Jump to content

Komputer od środka


malakas

Recommended Posts

Temat dla ludzi, którzy kontrolują temperatury , chłodzenia, wiatraki itd. Innymi słowy jak ulepszyć swój PC, by był cichy, chłodny i wydajny. 1. Co mogę zmienić by podnieść wydajność PC ?... 2.Jakie elementy są już przestarzałe i warte wymiany?.... 3. Jaki procesor lub Kartę graficzną kupić.? 4. Jaki RAM najlepszy do mojego PC..? Pytajcie o wszystko związane ze sprzętem w tym temacie....

Link to comment
Share on other sites

Dobre ,chyba najlepsze napisz config i temperatury najlepiej z EVEREST bedę miał porównanie...zazdroszczę wodowania... MÓJ PC TO : CPU: Intel Core2Quad 9550 ..2.83 @ 3,4 Ghz (max 4,04Ghz) CHłodzenie : Noctua NH-U12P RAM : 4 gb Corsair DHX DDR3 1600 Mhz Grafika : ATI HD 4870 HDD: 2x 320GB RAID0 Płyta : DFI LanParty DK P45-T3RSB PLUS Peryferia :Logitech G15 + MX Rewolution Mx Revolution to mysz nie mająca sobie równych i bardzo przydatne narzędzie w internecie.

Link to comment
Share on other sites

A ja chciałbym podkręcić procka :D Bo mam 4 rdzenie po 3.Ghz ale do ilu można by było go podkręcić ?

3.0 GhZ to dość dużo. Nie ma potrzeby podkręcania procesora. Jest to zabieg dość niebezpieczny bo:

1. Bardzo łatwo można spalić procesor. Magiczna zasada mówi że procesor + 2v = dym. Procesor (i każdy inny sprzęt elektroniczny o wysokim stopniu abstrakcyjności^1) jest specjalnie projektowany pod odpowiednie napięcie (nie natężenie, pod wpływem temperatury tranzystor bipolarny bardzo gwałtownie zmienia swoją charakterystykę oporu wewnętrznego).

2. Układy o niskim stopniu abstrakcji są odpowiednio projektowane aby wytrzymywały dość duże różnice w natężeniu (np. zasilacz, monitor). Kluczem do sukcesu jest tzw. dioda schottkiego połączona szeregowo z kondensatorem w jednym oczku i równolegle z tranzystorem bipolarnym. Takie układy potrafią wytrzymywać skoki napięcia (ale nie zwarcia) przekraczające nawet 50%. Taki układ zabezpieczający jest zbyt duży aby mógł by być umieszczony w procesorze (lub innych układach).

Znając już podstawy spróbuje wytłumaczyć dlaczego to niezbyt mądry pomysł.

a) Zwiększenie napięcia wejściowego nie towarzyszy wzrost napięcia wyjściowego (bo inne układy nie potrafiły by go odczytać, de facto same 1). Zwiększona różnica wejścia-wyjścia powoduje wzrost temperatury, co zatem idzie z OBNIŻENIEM mocy obliczeniowej, przy dostatecznie ciepłym procesorze. Dlaczego? Systemy z WSA^2 są bardzo czułe na natężenie i niewielka zmiana może spowodować przepalenie. Aby temu zaradzić montuję się specjalne układy regulujące (formalnie mechanicznie). Eksperyment = bierzemy diodę (jakąkolwiek) i podłączamy do niej napięcie (znikome do bazy). Lekka zmiana temperatury (różnica 1 C) powoduje spalenie się diody.

A ponieważ komputer może chodzić w znacznie większym zakresie temperatur, układ zabezpieczający w czasie nagrzewania stopniowo zmniejsza podawane natężenie bez zmiany napięcia.

Zakłócenie tej delikatnej harmonii może spowodować nieprzyjemne konsekwencję (które mogą objawić się dopiero po dłuższym czasie użytkowywania).

