Skocz do zawartości

STARE GRY


korn06

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałbym, żebyśmy opisali z jakimi grami zaczynaliśmy naszą przygodę z komputerami. Gry powinny być od najstarszych do tych wydanych najpóźniej pod koniec lat 90-ych. Na forum mamy kilku starszych użytkowników, więc może opiszą w co się grało na początku lat 90-ych czy nawet pod koniec 80-ych. Ja zacząłem grać w drugiej połowie lat 90-ych. Wypiszę kilka tytułów, które najbardziej utkwiły mi w pamięci, jeśli coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę je w kolejnych postach. Oto tytuły, moich pierwszych gier: Doom- niewiarygodny klimat, świetna akcja, trudne walki z przeciwnikami i Bossami. Mortal Kombat- również wspaniały klimat, niezapomniany głos lektora i ataki Fatalities. Ten Agent- pierwsza polska gra, świetna przygodówka, fajny humor i misje. Duke Nukem 3D- pierwszy FPP w 3D, niezapomniany głowny bohater, bardzo wysoki poziom trudności, w tym roku ma się ukazać kolejna część po 15 latach oczekiwania. Wolfenstein- również świetna strzelanka GTA 2- prosta grafika, ale jakie fajne misje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją najbardziej ulubioną grą z lat dziewięćdziesiatych był Boulder Dash .Ile ta gierka czasu mi zjadła , jak wspomnę sobie wojny o dostęp do telewizora (bo monitorów jeszcze wtedy nie było ) to zaraz mi sie łezka w oku kręci .Grałem w to cudo na Commodore C-64 ,gry wgrywało sie z magnetofonu ! Joysticki niszczyłem w tempie jednego na miesiąc ale było pięknie.Tym bardziej że gra nie miała opcji zapisu i każdą sesje zaczynało się od nowa.Dziś Boulder Dash ma drugą młodość na telefonach , ale to juz nie to samo :D

Kto by chciał sobie przejść pare plansz to stąd można ściągnąć sobie klona Boulder Rush.Nie jest to całkiem to samo ale grywalne jest

Boulder Rush

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to "Cookie" (Był na taśmie w pudełku z moim wymarzonym i wyśnionym ZX Spectrum 48 kB kupionym mi przez mamę na giełdzie "Pod Karlikiem".) następnie Attic-Attac", "Manic Miner", "Jet Set Willy", "Pssst" i moja ulubiona "Knight Lore" przy której spędzałem całe tygodnie. Równocześnie odkryłem że taśmy z grami rozprowadza Składnica Harcerska a czego nie mieli było na giełdzie. I zaczęło się. W czasopiśmie "Bajtek" (pamiętacie takie ?) zamieszczali recki gier. No to się grało w "Green Beret", "Tomahawk", "Zorro", "Boulder Dash", "Montezuma Revange", "Spy vs Spy", "Donkey Kong", "Arkanoid", Commando", "Alien 8", "River Raid", "Saboteur", "Bruce Lee", "Rocky Horror Show", Everyones Wally", "Robin Hood", "Sabre Wulf", "Another World"...

Kilku kumpli z bloku siedziało u mnie całymi dniami a rodzice klęli że telewizor wiecznie zablokowany przez graczy. Przez dziurę w obudowie (gniazdo jakiegoś złącza) kierowało się do środka strumień powietrza z wiatraka coby się sprzęt nie sfajczył (nieźle grzał aż czuć było gorącym ebonitem ze środka) i wio... od rana do wieczora :D Niektórzy mieli atarynki to okresowo przenosiliśmy się do innego mieszkania.

Ale spektrum wymiatało. Szybciej ładowało gry a po dźwięku i latających na ekranie specjalnych paskach szło poznać czy wczytywanie programu jeszcze działa czy już się schrzaniło. Nie to co to pipkanie w atarynie gdzie nie raz wgrywanie się przerwało a to pipkało dalej i człowiek mógł czekać i czekać. No i podstawowym atrybutem gracza był śrubokręt do ustawiania najlepszego położenia głowicy (na słuch) w magnetofonie typu grundig :D A działo się to dawno, dawno temu za górami za lasami około 87 roku. Jako ciekawostkę wspomnę że na tej maszynce będąc jeszcze w podstawówce pisałem swoje pierwsze programy w Basic-u. :D

