Skocz do zawartości

Modernizacja kompa


LordDino

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilacz, dysk SSD, pamięć RAM można zmienić już teraz. 

Mając wyznaczony budżet można dokonywać większego wyboru i niekoniecznie z nowych fabrycznie produktów - można poszukać "fajnego"  używanego zestawu średniej klasy na aukcjach (oczywiście przezornie).

Edytowane przez Anton Gorodecki
Gramatyka i ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut mało. Bo zmieniając platformę na Intela musisz kupić za jednym zamachem płytę główną, procesor i pamięć RAM. No chyba, że chcesz zostać na DDR3, ale wtedy taka modernizacja ciut traci sens. A procesor i-5 Skylake niestety, to ok. 1000 zł.

W sumie na upartego, to możesz czas jakiś zostać na tym, co masz. Teraz i tak ważna jest pamięć RAM, i karta graficzna, a procesor czterojajkowy 3 GHz wystarcza.

Dlatego zacznij ewentualną modernizację od pamięci RAM, karty graficznej i SSD (no i w razie potrzeby zasilacz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak SSD odpada, jest mi to zupełnie nie potrzebne. Ram już kupiłem te 16 co pokazywał apg. Za jakieś 2 miesiące chciałem polepszyć zasilacz i płytę główną, a potem procek i grafikę. Co to nie ma sensu? Ja mówię chcę tylko odświeżyć zestaw żadnym rewolucji nie robię. 

Z tego co apg pisze to tylko grafikę polepszyć tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz proszę moją propozycję. SSD do wyboru 120/240 - teraz taki dysk  to już standard i radzę poważnie zastanowić się nad jego kupnem, kartę można zmienić na GTX 960 - ale w tym wypadku Twój procesor już lekko będzie ją ograniczał. Zasilacz stabilny i mający spory zapas mocy. Można by się też rozejrzeć na aukcjach za jakimiś używanymi GTX-ami 750 Ti/960 aby zmniejszyć koszty.

Dorzuciłem niskie chłodzenie procesora - Twoja płyta i procesor na pewno trochę odsapną :)

Resztę pieniędzy chowamy do skarpety i zbieramy cierpliwie na platformę 1151 - w tym czasie zarówno ceny spadną jak i pojawią się nowe karty graficzne.

Edytowane przez Anton Gorodecki
Zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link poprawiłem.

@LordDino dysk SSD to opcjonalny zakup, jednak zalety takiego dysku (mówimy tutaj o dysku SSD z partycją systemową) są ogromne i sugeruje (zresztą nie tylko ja, ale koledzy również) jak najszybciej wziąć rozwód z HDD. Jeśli jedna osoba mówi ci że jesteś pijany to gada od rzeczy - ale jeśli trzy - to powinieneś jak najszybciej położyć się do łóżka :rolleyes:

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla szybszego odpalania windy wydawać kilka stów to  nie dla mnie. Nie będę wykorzystywać jego zalet, a kasiora się wyda. Ja wiem, że ona są lepsze ale wg. mnie jego zalety są mniejsze od wydatku.

 

Mam plan za kilka dni dojdzie mi ten ram wtedy zerknę na zasilacz i będziemy wiedzieć na czy stoimy i co ewentualnie dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeżeli są jakieś promocję to z też jakiegoś powodu albo wyjdzie nowszy sprzęt albo jeszcze potanieje albo się wyzbywają badziewia które im nie schodzi. Trzeba poczytać w necie czy coś się nie kroi z obniżkami u producentów i po równać ceny danego modelu w różnych sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Podepnę się pod temat z takim małym zapytaniem:
Planuję zakup nowych pamięci i chciałbym spytać znawców hardware czy różnica w wydajności tych pamięci będzie duża bo różnią się tylko w tym
co wyróżniłem na żółto:

1. HyperX Savage DDR4, 2x4GB, 2400MHz, CL12 (HX424C12SBK2/8)
XMP Profile #1: DDR4-2400 CL12-13-13 @1.35V
2. HyperX Savage DDR4, 2x4GB, 2400MHz, CL12 (HX424C12SB2K2/8)
XMP Profile #1: DDR4-2400 CL12-14-14 @1.35V

Interesuje mnie tylko częstotliwość pracy 2400MHz i tylko ten profil XMP jak powyżej.

