMI: http://vpx.pl/i/2013/09/11/pulpit_HDMI.jpg

Edytowane przez Saddam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze zobaczyć ten log X-Ray'a celem wykluczenia błędnej instalacji moda. Druga sprawa - sprawdź twoją kartę graficzną pod obciążeniem - wcześniej uruchamiając program do monitorowania temperatury GPU, możesz użyć GPU-Z z możliwością zapisu danych do loga (zaznaczenie odpowiedniej opcji w menu) i sprawdzenie wartości temperatur grafiki, chociaż przyznam - w sytuacji jej przegrzewania się, grafika powinna sypać artefaktami. Dla twojej karty max. temp powinna wynosić 105 st. C, ale martwiłaby mnie już wartość > 80 st. (specyfikacja). Obawiam się, że @Malakas ma rację - zwracając uwagę na problem sprzętowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o log x-ray stalkera to nie ma go, plik jest pusty.  Co do obciążenia to na 9600GT temperatury miałem około 60 st. C, a na 8800GT szczerze mówiąc nie wiem bo mi nie pokazuje :D A tu daję link do tego GPU-Z na 8800GT. Myślę że too to chodzi :D http://vpx.pl/i/2013/09/11/GPU-Z.png EDIT: teraz przetestuje czy nie mam dawnego problemu na 8800GT z grami. Jeżeli będzie wszystko ok to będę tej karty używał.

Edytowane przez Saddam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce sensors na samym dole masz opcję do zaznaczenia: "Log to file". Po zaznaczeniu jej i pozostawieniu włączonej aplikacji (w tle) następuje zapis wartości do pliku .txt. Godzinny test pod obciążeniem (np. w trakcie gry) jest wystarczająco miarodajny (po testach odznacz opcję). Jeśli plik loga X-Ray jest pusty, to może oznaczać, iż mod nie działa właściwie. Dobrze by było, gdybyś u znajomego postawił moda i sprawdził efekt - zawsze będziesz miał jakieś odniesienie.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że stalker tak samo się ładuje i z modem TFW i bez niego. Log z GPU-Z zaraz włączę jak postaram się ogarnąć błąd z 8800GT. Musiałem ją zmienić przez to że podczas grania w obojętnie jaką grę po paru minutach robił się czarny ekran i się zawieszał. Po zminimalizowaniu przez alt + ctrl + del pokazywało mi że główny sterownik ekranu przestał działać i błąd z adobe flash player. Postaram się to dziś jeszcze ogarnąć, jak nie da rady w nic pograć na tej 8800GT to wracam na 9600GT i kombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ czegoś tutaj nie rozumiem zapytam jeszcze raz....Jaka jest rozdzielczość tego monitora i czy karta graficzna pozwala pracować ekranowi w jego fabrycznej rozdzielczości.

Pytanie tyczy się obydwu kart które są do dyspozycji. Mówiłeś poprzednio, że gry działały na 1920x1080 na starej karcie...przecież na fotkach nie ma takiej rozdzielczości.

Nigdy nie będzie normalnie jeżeli ekran nie będzie pracował w rozdzielczości natywnej i to bez względu na grę taką czy inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie rozdzielczość też mam 1920x1080, a na fotkach była pokazana inna rozdzielczość, nie wiem czemu ale przez sterowniki. Gdy zainstaluje najnowsze to tak się dzieje i na HDMI i na DVI a jak z płytki to mogę dać normalnie 1920x1080 z tym że stalker CS już mi nie działa. Kartę 8800G na razie odpuszczę i sprawdzę na innym kompie. Próbowałem powrócić na 9600GT ale nie wiem czemu nie mogę zainstalować sterowników nawet z płytki... Wkładam normalnie do napędu, instaluje się, restartuje komputer i nic. Tak jakby nie zainstalowało ich. Myślę że na razie pożyczę obojętnie jaką kartę i potestuje ją, a te 9600GT i 8800GT na innym kompie sprawdzę. Jak ta pożyczona też nie będzie trybić to chyba zmienię komputer bo już sił nie mam do zmieniania tych kart i sterowników. Jeszcze jutro pokombinuję, a tymczasem dzięki wszystkim za pomoc. Jak uda mi się to jakoś naprawić to napiszę :)

EDIT: Dobra jest jakiś postęp. Kumpel dał mi sterowniki jakieś lepsze niż z płytki ale nie najnowsze, 197.13. Sterownik jest i do 8800GT i do 9600GT. Na 8800GT rozdzielczość jest dobra, 1920x1080 jednak dalej w grach mam że główny sterownik ekranu przestał działać. Zrobiłem log podczas grania w LoLa i uciągnąłem około 10-15 minut. Dalej zwieszało mi się co parę sekund. Kabel DVI. Stalker CS dalej wolno się ładuje. Jutro wymienię kartę na 9600GT i zobaczymy jak zadziała. W załączniku daję ten log z GPU-Z jak grałem. Może da radę coś z niego wyciągnąć czemu mi sterownik ekranu przestaje działać.

GPU-Z Sensor Log.txt

Edytowane przez Saddam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wątpię. 8800GT kupiłem używaną na tablica.pl a na fakturze ktoś ją kupił nową w 2008 roku. 9600GT dostałem od kolegi, mówił że raz jej użył a dalej leżała tylko.

EDIT: Wymieniłem teraz kartę 8800GT na 9600GT i ten sam sterownik 197.13. Stalker dalej bardzo długo się ładuje, a gry inne chodzą normalnie. Rozdzielczość 1920x1080 kabel HDMI. Pogram później może w coś i spróbuję dłuższy log z GPU-Z zrobić, chyba że chodzi tylko o temperaturę karty graficznej to teraz jest niecałe 60 stopni C. Pokombinuje może z lepszymi trochę sterownikami, i dam DirectX najnowszego i zobaczymy czy coś da.

EDIT 2: Dobra chciałem pograć teraz w Stalker SoC i to samo mam co w Czystym niebie, chociaż zawsze SoC i Zew Prypeci chodziły normalnie na tej karcie graficznej. Jutro zrobię format i mam nadzieje że to pomoże.

Edytowane przez Saddam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.