:D Ścieżki drukowane są co prawda dość odporne na czynniki fizyczne, ale dość delikatne na czynniki chemiczne. Krzem pod wpływem napięcia powoli się utlenia i płytka pogarsza swoje parametry. Każda płytka ma swoją żywotność a zwiększenie napięcia drastycznie tą żywotność ogranicza.

c) Nie obraźmy się ale większości brak doświadczenia w obsłudze komputera (jeżeli chodzi o stroną techniczną). Programy typu "Core Tuning" może są proste ale śmiertelne. Jak już musimy (jeżeli wybrałeś tą drogę) to podkręcenia dokonujemy w BIOS-e.

------------------

^1 Latarka - niski stopień abstrakcji

Komputer - wysoki stopień abstrakcji

Pojęcie to odnosi się defacto do oprogramowania:

interfejs--------------kod programu-------------kompilacja----------------kod binarny

(WSA)---------------------------------------------------(Niski Stopień abstrakcj zrozumiały przez maszyny)

WSA - wysoki stopień abstrakcji - zrozumiały dla człowieka

Niski stopień abstrakcji - zrozumiały dla maszyny (sprowadzanie do wyrażenia matematycznego)

******************************************

Procesor AMD turion 64x2

RAM 896 MB RAM

Karta graficzna - ATI Radeon x1250 (zintegrowana)

Link to comment
Share on other sites

3.0 GhZ to dość dużo. Nie ma potrzeby podkręcania procesora

Jako praktyk powiem tak:

zależy od karty graficznej , jeżeli procesor ją ogranicza to warto. Minus sytuacji to wydatek na zakup nowego chłodzenia dla procesora....jeżeli karta jest słaba to rzeczywiście niema sensu.

Nie obraźmy się ,ale większości brak doświadczenia w obsłudze komputera (jeżeli chodzi o stroną techniczną). Programy typu "Core Tuning" może są proste, ale śmiertelne. Jak już musimy (jeżeli wybrałeś tą drogę) to podkręcenia dokonujemy w BIOS-e.

Swięte słowa....:D

Link to comment
Share on other sites

"Podkręcanie" procesora to podwyższanie mnożnika procesora (jeśli to możliwe) lub częstotliwości FSB (szyny systemowej). Większa częstotliwość -> większe obciążenie procesora -> większa temperatura procesora -> konieczność lepszego chłodzenia (albo zgon termiczny, o ile nie zadziała zabezpieczenie). Tu możliwy jest przyrost wydajności o kilka procent.

Przy lepszym chłodzeniu można pokusić się o większe podkręcenie (czytaj - większą częstotliwość pracy) procesora a co za tym idzie większą wydajność. Jednakże z powodu większego zapotrzebowania na energię, trzeba w tym przypadku zacząć podnosić napięcie zasilania jądra procesora, co jest operacja ryzykowną, bo jak wykazał kolega stasork łatwo tu przekroczyć granice za która czeka -> zgon termiczny, i to nawet pomimo dobrego chłodzenia, ponieważ zdolność odprowadzania ciepła ze struktury półprzewodnikowej procesora nie jest nieskończenie wielka i w pewnym momencie punktowo zacznie się wytwarzać tak wiele ciepła, że nawet doskonałe chłodzenie ciekłym azotem nie wystarczy - procesor spali się.

To wszystko jednak nie znaczy, że podkręcanie jest niemożliwe - niektóre procesory maja zapas wydajności i pozwalają się podkręcić nawet o 25 % w stosunku do swojej nominalnej częstotliwości. Wszystko zależy od tego, jak bardzo parametry procesora są wyżyłowane w danym modelu. Częstokroć dla kilku modeli struktura jest ta sama, a różnią się tylko udostępnionym mnożnikiem (który w prockach intela jest zaszyty na stałe).

Generalnie można powiedzieć, że podkręcanie mechanizmami udostępnianymi w BIOS-ie jest w miarę bezpieczne o ile nie zmienia się napięcia rdzenia. Większość współczesnych procesorów ma zabezpieczenie termiczne i po przekroczeniu pewnego poziomu automatycznie wyłączają się aby uniknąć uszkodzenia. Jeżeli po podwyższeniu FSB komputer jest niestabilny lub nie włącza się, można spróbować polepszyć chłodzenie. Jeśli to nie pomoże, radziłbym nie eksperymentować dalej, chyba że ma się duże doświadczenie w kręceniu procesorów.

