Skocz do zawartości

Nawigacja.


LordDino

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze ? Bez sensu. Zamiast navi lepiej kupić jakiegoś smartfona, większość i tak ma wbudowanego GPS-a.

Dobre i co ważne często aktualizowane mapy (bo o to chyba chodzi) ma Google Maps, Here (kiedyś Nokia Maps), niezły jest Garmin (płatny). Z zasłyszanych/czytanych opinii ludzie polecają też Yanosika.

A wszystko powyższe (oprócz Garmina) jest free, wystarczy mieć smartfona czy tableta z Androidem.

Ja już wyleczyłem się z osobnej navi :)

 

Mały dopisek :

http://gadzetomania.pl/1179,nawigacja-czy-smartfon-co-lepsze

Artykuł z maja 2014, ale przez te dwa lata zasadniczo nic się pod tym względem nie zmieniło, a nawet jeśli, to na korzyść smartfonów :)

 

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie każdy telefon nada się na nawigacje. GPS jest bardzo prądożerny jeśli podłączymy dobrą ładowarkę (co najmniej 1A a najlepiej Quick Charge jeśli telefon obsługuje) zazwyczaj nie powinno być problemów przez parę godzin. Niestety często po tych paru godzinach telefon ze względów bezpieczeństwa przestanie się ładować ze względu na wysoką temperaturę. Później może być mocno ograniczone wydajność procesor a na koniec telefon po prostu może się wyłączyć. Sytuacja najgorsze jest w lecie i nawet klimatyzacja nie wiele pomoże gdy słońce świeci po telefonie. Trzeba po prostu o tym pamiętać i wiedzieć ile nasz telefon wytrzyma. Dobre GPS są przystosowane lepiej do długiej pracy niż telefony - ale tylko te dobre. Ciężko o dobrą nawigacje za mniej niż 300-500 zł.

Ja polecam Here i Yanosika. Google Maps sporadycznie mają błędy.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z nawi w telefonie jest taki, że ona chodzi na necie i jak nie ma zasięgu to leżysz, a to jest częste. Tylko Nokia ma GPS i śmiga na satelicie, dlatego wolę zwykłą i tu właśnie pojawia się sprawa jakie oprogramowanie, bo maszynka mało ważna codziień nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość obecnych smartfonów posiada wbudowany odbiornik GPS (praktycznie to już standard) a dane z netu są tam opcjonalne i można je wyłączyć. Praktycznie taka nawigacja jest wtedy darmowa jeżeli chodzi o pobieranie danych, chyba że chcesz info o korkach lub fotoradarach wtedy musi być włączony przesył danych komórkowych. Here czyli darmowa nawigacja noki jest już prawie na wszystkie systemy, jedna z najlepszych i często aktualizowanych. Co do pracy na baterii w trybie nawigacji to wcale tak źle nie jest, na pewno kilka godzin na w pełni naładowanej wytrzyma, na kilku różnych smartfonach w trakcie używania nie zauważyłem jakiegoś wielkiego nagrzewania się urządzenia, do auta wystarczy zwykła ładowarka samochodowa kompatybilna z danym urządzeniem.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk7: Z ładowarką absolutnie się nie zgodzę bo ładowarki 500mA nie są w stanie zasilić nowych telefonów. 1A też nie zawsze. Co do telefonów tak jak pisałem zależy od modelu ale problem dotyczy sporej części.

Coś na poparcie moich twierdzeń: http://connectedcar.auto-swiat.pl/caraudio/telefon-do-nawigacji-samochodowej/c985yf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@portals tam akurat wymienione są dwa modele których akurat nie miałem. Tak jak pisałem wcześniej (kilka godzin) to w praktyce u mnie w pełni naładowany smartfon wystarczał przy korzystaniu z nawigacji na 2-3 godziny. Być może przy podłączonej zwykłej ładowarce w formie podtrzymania wystarczyłby na jeszcze dłużej ale w tak długich kilkunasto godzinnych trasach nie byłem, wtedy taka ładowarka o jakiej piszesz i wspomina autor artykułu będzie niezbędna. Smartfony na których używałem nawigacji: Nokia N8, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy A3 i niedługo może przetestuję S6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii używania smartfona jako protezy nawigacji. W znakomitej wiekszości przypadków spokojnie starcza zestaw nawigacyjny w w/w smartfonie. . Drogi w Polsce są wystarczająco dobrze oznakowane,  aby z miasta A trafić do miasta B. I dopiero przy wjeżdzie do onegoż niezbedna bywa informacja z dokładna lokalizacją i trasą dojazdową.  Czas używania  nawigacji to góra pół godziny na jeden wyjazd.Aczkolwiek posiadanie w schowku dedykowanej ładowarki daje dodatkowy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkk7 napisał:

w pełni naładowany smartfon wystarczał przy korzystaniu z nawigacji na 2-3 godziny.