Później to już podobnie jak poprzednicy opisali. Acha. Oprócz doom-a i Duke-a był jeszcze Heretic, Hexen i Blood oraz trochę później fantastyczny Dungeon Keeper i Wrcraft II i Diabolo. W tym okresie miałem niesamowitą maszynę. Pentium 100 i dysk chyba 1GB. A wszystko chodziło pod Dos i Windows 3.11 a potem 95. To były czasy. http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/angry.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No śrubokręt do podkręcania głowic też miałem swój własny :D A pierwszy piec to już nie pamiętam co w nim było tylko że ciągle się psuł (jak i wiele tych co było po nim ) ale na nim to już królowały pierwsze Tomb Raidery .Bajtki jak najbardziej kultowe pismo , nawet kilka egzemplarzy pewnie jeszcze będzie u mamy w piwnicy. A pamiętacie jak gry puszczali przez radio na 2 programie i ludzie je nagrywali na kasety ? To był czad :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Bajtki jak najbardziej kultowe pismo , nawet kilka egzemplarzy pewnie jeszcze będzie u mamy w piwnicy. A pamiętacie jak gry puszczali przez radio na 2 programie i ludzie je nagrywali na kasety ? To był czad :D

A cóż to za nowoczesna technologia z tym nagrywaniem gier na kasety z radia? Możesz opisać o co w tym chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż to za nowoczesna technologia z tym nagrywaniem gier na kasety? Możesz opisać o co w tym chodzi?

Gry na ośmiobitowce były dystrybuowane na kasetach magnetofonowych,jak ktoś miał stację dyskietek to miał wypas .Miałeś do zestawu specjalny magnetofon połączony z kompem , wkładałes kasetę i wio.A w radiu puszczali normalny dźwięk który mogłeś sobie na kasetę nagrać.Wyglądało to mniej więcej tak piiiiiiipaaaaaaaapooooooośśśśśśśśśśżżżżżżpiiiiiiiiiii itp itd :D Nagrywałeś to wszystko jak normalna muzę i jak poszło dobrze to miałeś jakąś grę , tak jak dzisiaj kupujesz sobie gazetę z CD Action na przykład z dołączoną grą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wspomnieniowy więc też się dołączę...moje pierwsze spotkanie z kompem wiele lat temu zaczęło się od Atari, które kupiliśmy z kumplem na spółkę..(kasy nie było ,a jego mama w stanach pracowała)..za 115$ w ówczesnym Pewex. Nie piszę by się chwalić, tylko dla ciekawostki bo dla porównania stacja dysków do tego Atari kosztowała wówczas 200$. Śmiesznie trochę bo było to ponad 80% ceny kompa więcej. Na tym Atari graliśmy w dużo gier, ale najbardziej utkwił mi w pamięci...DONKEY KONG. Później grałem na ZX Spektrum, oczywiście nie swoim,ale lepiej bo sąsiad kupił i była okazja zwinąć się z domu. Tutaj najmilej wspominam gierkę... którą później zrobiono w 3D i dostosowano do XP....RIVER RAID ...super na tamte czasy. Kiedyś, gdy nie miałem dostępu do kompa kupiłem konsolę..były takie do wpinania w TV i miały w komplecie 200 prostych gier i dwa sterowniki.. konsola zawierała właśnie RIVER RAID i spędzaliśmy przy tej gierce wiele godzin. Potem był pierwszy komp stacjonarny z Windows 95 ... tutaj oczywiście..DOOM , miło pamiętam serię COMMANDOS (mam jeszcze w szafce te dyski) .. Ciężko by wymieniać gry w które grałem, bo byłaby to długa lista, ale mam swoje ulubione....DeusX, seria Medal of Honor, Wolfenstain,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gry na ośmiobitowce były dystrybuowane na kasetach magnetofonowych,jak ktoś miał stację dyskietek to miał wypas .Miałeś do zestawu specjalny magnetofon połączony z kompem , wkładałes kasetę i wio.A w radiu puszczali normalny dźwięk który mogłeś sobie na kasetę nagrać.Wyglądało to mniej więcej tak piiiiiiipaaaaaaaapooooooośśśśśśśśśśżżżżżżpiiiiiiiiiii itp itd ../../public/style_emoticons/default/biggrin.gif Nagrywałeś to wszystko jak normalna muzę i jak poszło dobrze to miałeś jakąś grę , tak jak dzisiaj kupujesz sobie gazetę z CD Action na przykład z dołączoną grą

Zgadzam się ale radio musiało być monofoniczne i nie mogło być żadnego zakłócenia.Pamiętam jak skomplikowane dla mnie kiedyś było wpisanie "RUN" ;)

Z starych gier to lubię Wormsy i Liero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare gry obecnie to nie mają wyglądu, a ja wole stare gry i nietylko z powodu że mam starszy sprzęt ale z sentymentu. Wieczory spędzone przy suden striku, blitzkriegu, kozakach, z gier fps to medal of honor, call of duty, rtcw, igi, project igi, helikopter w ogniu, far cry, wiecie można napisać wiele. Stalker to też już starsza gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Unreal 1 , sim City 3000 , call of duty 1 http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif , Kingpin Life Of Crime , I.G.I 2 , Rune , Carmagedon TDR 2000 , Kinght Rider ... http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

AHA Mam nowe ATARI 2600 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.