Skocz do zawartości

Ścinki i zawieszanie się Zewu Prypeci


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam z tą częścią(i nie tylko swoją drogą) dwa problemy:

1) Ścina w losowych momentach i częstotliwości ,wygląda to tak że w ciągu rozgrywki tylko parę razy się zatnie a w kolejnych podejściach potrafi ściąć nawet 5 razy pod rząd ,jakby co to próbowałem zmodyfikowanych bibliotek lua i nie wiele to dało.

2)Z kolei drugi problem pojawił się nie dawno i objawia się tym że jak robię sejwa to Zew się zacina i jedyna opcja żeby działał normalnie to wywołanie Menedżera zadań i powrót do zminimalizowanej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu latach grania mogę powiedzieć, że głównym wrogiem Stalkera jest... dysk twardy...

Stalker najczęściej tnie się(przynajmniej mi) w czasie ładowania dzwięków albo AI, z czystym stalkerem bez modów AI nie jest problemem, a ponieważ większość dzisiejszych komputerów jest "dosyć szybka" a ilość pamięci ram i jej szybkość nie jest problemem nawet w laptopach, jedynym winnym jest dysk twardy, którego WIELU użytkowników komputerów olewa, myśląc, że jak jest pojemny to jest dobry... A nie, nie jest dobry.

Pojemne dyski zazwyczaj są strasznie wolne, a 90% użytkowników ma totalną zlewkę na utrzymanie dysku w dobrym stanie: pakują w niego co się da raz na miesiąc użyją jakiegoś cleanera i mają włączonego pseudo-antyvirusa 24h który dosłownie ryje system jak dzik w lesie udając że coś robi.

Wystarczy zrobić porządne czyszczenie śmieci z dysku i zrobić dokładną defragmentacje i mogę cię zapewnić, że Stalker i inne gry dostaną małego kopa jeśli chodzi o ilość fps.

Druga sprawa to dysk SSD... nawet najtańszy sprawi że KAŻDA gra dostanie miłego boosta. Ja sam mam tani dysk SSD 80GB który jest zarezerwowany tylko dla gier(nie gram w 1000 gier jednocześnie więc mi starcza) i Stalker nie sprawia mi już żadnych problemów w porównaniu ze zwykłym HDD.

 

 

Oczywiście nie jest to 100% rozwiązanie, ale zdecydowanie poprawi komfort grania w Stalkera. Więc zrób porządek na dysku, zostaw na noc niech się porządnie zdefragmentuje(polecam aplikacje "Auslogics Disk Defrag Touch" przynajmniej mi daje najlepsze rezultaty) potem wyłącz te pseudo antywirusy i zainwestuj w dobrego firewalla(nawet TinyWall daje radę) i ciesz się graniem....

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną opcją poprawienia działania w punkcie 1. jest:

-deragmentacja i sprzątanie dysku

-albo zakup ssd

-bądź utworzenie stalkera na tzw. ramdisku (umieszczenie go w pamięci ram), ale to rozwiązanie jest bardzo drogie ze względu na wymaganą pamięć ram (przy większych modach nawet 32GB).

-warto nadać stalkerowi wyższy priorytet w menadżerze zadań i ustawić koligację na wolny rdzeń(porponuję 3 bądź 4, bo większość programów działa na 1/2 rdzeniu) 

@Paranoia wybacz zagapiłem się i nie przeczytałem twojego posta.

 

A propos SSD, posiadam na SATA, ale zamawiam niedługo pod M.2. Ciekaw jestem czy da radę to ograniczyć ściny.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, antrix napisał:

Spróbuj dopisać  "-noprefetch"

powinno pomóc zmniejszyć ścinki

 

 

Noprefetch to obusieczny miecz: potrafi serio przyspieszyć grę, zwłaszcza ładowanie, ale jeśli dysk i pamięć nie są wystarczająco szybkie sprawią że gra będzie doładowywać elementy w trakcie gry ścinając ją jeszcze bardziej...

Bo noprefetch sprawia że gra nie ładuje wstępnie danych do pamięci cache i RAM, normalnie gra w czasie startu ładuje wszystkie ważne elementy by właśnie się nie ciąć w czasie doładowywania reszty mniejszych elementów.

Ale jeśli wyłączysz prefetch, gra będzie dwa razy częściej korzystać z dysku, więc jak dysk nawet lekko zwolni, w grze odczujesz to jako nawet dwie sekundy ściny. A jeśli masz aktywny pseudo-antyvirus który skanuje wszystkie uruchamiane pliki udając że coś robi... gra będzie się wieszać jak kurtki zimowe w czasie lata....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy pisałem na forum, że czyszczenie dysku i defragmentacja, to podstawa. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli ma się kiepski procesor, kartę graficzną i mało Ramu, to trzeba zapomnieć o oświetleniu dynamicznym, a nawet o wysokich ustawieniach na statycznym. Jeżeli nie przesadzi się z ustawieniami, to i na kiepskim sprzęcie można w miarę komfortowo grać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że daje.

Może nie widać efektów, kiedy nie masz dysku posiekanego na drobne kawałeczki, ale w moim przypadku zauważyłem przede wszystkim dłuższe życie "twardziela" i płynną pracę bez względu na wiek. 

