Jump to content

Maski pgaz ZSRR


Recommended Posts

Maska Przeciwgazowa GP-4u (ГП - 4У)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Maska przeciwgazowa GP-5 (ГП-5)

Dołączona grafikaDołączona grafika

GP-7VM (ГП-7ВМ)/PMK-2 (ПМК-2)

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Maska ratunkowa IP-5 (ИП-5)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Maska dziecięca PDF-7 (ПДФ-7)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Maska przeciwgazowa PMG (ПМГ)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Maska przeciwgazowa PMG-2 (ПМГ-2)/GP-5M (ГП-5М)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Maska Przeciwgazowa SchM 41 (ШМ 41)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Tlenowy aparat izolujący ucieczkowy z masą tlenotwórczą

SzS-7M (ШС-7М)- dla górnictwa.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Ryzyk fizyk, kupowanie tych tkz. "nowych" masek z aukcji to loteria. Te maski nie są nowe, przeleżały w skrzyniach i piwnicach kupę czasu. Tak jak juz wspomniał kolega wyżej filtr to atrapa, ponieważ stracił właściwości. Guma która leży tyle lat próchnieje/parcieje. Ja kupiłem taka maskę i sprzedawca mi wysyłał jeszcze 3 razy kolejne, bo powiedziałem że nie dam się robić w bambuko, każda maska miała defekty a na aukcji były piękne zdjęcia i opis. Łącznie za 15zł mam 4 maski.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ktoś chce testować taką maskę to stanowczo odradzam. Filtry, wkłady filtracyjne hermetycznie i fabrycznie zamknięte nie używane mają gwarancje 10 lat którą daje producent, po tym okresie powinny być przetestowane. Maska BDSz którą chcesz kupić została dawno wycofana z użycia na rzecz masek MP-4 też wycofywane na rzecz MP-5 i MP-6. Pamiętajcie jeżeli widicie w opisie nowa to jest pic, nie produkuje się tych masek od ok 30 lat.

Link to comment
Share on other sites

Ładne maski! Ja styczność miałem tylko z maską MP-5, akurat na zajęciach PO. Za tydzień postaram się wdziać MP-5 razem z OP-1 w ciągu 7 minut, jak myślicie dam za pierwszym razem chociaż w 10? Raczej zręczny jestem a jak widziałem założenie go nie jest skomplikowane.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki cichy. Ja się obawiam ,że mi maska wszystko bardzo utrudni. Widziałem jak się go zakłada, i dość sprawnie to szło ale nie widziałem nic dokładnie. Mógłbyś mi coś tu objaśnić szerzej? Jak po kolei cała procedura? Jak właśnie najlepiej to zrobić. Chciałbym dla swojej satysfakcji jak najszybciej to wykonać.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze to -przygotować maske, pochłaniaczem w góre -wyciągasz maskę za pochłaniacz -masz nabrane powietrze w płucach i zamknięte oczy -zakładasz maskę -zatykasz otwory oddechowe w filtropochłaniaczu i masce -robisz wydech i dopiero otwierasz oczy Czas na zaliczenie założenia maski MP-5 na bdb w wojsku 9 sekund.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Przeszkadza. Ja korzystałem ze sprzętu mocno "przechodzonego". Pourywane paski, guma rozpadająca się (służba zasadnicza miała do dyspozycji sprzęt tylko z "drugiej" ręki). Za wygłupy mieliśmy organizowane marsze w OP-1. Kolega Czernobyl10 może Ci ten temat naświetlić precyzyjnie :biggrin: .

Link to comment
Share on other sites

Najpierw ponczochy, górne paski pończoch podpinasz pod szlówki spodni. Podem płaszcz. Zaczynasz od dołu owijając wokół nogawek i spinasz paskami. Zaczynasz zapinać guziki płaszcza od dołu, spinasz wszystkie warstwy gumy. Najtridniej jest zapinać gurne guziki i pasek sciągający kaptur wokół szyji. Rękawic razem z ocieplaczami za pętelke i guzik do rękawa. Czas na ocene bdb -3,5 min latem , 4,5 minuty zimą.

Tak na marginesie to macie OP-1 starego typu a nie zmodernizowane z rzepami gdzie zakładanie jest ułatwione o 80%. OP-1 jest obecnie wycofywane na rzecz FOO-1

Dołączona grafika

Edited by czernobyl10
  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Ale to co widać na zdjęciu, to chyba unowocześniona L1. Oddzielnie spodnie, oddzielnie kurtka. Przy tej odzieży z gumy, śmiesznym było to, że L1 było 2-częściowe, a L2 jednoczęściowe. A usprawnieniem przy ubieraniu tradycyjnego OP-1, jest zapięcie górnych guzików, od szyi do pasa. Dół płaszcza wywijamy białą stroną do góry, aż po zapięty guzik. Ubieramy przez głowę, jak skafander czy sweter, wywinięcie ściągamy w dół i do spięcia pozostają nam tylko dolne guziki przy udach i pasek przy szyi. A pochłaniacz na rurze dyndał, przeszkadzając w zapinaniu. Chytrzy przerzucali go na plecy. Ale ta rada jest dobra tylko przy wykorzystaniu go jako kombinezonu. Kiedy należało go zastosować jako narzutkę, trzeba było rozpiąć guziki, a czas leciał. Na filmie zaś, prezenter miał małe doświadczenie. Mnóstwo zbędnych ruchów. Nie zauważyłem, aby guziki kombinezonu zapinał również na górnej podwójnej klapce. Dla interesujących się środkami ochrony powiem, że jego poprzedniczką była narzutka papierowa. Był to papierowy worek, ale otwarty na dwu bokach, zrobiony z grubego papieru nasączonego czymś brązowawym, uodporniającym go na wodę i rozerwanie. Był składany dość fikuśnie, że wyjęty pod własnym ciężarem rozwijał się w pionie. Trzeba było pamiętać skąd wiatr wieje, bo zamieniał się czasem w latawiec. Noszony był w takiej jakby kopercie, a ta w torbie od maski, w takim specjalnym przedziale. Tyle wspomnień po latach.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.