Skocz do zawartości

OFE czy ZUS? Pilne!


metek58

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma odpowiedzi na to pytanie, nie w tej rzeczywistości i nie  w tym kraju. Ja pracuję 20 lat, ostatnio dostałem z ZUS-u podliczenie kapitału początkowego. Dziś idąc na emeryturę dostałbym 1025 pln, od OFE jakieś około 200 pln mniej... pracuję w budżecie ( służba zdrowia), składki są tak wielkie że masakra, zabierają ci połowe pensji.

Nic nie jest pewne ale zawsze jednak tez zły ZUS dawał radę i płaci te ochłapy emerytom więc i może za 24 lat jak dożyję 67 lat zapłaci i mnie :). OFE dziś są, jutro moga zniknąć z naszą kasą by powstała nowa gospodarcza afera, nic nie jest pewne.

Stawiam na ZUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wybierze OFE. Reszta jest poniżej z Bankier.pl . Najciekawsze pozwoliłem sobie zaznaczyć czerwoną czcionką czyli co wybierze na jedno wyjdzie :(

 

Osoby, które chcą pozostawić swoje składki w ZUS (na indywidualne konto w I filarze i na subkonto), nie muszą podejmować żadnych formalnych kroków. Ich składki automatycznie pozostaną na koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Osoby, które chcą przenieść swoje składki do OFE powinny do 31 lipca 2014 r. złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. W tym celu należy kolejno:

  • Pobrać ze strony emerytura.gov.pl Oświadczenie o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego (dokument można pobrać tutaj).
  • Wypełnione oświadczenie złożyć w ZUS na jeden ze sposobów:
  • osobiście
  • listownie
  • przez internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: pue.zus.pl, potwierdzenia oświadczenia można dokonać za pomocą Profilu ePUAP lub Profilu PUE.

Składki osób, które chciały przenieść je do OFE, lecz nie złożyły stosownego oświadczenia, w całości pozostaną na kontach ZUS.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni będą mogli zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Zmiana przepisów dotyczących OFE konstytucyjna?

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Edytowane przez SmokeHead
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moglem jeszcze wybrać ale zostałem w zusie .

Bo okrada nas państwo, zus, nie należę do żadnego banku czy ofe bo jak wyżej wymieniłem już mnie dwóch złodziei okrada i po co mam płacić nowemu reket?

Zus i nie dość, że bierze "dodatkowe" opłaty od ofe za to, że "pozycza" twoje pieniądze im to i tak każdy z podatników jest okradany tak wiele razy, żę lepiej płacić jednemu niż całemu stadu.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła, wybrał ZUS, choć niby nie mus. Gdzie by nie czytał, gdzie by nie pytał, tak to zagmatwali, że nawet diabeł po beczce brymuchy tego nie rozbierze. Jak znam życie, tam gdzie coś zagmatwane i niejasne dla szarego człowieka, to na bank tam kręcą nas. A miało być tak przyjazne państwo dla obywatela... Już jedną przyjaźń przeżyłem, to i drugą (mam nadzieję) też dam radę.  :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli przypomnienia:

Krótka historia emerytur. Współczesne systemy są kontynuacją systemów Bismarcka i Beveridge’a. Pierwszy z nich, kanclerz Niemiec Otto Bismarck, wprowadził w 1889 r. gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat (potem 65 lat) finansowaną ze składek pracujących. Był to wówczas system „idealny” dla budżetu, bo rzadko kto dożywał wieku emerytalnego — średnia długość życia wynosiła zaledwie 45 lat.

 

A tu reszta: http://www.planer-emerytalny.pl/komu-zawdzieczamy-emerytury.html

 

Pokłońmy się Bismarckowi :devil: :wacko: :sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj tam gdyby ZUS nie kradł, to wszystko było by dobrze, a gdyby państwo postanowiło podnieść zarobki to na emerytury miałby kto pracować, a nie tak jak teraz - wszyscy wyjeżdżają.

 

PS:Mój tata z racji, że kopalnie mają zostać zamknięte też prawdopodobnie będzie musiał jeździć zarabiać w Niemczech :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D  Idealna emerytura wg. różnych modeli:

Sparta - skała

Słowianie/germanie - ostatnia bitwa lub do lasu na podchody z wilkami/niedźwiedziami

tzw. indianie(etnicznie mogołowie) kopsają co kocyk fajkę i zostawiają samotnie cobyś sobie zrobił defragmentację mózgu zakończoną ostatnim formatowaniem...

 

Konkluzja:... kto się doczeka ten będzie wiedział!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.