Jump to content

Dlaczego gram w Stalkera - 03.2020 - ? Czyli ciekawostki o Mongolii i nie tylko.


Recommended Posts

Gram bo:

1/ siedzę w chacie bo nie ma gdzie i po co pójść.

2/ jeszcze jest internet, prąd, ochota

3/ jeszcze pracuje i mogę opłacić internet*

* niedługo komornicy i ich kundle będą ścigac za rachunki za internet i inne media tak samo jak kiedyś ścigali za telefony i abonament za nie.

A u was jak?

 

Link to comment
Share on other sites

Zasadniczo gram , bo to jedyna okazja  aby bez konsekwencji utłuc trochę Kufajmanów - diablo wciągające:033::005:. Ale to jest zbyt niepoprawne politycznie, zbyt rasistowskie , nacjonalistyczne , rozrachunkowe , etc....  więc umówmy się ze tego nie napisałem. 

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

Gram, bo podoba mi się system rozgrywki. Żadne kliknij i opuść, czy granie zza pleców GB. Tak, że wywoływanie opcji z drugiej czy trzeciej postaci ( jak mod daje taką możliwość ), czy też podglądanie swobodną kamerą, jest u mnie rzadkością. No i ten fantastyczny świat Strefy wkomponowany w realistyczny, daje odczucie bycia w nim, możliwość zaistnienia tam. I te próby pokazania przez autorów modów, co naprawdę spowodowało powstanie Strefy na terenach objętych czarnobylską kwarantanną. Można razem z nimi pogłówkować, a jednocześnie oderwać się od szaro-burej rzeczywistości.

A jak ma się codziennie niedzielę, to coś z nadmiarem wolnego czasu też trzeba zrobić, aby całkiem nie zgnuśnieć i stępieć. Niech i szare komórki mają lekką gimnastykę.

A może i na koronawirusa znajdą w Strefie jakiś likwidujący go artefakt? I pójdziemy go zdobyć, aby uratować świat :025: .

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, tom3kb napisał:

@boberm a "kufajman" to nie jest Rosjanin? A w stalkerze to chyba Ukraińcy? :)

Czy kufajman to wszystko na wschód od nas? 

W sumie chyba nie znałem tego określenia to się dopytam :D

A co za róznica - przedstawiciele tego samego konstruktu :005:. A pisząc powazniej - okreslenie to ma swoje korzenie w Ił-ku .Grupy rosyjskojezyczne to byli kufajmani , niemieckojezyczne -"ubermensche" etc..

BTW : generalnie nie miało to pejoratywnego wydzwieku.

image.gif.ecdf405f9749ce4399dc4312def7f953.gif

@vidkunsen - a ja "gupi" myslałem ze jak taki rycerz -ciura zdjał kolczuge , to aby goło nie chodzic paradował w kufajce( przeszywanicy). 

I jeszcze jedno - co ma ją Mogołowie do Mongołów - jedni to Indie , a drudzy to stepy Mongolii. Tatarstan to jeszcze inna bajka.

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, vidkunsen napisał:

Boberm - w Ojrackim (oficjalny język w Mongolii) fonetycznie nazwa kraju brzmi: Mogoł Szułdan - po Polsku to Republika Mongolii.

Generalnie walimy off topa jak się patrzy , i zaraz nas ktoś prześwięci . 

Jak Cię lubię , tak nie chce sie z Toba kłócic o pierdoły ale .... nazwa narodowa Mongolii to ... Mongol Uls  ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ ( chociazby tak rzecze Wiki ).

Jezyk ojracki jest jednym z grup języków używanych przez niewielką liczbę ludności w prowincjach chinskich i obrzeżach zachodniej mongolii - ot taki slang jak nasze języki regionalne. A językiem oficjalnym Mongolii jest - uwaga bo to ciekawe:020:- język mongolski. 

A ten cały "Mogol(ł) Szułdan" to nazwa - nomen omen - rosyjskiego zespołu hardrockowego . Więc  ten-tego ...cuś mi tu trąci pierwszym kwietnia :020:.

 A tak w ogóle to chciałem ciut rozruszac Towarzystwo tym odstrzałem  ruskich , a nikt mi nie wierzy. Eee tam .Załamany jestem :052:, nawet trolling mi nie wychodzi.

Edited by boberm
  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

W XIII wieku tzw. naszej ery Chan Chanów Temuczin podbił i zjednoczył plemiona w tym Ojratów, których oszczędził bo mieli atuty: mieli pismo, było ich bardzo mało (zwłaszcza po "przyłączeniu" do Ordy Temuczina) i stosował ich pismo do korespondencji z wojskami - coś jak tzw. wiatromówcy w armii USA na I i Ii wojnie światowej.

Dalej ich jest mało i inne języki wzięły górę w tym w Mongolii ale oni i ich pismo byli pierwsi w obszarze m.in. dzisiejszej Mongolii.  :biggrin:

p.s. tak nazywam efekt nałożenia spolszczenia na rus mod - pismo ojrackie  ;)  :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

No widzisz - jak chcesz to potrafisz . Przeczytasz , zasymilujesz wiedzę , poukładasz sobie - i przestaniesz wypisywac jakieś brednie.

Sugeruję jeszcze to:

250_150839786856ca558946baf.jpg.001f8bc30f0a836d1974b3f4df778893.jpg

i tę kobyłkę pana Bazylowa:

historia-mongolii-2-8304006081.jpeg.8d4883d1041f6e2a3379c5fa60e4760a.jpeg

......jakby co - info na priva -podzielę sie tomami.

 

Edited by boberm
  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Bazylowa przerabiałem, nie tylko w/w , to miłe, że nie tylko ja się z tego uczyłem, teraz w szkołach już w/w książek nie polecają bo się studenci za bardzo przemęczą w myśl J.A. Zajdel "Limes inferior" parafrazując: ... jeśli student nie daje rady z materiałem należy materiał przystosować do studenta.

  ;)  :biggrin:

Ludwik-Bazylow-Historia-Rosji

Edited by vidkunsen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.