Skocz do zawartości

Kalendarz na miesiąc październik 2012


kobal

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam małą uwagę w temacie tych kalendarzy na poszczególne miesiące (który to temat, jak i jego zawartość są super i jeden z kalendarzy na dany miesiąc regularnie ląduje u mnie na pulpicie jako tapeta), a konkretnie mam uwagę do nazwy tematu. Temat zawsze nazywa się "Kalendarze na miesiąc grudzień 2011" czy "Kalendarze na miesiąc październik 2012". Chodzi mi o używanie poprawnej polszczyzny i wystrzeganie się wypowiedzi, które można określić jako „masło maślane”, czyli takich, w których jeden z członów wypowiedzi jest zupełnie niepotrzebny, bo nie wnosi żadnej nowej informacji. Krótko mówiąc nie mają sensu wyrażenia typu „miesiąc maj”, „akwen wodny”, „cały komplet”, „okres czasu” czy zwroty w stylu „cofnąć się do tyłu”, „dalej kontynuować” czy „spadać w dół”. Wiadomo, że nikt nie jest doskonały i popełniamy w naszych postach różne błędy stylistyczne czy frazeologiczne, ale w tytułach tematów, które są wytłuszczone i znajdują się na stronie głównej naszego forum moglibyśmy trochę popoprawiać i zmienić tytuł tego tematu na "Kalendarze na październik 2012" - bo tak powinno prawidłowo być w naszym ojczystym języku :thumbsup:

PS: Znalazłem jeszcze jednego potworka w nazwach tematów, a mianowicie "Problem z PDA (qwest solijanka)". Jak już musi być użyte to obce słowo, to albo "kwest" (brrr) albo po angielsku "quest" ale na pewno nie "qwest". Nie wiem też, czy przypadkiem nie pisze się "Solianka", ale to już pytanie do ekspertów :smile:

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi, w pełni cię popieram w kwestii qwestów i solijanek, niemniej tytuł tematu zostanie taki jaki jest. Tematy z kalendarzami tak były nazywane od początku istnienia forum, więc jest to niejako tradycja, a wiadomo że tradycji wiele uchodzi :wink: Myślę, że jakoś to przebolejesz, w końcu to nie forum o czystości języka polskiego. Wystarczy, że będziemy pamiętać, że "uje się nie kreskuje" :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

...Nie wiem też, czy przypadkiem nie pisze się "Solianka", ale to już pytanie do ekspertów :smile:

Moim skromnym zdaniem, rzeczona Solijanka, powinna być pisana jako Soljanka, jakby zobrazowanie dźwiękowe tego rosyjskiego słowa Солянка. Jeśli ktoś gdzieś używa formy Solijanka, to uważam, że zbyt obrazuje wydźwięk tego słowa.

A co do wypowiedzi @kobala:

...Myślę, że jakoś to przebolejesz, w końcu to nie forum o czystości języka polskiego. Wystarczy, że będziemy pamiętać, że "uje się nie kreskuje" :thumbsup:

To fakt, że to forum nie jest tylko o czystości polskiego słowa, niemniej jednak, należy się starać pilnować tej czystości, bo to może źle świadczyć o poszanowaniu przez nasze Forum poprawnej pisowni. I dobrze się dzieje, jak widzę na Forum, że @malakas, @LordDino, czy inni z wierchuszki, a nawet sami członkowie naszego Klanu Stalker Team, poprawiają niesfornych "pisarzy". Mi też często zdarza się w pisaniu "walić" byki, ale z pokorą przyjmuję uwagi tych, którzy słusznie to zauważą. Dobrze się też dzieje, że członkowie mają chęć i odwagę na przytaczanie potknięć innych, bo to pozwala na uczenie się i staranniejsze przykładanie się w dalszych wypowiedziach, by znowu nie "podpaść". Myślę, że nikogo nie uraziła ta moja wypowiedź, jeśli tak, to sorki, ale pisać o tym trzeba. Edytowane przez metek58
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.