Skocz do zawartości

Dlaczego gram w Stalkera - 03.2020 - ? Czyli ciekawostki o Mongolii i nie tylko.


Rekomendowane odpowiedzi

Gram bo:

1/ siedzę w chacie bo nie ma gdzie i po co pójść.

2/ jeszcze jest internet, prąd, ochota

3/ jeszcze pracuje i mogę opłacić internet*

* niedługo komornicy i ich kundle będą ścigac za rachunki za internet i inne media tak samo jak kiedyś ścigali za telefony i abonament za nie.

A u was jak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo gram , bo to jedyna okazja  aby bez konsekwencji utłuc trochę Kufajmanów - diablo wciągające:033::005:. Ale to jest zbyt niepoprawne politycznie, zbyt rasistowskie , nacjonalistyczne , rozrachunkowe , etc....  więc umówmy się ze tego nie napisałem. 

Edytowane przez boberm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram, bo podoba mi się system rozgrywki. Żadne kliknij i opuść, czy granie zza pleców GB. Tak, że wywoływanie opcji z drugiej czy trzeciej postaci ( jak mod daje taką możliwość ), czy też podglądanie swobodną kamerą, jest u mnie rzadkością. No i ten fantastyczny świat Strefy wkomponowany w realistyczny, daje odczucie bycia w nim, możliwość zaistnienia tam. I te próby pokazania przez autorów modów, co naprawdę spowodowało powstanie Strefy na terenach objętych czarnobylską kwarantanną. Można razem z nimi pogłówkować, a jednocześnie oderwać się od szaro-burej rzeczywistości.

A jak ma się codziennie niedzielę, to coś z nadmiarem wolnego czasu też trzeba zrobić, aby całkiem nie zgnuśnieć i stępieć. Niech i szare komórki mają lekką gimnastykę.

A może i na koronawirusa znajdą w Strefie jakiś likwidujący go artefakt? I pójdziemy go zdobyć, aby uratować świat :025: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom3kb napisał:

@boberm a "kufajman" to nie jest Rosjanin? A w stalkerze to chyba Ukraińcy? :)

Czy kufajman to wszystko na wschód od nas? 

W sumie chyba nie znałem tego określenia to się dopytam :D

A co za róznica - przedstawiciele tego samego konstruktu :005:. A pisząc powazniej - okreslenie to ma swoje korzenie w Ił-ku .Grupy rosyjskojezyczne to byli kufajmani , niemieckojezyczne -"ubermensche" etc..

BTW : generalnie nie miało to pejoratywnego wydzwieku.

image.gif.ecdf405f9749ce4399dc4312def7f953.gif

@vidkunsen - a ja "gupi" myslałem ze jak taki rycerz -ciura zdjał kolczuge , to aby goło nie chodzic paradował w kufajce( przeszywanicy). 

I jeszcze jedno - co ma ją Mogołowie do Mongołów - jedni to Indie , a drudzy to stepy Mongolii. Tatarstan to jeszcze inna bajka.

Edytowane przez boberm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vidkunsen napisał:

Boberm - w Ojrackim (oficjalny język w Mongolii) fonetycznie nazwa kraju brzmi: Mogoł Szułdan - po Polsku to Republika Mongolii.

Generalnie walimy off topa jak się patrzy , i zaraz nas ktoś prześwięci . 

Jak Cię lubię , tak nie chce sie z Toba kłócic o pierdoły ale .... nazwa narodowa Mongolii to ... Mongol Uls  ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ ( chociazby tak rzecze Wiki ).

Jezyk ojracki jest jednym z grup języków używanych przez niewielką liczbę ludności w prowincjach chinskich i obrzeżach zachodniej mongolii - ot taki slang jak nasze języki regionalne. A językiem oficjalnym Mongolii jest - uwaga bo to ciekawe:020:- język mongolski. 

A ten cały "Mogol(ł) Szułdan" to nazwa - nomen omen - rosyjskiego zespołu hardrockowego . Więc  ten-tego ...cuś mi tu trąci pierwszym kwietnia :020:.

 A tak w ogóle to chciałem ciut rozruszac Towarzystwo tym odstrzałem  ruskich , a nikt mi nie wierzy. Eee tam .Załamany jestem :052:, nawet trolling mi nie wychodzi.

Edytowane przez boberm
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XIII wieku tzw. naszej ery Chan Chanów Temuczin podbił i zjednoczył plemiona w tym Ojratów, których oszczędził bo mieli atuty: mieli pismo, było ich bardzo mało (zwłaszcza po "przyłączeniu" do Ordy Temuczina) i stosował ich pismo do korespondencji z wojskami - coś jak tzw. wiatromówcy w armii USA na I i Ii wojnie światowej.

Dalej ich jest mało i inne języki wzięły górę w tym w Mongolii ale oni i ich pismo byli pierwsi w obszarze m.in. dzisiejszej Mongolii.  :biggrin:

p.s. tak nazywam efekt nałożenia spolszczenia na rus mod - pismo ojrackie  ;)  :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - jak chcesz to potrafisz . Przeczytasz , zasymilujesz wiedzę , poukładasz sobie - i przestaniesz wypisywac jakieś brednie.

Sugeruję jeszcze to:

250_150839786856ca558946baf.jpg.001f8bc30f0a836d1974b3f4df778893.jpg

i tę kobyłkę pana Bazylowa:

historia-mongolii-2-8304006081.jpeg.8d4883d1041f6e2a3379c5fa60e4760a.jpeg

......jakby co - info na priva -podzielę sie tomami.

 

Edytowane przez boberm
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazylowa przerabiałem, nie tylko w/w , to miłe, że nie tylko ja się z tego uczyłem, teraz w szkołach już w/w książek nie polecają bo się studenci za bardzo przemęczą w myśl J.A. Zajdel "Limes inferior" parafrazując: ... jeśli student nie daje rady z materiałem należy materiał przystosować do studenta.

  ;)  :biggrin:

Ludwik-Bazylow-Historia-Rosji

Edytowane przez vidkunsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.