Nie mówię tu już o problemie pamięci RAM która również zostaje "podkręcona" w przypadku zwiększania FSB, ale zazwyczaj w BIOS-ie można ten problem pokonać przez zmianę ustawień dla pamięci.

Link to comment
Share on other sites

Jest błędem podkręcanie procesora bez zmiany napięć z AuTO na konkretną wartość znamionową. W praktyce wygląda to tak: 1. ustawiamy napięcia CPU i RAM na stałe..(napięcie RAM na max.fabryczne). 2. podnosimy FSB o kilkanaście MHZ i zapuszczamy test Ortosem jeżeli przejdzie to można kontynuować.. 3. powtarzamy czynności z punktu 2 do momentu ,aż Ortos pokaże błędy, wówczas czas na zmianę napięć... 3. podnosimy napięcie CPU i dalej robimy próbę podniesienia FSB... W czasie tych testów bacznie obserwujemy temperaturę CPU na przykład w programie EVEREST... ( granica jest całkowicie indywidualna dla każdego procesora nawet w obrębie tej samej serii, zależy bardzo od rodzaju użytego rdzenia oraz jego rewizji. Dane fabryczne każdego procesora można znaleźć na www.CPU-WORLD.com ) 4. do tej pory było łatwo , ale zaczynają się schody ...wkracza w grę Ram , jej dzielnik. Jeżeli częstotliwość RAM jest za wysoka należy obniżyć jej dzielnik ( początkowo ustawiliśmy napięcie RAM na max.(nie warto tej wartości przekraczać) będzie więc łatwiej określić max. podkręcania naszego PC.W pewnym momencie PC nie będzie już przechodził testów stabilności to znak ,że operacja dobiega końca. Obniżamy FSB o 10-20 MHZ i jeżeli temperatura CPU jest do przyjęcia pozostaje dopracowanie timingów Ram (im mniej tym lepiej). Prawdopodobnie zajdzie w czasie testów konieczność podniesienia napięcia na chipsecie płyty głównej dla poprawienia stabilności systemu,ale ciężko opisać by wszystko bo jest tyle sposobów podkręcania co procesorów i każdy ma inne wymagania... To bardzo skrótowy opis OC , gdyż współczesne BIOS-y są bardzo rozbudowane i oferują wiele możliwości ustawień parametrów.Jednak podstawą do tego typu działań jest zakup dobrego chłodzenia dla naszego CPU.(klasyczne oparte na chłodnicy z wentylatorem, lub znacznie wydajniejsze... niestety bardzo drogie... chłodzenie cieczą ). Obecnie procesory mają max. temperatury w granicach 73 stopni dla Intela, oraz 62 stopnie dla AMD jest więc duże pole do manewru.. Jako ciekawostkę podam że....Fani podkręcania na całym świecie modują swoje PC w bajeczny sposób ,by wydobyć z nich jak największą wydajność i biją rekordy częstotliwości dla danych CPU..to swego rodzaju zawody sportowe z CPU w roli głównej... mój Intel core2quad 2,83 GHZ został skręcony do 4,5 GHZ mnie niestety to się nie udało .Jak na razie pozostałem na 4,04 Ghz...

Link to comment
Share on other sites

Najbardziej skuteczne chłodzenie to pojemnik na procesorze wypełniony ciekłym azotem - powiedziałbym, że to chłodzenie ultymatywne.. Natomiast najbardziej zakręcone jakie widziałem, to chłodzenie strumieniem oleju transformatorowego w stałym obiegu - płyta główna z przyległościami umieszczona jest w wanience i zalana olejem transformatorowym, a pompa stale chłodzi procesor strumieniem oleju. W obwodzie oczywiście chłodnica oleju :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.