Albo i więcej. To jest kwestia wyłączenia wszystkich zbytecznych procesów, a sporo tego niestety działa w tle, zżerając zasoby systemowe, jak i energię elektryczną.

Korzystam z Nokii N8, i w tej chwili na zużytym, 4 letnim akumulatorku wytrzymuje godzinę-półtorej jako navi. Na nowym spokojnie 3-4 godziny. Oczywiście, korzystam z ładowarki, bo jest to także mój normalny telefon.

No ale N8 to Symbian, nie Android ;)

1 godzinę temu, boberm napisał:

I dopiero przy wjeżdzie do onegoż niezbedna bywa informacja z dokładna lokalizacją i trasą dojazdową.

 

Co za różnica, czy korzystam przykładowo z map Garmina w smartfonie, czy w dedykowanej nawigacji ? Mapy są dokładnie takie same.

 

 

11 godzin temu, LordDino napisał:

Problem z nawi w telefonie jest taki, że ona chodzi na necie i jak nie ma zasięgu to leżysz, a to jest częste.

Mylisz GPS z A-GPS. Ale praktycznie wszystkie telefony/smartfony z navi mają wbudowane obydwa odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbudowany odbiornik GPS ma sporą zwłokę w działaniu, żeby poprawnie określić położenie musi namierzyć co najmniej trzy satelity o odpowiedniej sile sygnału. Często w budynkach są z tym problemy. Gdybyś miał problem z włączeniem GPS to może to Ci pomoże http://mojtelefon.info/sony_xperia_m4_aqua_obsluga_telefonu_nawigacja_orange__wlaczanie_gps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, można nawet tablet na stałe zabudować w panelu środkowym. Nie wiem tylko, jak wygląda wtedy sprawa wyprowadzenia odbiornika/anteny GPS, i mogą być kombinacje z zasilaniem. Plus, że można też wtedy podłączyć na stałe kamerę cofania czy inne kamerki z auta.

Ale tablet montowany w uchwycie na szybie czy podszybiu i zasilany ładowarką podłączoną do gniazda zapalniczki jak najbardziej się nada. To prawie tak samo, jakbyś korzystał ze smartfona :)

 

Tu masz sporo różnych zdjęć, jak to może wyglądać :

https://www.google.pl/search?q=tablet+w+aucie&newwindow=1&biw=1920&bih=923&tbm=isch&imgil=DTEXYn_Vp1TD0M%3A%3BHlTHszY2sqRcdM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.cb-forum.pl%252Fviewtopic.php%253Ff%25253D53%252526t%25253D25175&source=iu&pf=m&fir=DTEXYn_Vp1TD0M%3A%2CHlTHszY2sqRcdM%2C_&usg=__f07OkCrH7G8T2Qad0PBuBvkCGIo%3D&ved=0ahUKEwi56qrPocPNAhWJHpoKHZBYCjwQyjcIJg&ei=R4RuV_mqGYm96ASQsangAw#imgrc=_

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko który ?

Bo seria A7600 ma wiele powiedzmy "podmodeli"

Musisz patrzeć, żeby tablet posiadał zarówno GPS, jak i A-GPS.

Przykładowo ten A7600 z Morele wg opisu ma obydwie funkcje :

https://www.morele.net/tablet-lenovo-a7600-2-10-1-3g-wifi-niebieski-59-409037-650854/

A ten wybrany przez Ciebie (domyślam się, że za 484 zł ze sklepu ZiZaKo) nie ma w ogóle opisu technicznego na stronie sklepu.

Tutaj test innego A7600 tylko z A-GPS

http://www.tabletmaniak.pl/152764/lenovo-a10-70-a7600-test/

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.