Skocz do zawartości

Rozbudowa PC-ta


pacjent1972

Rekomendowane odpowiedzi

Mikołaj się na mnie wypiął a ja Mikołaja, ale radzić sobie trzeba. Mam dodatkową kasę na Święta i pomyślałem o rozbudowie, skromnej rozbudowie swojego kompa. Wiem że na pewno brak mu SSD tak jak pisaliście w temacie "Nasze maszynki".

Z mojej strony uważam że dodatkowe 4GB pamięci RAM tez nie zaszkodzi bo często obserwuję jaj maksymalne wykorzystanie.

Z pamięcią RAM nie mam problemu bo wiem co mam dokupić do tej którą posiadam, to  łatwy wybór.

Mam problem z dyskiem SSD bo ogrom wersji dostępnych na rynku pogrążą w opcji wyboru właściwego.

Proszę o małą poradę w tej kwestii. Mój sklep to Morele, cena do max: 220 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisław jeśli nie śpieszy Ci się z zakupem to radziłbym dołożyć i kupić  Samsunga SSD Evo 850 250GB (cena od 330 zł + wysyłka). Sam zauważysz korzystając ze 120 gigabajtowego dysku SSD że to trochę za mało; tym bardziej jeśli np. będziesz chciał instalować kilka modów naraz.

Jeśli jednak postanowisz kupić 120 GB dysk SSD to proponuje A-Data Premier Pro SP550 120GB (ok. 200 zł + wysyłka).

Edytowane przez Anton Gorodecki
Błąd ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SSD 120 GB system uruchamia się kilkanaście sekund maksimum. Na 1 tera HDD będzie to kilkadziesiąt sekund. Po uruchomieniu systemu na SSD możesz pracować od razu, na HDD ciągle czekasz aż zmieli dane. Wszystkie programy uruchamiają się w mgnieniu oka, to samo gry. Nie miałeś SSD to nie wiesz jaka to różnica. Musisz sam spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 2 strony mamy to na czym nam zależy. No i racja jak chcesz szybkości kupujesz SSD jak pojemności wolniejszej HDD i tu jest pies pogrzebany. Mi zależało na miejscu więc optowałem za HDD ale pokazaliście mi, że inaczej też można. Swoją drogą prawie mam pełny 1 tera i zamula niemiłosiernie i się zawiesił dziad jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówią co niektórzy koledzy najlepiej jest posiadać oba typy dysków. 120gb na system to bardzo dużo i na pewno starczy jeszcze na niejedną grę. 250gb kosztuje ok 350 zł, więc odpada.

Dyskusja zeszła nie wiem czemu na temat czy warto kupić dysk, a nikt nie napisał jaki ma kupić i dlaczego, tak więc ja będę pierwszy.

Sam kupowałem dysk SSD dwa lata temu i miałem nie lada problem co kupić. Ustaliłem jednak czytając uprzednio połowę internetu, że najważniejszy w SSD jest kontroler. Na tą chwilę są trzy najpopularniejsze: SandForce, Marvell i ostatnio Samsung wprowadził swój własny. Sandforce to generalnie tani kontroler i wszystko od OCZ po PATRIOT'y, ADAT'y ma Sandforce. Kontroler szybki ale awaryjny i mniej stabilny od Marvella. Przyjęte jest, że Marvell instalowany jest w dyskach renomowanych producentów jak Crucial, Intel, Plextor. Marvell jest nieco wolniejszym kontrolerem pamięci ale za to dużo bardziej bezawaryjny. Niestety ceny dysków Plextora, czy intela są wyższe niż reszty. O kontrolerze Samsunga się nie wypowiem, bo się nie znam, założę się jednak że z racji tego, że jest to świeży produkt wymaga polerki programistów. Proszę pamiętać, że to jest stan wiedzy na 2013 rok :)

Podsumowując ja bym brał dysk Intela (280zł), tańszy od Cruciala a Plextora dostać to trzeba się naszukać.

poczytaj sobie: http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/wielki_test_30_dyskow_ssd_120_gb_jaki_ssd_kupic?page=0,4

Ps. Pamiętaj jak kupisz dysk by po podłączeniu ściągnąć nowy firmware i go wgrać po czym sformatować dysk, dopiero wtedy jest gotowy do instalacji systemu.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kfiat napisał:

 120gb na system to bardzo dużo i na pewno starczy jeszcze na niejedną grę.

Jeżeli na system i programy to się zgodzę. Zapominasz jednak że żyjemy w czasach gier o rozmiarach po 20-50GB, więc 120 GB to jednak mało, szczególnie jeżeli ktoś chce mieć dużo instalacji gier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSD ma mi służyć tylko na system i programy, nic po za tym. Owszem, gdybym miał sianka jak włosów na głowie to zaaplikowałbym sobie np. to http://www.euro.com.pl/dyski-wewnetrzne-ssd/crucial-bx100-ssd-1tb.bhtml?gclid=CL6Asuuj1skCFWnjcgodac8PzA&gclsrc=aw.ds    

Ale to marzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSD 120 czy 128 GB spokojnie wystarczy. No, chyba że faktycznie ktoś instaluje wszystko jak leci, na dokładkę trzyma na dysku systemowym dokumenty, zdjęcia, muzykę, filmy...wtedy zawsze będzie mało miejsca. U mnie Win 7 64 bit + pełny Office + kilkadziesiąt różnych programów + plik wymiany 4 GB + całe OP2 zajmuje dokładnie połowę, czyli 60 GB ze 120 na dysku. Oczywiście, mam jeszcze dwa HDD 250 i 500 GB jako magazyny ;)

220 zł, które masz przeznaczone na dysk to niestety ciut mało. No chyba, że chcesz eksperymentować na sobie ? Bo wiadomo, że tanie dyski nieznanych/mało znanych producentów będą działać. Przynajmniej w okresie gwarancji. A jak się zepsują, to masz tą gwarancję ;)

Ale to chyba nie o to chodzi ?

Mimo wszystko upierałbym się za minimum tym dyskiem :

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m6s-128gb-sata3-px-128m6s-637120/

Wiem, przekracza budżet o 55 zł, ale inne SSD, które są sprawdzone/polecane kosztują niestety więcej.

 

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2015o19:12, apg2312 napisał:

@pacjent1972 - zadam Ci pytanie. Wytłumacz mi proszę, czemu ktoś dysk kosztujący między 250 a 280 zł (zależy od sklepu)

http://www.ceneo.pl/32082967

chce sprzedać za 200 ? I to ponoć nowy i oryginalnie zapakowany ?
 

Zadałem to samo pytanie sprzedającemu, odpisał że nie ma dowodu zakupu :ohmy:!

Nie odpisywałem bo po co odpisywać wariatowi który pisze że wystawia NOWY dysk.

Jeden problem z głowy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu bo kwestia rozbudowy nadal jest nie rozwiązana. Dzięki waszej pomocy mam do wyboru trzy konkretne dyski SSD i czas na porównanie ich specyfikacji by wybrać "najlepiej" choć to słowo w tym przypadku nic nie znaczy.

Wspominałem o pamięci RAM i jej rozbudowie, kwestia wyboru jest oczywista ale czy jest sens im potrzeba?

Mam 8GB pamięci 1600MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.