Dla porównania niedefragmentowany dysk padł mi na amen po półtora roku i jestem pewny, że właściwa higiena przedłużyłaby mu życie. Może się mylę, ale wiesz - lepiej myć ręce, niż potem się leczyć na efekty ich niemycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.07.2017 o 19:31, Paranoia napisał:

Druga sprawa to dysk SSD... nawet najtańszy sprawi że KAŻDA gra dostanie miłego boosta. Ja sam mam tani dysk SSD 80GB który jest zarezerwowany tylko dla gier(nie gram w 1000 gier jednocześnie więc mi starcza) i Stalker nie sprawia mi już żadnych problemów w porównaniu ze zwykłym HDD.

Czyli lepiej mieć jeden dysk na system i programy a drugi na granie, tylko jak się będzie grało w Stalker'a i inne tego typu growe dziadki bo co jak co ale dzisiejsze gry zajmują niekiedy wręcz kosmiczną ilość miejsca.

Dnia 9.07.2017 o 19:31, Paranoia napisał:

Oczywiście nie jest to 100% rozwiązanie, ale zdecydowanie poprawi komfort grania w Stalkera. Więc zrób porządek na dysku, zostaw na noc niech się porządnie zdefragmentuje(polecam aplikacje "Auslogics Disk Defrag Touch" przynajmniej mi daje najlepsze rezultaty) potem wyłącz te pseudo antywirusy i zainwestuj w dobrego firewalla(nawet TinyWall daje radę) i ciesz się graniem....

Sam mam ADDT tyle tylko jak z niego korzystasz? Same podstawowe ustawienia czy może jednak ustawić jakieś dodatkowe funkcje?

Co do TinyWall sprawdziłem i może  będzie dobry, ale nie był aktualizowany gdzieś od marca 2016.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Szperacz napisał:

Czyli lepiej mieć jeden dysk na system i programy a drugi na granie, tylko jak się będzie grało w Stalker'a i inne tego typu growe dziadki bo co jak co ale dzisiejsze gry zajmują niekiedy wręcz kosmiczną ilość miejsca.

Sam mam ADDT tyle tylko jak z niego korzystasz? Same podstawowe ustawienia czy może jednak ustawić jakieś dodatkowe funkcje?

Co do TinyWall sprawdziłem i może  będzie dobry, ale nie był aktualizowany gdzieś od marca 2016.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

 

Nie jest tak że dysk SSD jest tylko do gier. Po prostu niektóre gry, jak np Stalker wymagają szybkiego dysku. Inne gry, nowsze czy bardziej rozbudowane nie polegają na dysku tak bardzo i wszystko idzie przez ram. Po prostu silnik stalkera działa tak, że opiera się zbytnio na nim.

Dla przykładu ja najczęściej gram na laptopie ze zwykłym dyskiem HDD, i wszystkie Stalkery razem z modami mam w jednym folderze na dysku C gdzie mam system i każda śmiga jak ta lala... bo pic polega na tym że ten dysk jest szybki, ma tylko 500GB ale transfer ma niesamowity. Oryginalnie był w laptopie dysk 2TB fakt duży ale wolny. Wsadziłem go do kieszeni 2.5 z usb 3.0 i teraz pracuje jako dysk do plików-śmieci i kopii zapasowych.

I fakt że nowe gry zajmują czasami nawet po 100GB, szczerze same mody do mojego Skyrima mają dobre 40GB... Ale skyrim nie opiera się tak bardzo na dysku więc jemu to wisi czy dysk jest szybki i można go instalować gdzie popadnie...

 

Moje ustawienia ADDT, są standardowe poza tym, że mam zaznaczoną opcje "Move system files to beginning of the disc"

Pic polega na tym by regularnie defragmentować dysk, raz w miesiącu zostawić go na noc, odłączyć neta, wyłączyć wszystkie aplikacje, wyczyścić śmieci i wsio. Wstajesz rano i masz wszystko zrobione.

I najważniejsze: robić defragmentacje wyłącznie folderu z grą po instalowaniu większego moda, albo samej gry. Defragmentacja samego folderu z grą to może 30-60min, warto przeczekać ten czas by gra chodziła płynniej.

 

 

Co do tinny wall... To jest Firewall, nie antyvirus :D Tutaj codzienne aktualizacje nie są wymagane. Ta aplikacja bazuje na firewallu Windowsa, jest to po prostu wygodniejszy interfejs i dodatkowe opcje(istnieje głupie przekonanie i memy że firewall windowsa jest kiepski. Problem polegał na tym że... nikt go nie włączał i nie używał, więc jak miał być dobry?).

Na początku trzeba się przyzwyczaić do tego typu, agresywnego firewalla, bo blokuje on wszystkie aplikacje. Ale wystarczy na początku zaktualizować sobie białą listę(są 3 proste i szybkie metody do wyboru w menu) ustawić tryb na "normalna protekcja" i cieszyć się szybszym internetem, bo firewall blokuje syfiaste aplikacje które łączą się z internetem z byle powodu nawet nie powiadamiając użytkownika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Meta zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.