HX424C12SB2K2_8.pdf

HX424C12SBK2_8.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszelkich syntetycznych benchmarkach różnica w wydajności pewnie jakaś będzie. Ale czy to jest aż tak ważne, co pokazują benchmarki ? Benchmarkami się nie gra ani nie pracuje ;)

Sięgnę do cioteczki Wiki :

https://pl.wikipedia.org/wiki/CAS_latency

oraz

https://pl.wikipedia.org/wiki/Taktowanie

Uważasz, że odczujesz różnicę wydajności mierzoną w nanosekundach ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nanosekunda

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apg2312  Dzięki za odpowiedź utwierdziło mnie to w zakupie :)

Właśnie zamówiłem na morele.net te drugie pamięci  DDR4-2400 CL12-14-14 @1.35V

W wydajności różnica niewielka a w cenie około 70 zł

Dzięki za opinię !

p.s. apg2312 skąd widziałem że właśnie Ty się odezwiesz ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę mało jak na te trzy rzeczy, z ramem też może być problem bo jak wejdziesz w nowe procki intela to już raczej DDR4 choć możliwe jest w niektórych płytach głównych użycie DDR3 niskonapięciowych. Generalnie jak cię nie pili to wstrzymaj się jeszcze do premier nowych procków od AMD i grafik od nich i NVIDI, wtedy starsze powinny znacznie potanieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowny procesor tj topowy i5 to 800zł, płyta to 400zł (z dobrym chipsetem) - zostaje 500zł na grafikę a to za mało. Nie trzeba iść w ddr4, bo częstotliwości topowych wersji ddr3 i tak przewyższają te z ddr4 ;)  płytki z ddr3 na nowym intelu 5 lub 6 generacji absolutnie wystarczą ;)  Nie wiem co masz teraz, może jak sprzedasz to parę groszy zarobisz. Za 600-800 zł można szarpnąć niezłą używkę, często na gwarancji jak gtx 770 lub gtx 960. Ja bardzo często jak zmieniam grafikę to kupuję używki np. półroczne, są dużo tańsze - kiedyś szarpnąłem półroczego gtx'a 570 za bodajże 800zł a nowy kosztował 1300 ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry panowie ale to co proponujecie za tą kasę to wydane sporej części gotówki na marne......Ja swojego kompa 3 lata temu złożylem za 1200 PLN i do tej pory wszystkie nowe gry działają na wysokich detalach : AMD Athlon II x4 640 3GHZ @ 3.75Ghz, 8GB DDR 3 Kingston HyperX 1600MHz i XFX Radeon HD6870 1GB płyta głowna ASRock M3A770DE i zasilacz Chieftec 550W 80+

Pierwotnie miałem radeona 6850 ale miesiac temu kość pamięci zdechła przez co musiałem wymienic... i za 260PLN nabyłem model wyższą kartę,która pozwala wciaż na komfortowe granie.

Procesor obecnie nie ma wielkiego znaczenia w grach i wystarczy śmiało średnio półkowy 4 rdzeniowy układ nawet najtanszy I5 daje się swobodnie podkręcać także nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na ten układ...mozna też wziać cos z AMD FX które są tańsze od I5  i całkiem nieźle się sprawują. Na procek 400-500PLN nie wiecej.

Płyta główna najlepiej lepszą nie ma co oszczędzać ana tym elemencie i ok 200-300PLN trzeba będzie wydać. Najlepiej wziąć jakaś dobrą używkę niż nową tania płytę. Pamiętaj żeby nie brać płyt miniATX  bo na tych płytach najwiecej się oszczędza nie tylko miejsca ale i na jakości elementów. Jeśli chdozi o producentów To ASUS i ASRock które jest obecnie drugą marką ASUSa i Gigabyte. Wszyskie te firmy w płytach używaja dobrych alu-polimerowych kondensatorów i maja zabezpieczenia w postaci Dual biosów ktoe się przydają jeśli lubisz się bawic w OC. Polecam szczególnie płyty ASRock które są tansze od ASUSa ale jako że są tego samego producenta to ich jakosć wykonania jest rownie dobra tylko dodatków jest mniej.

Pamięć RAM to na pewno DDR 3 1600MHz....Nie ma co braćwersji super OC tam na 2100MHz bo kosztują spor owięcej a przyrost wydajności jest o wiele za mały w stosunku do przyrostu ceny. Takze dobry zestaw 2x4G wystarczy cos od Kingston,Geil,czy nawet GoodRAM spokojnie wystarczy do kommfortowej pracy jeśli nie masz zamiaru podkręcać tego elementu...Płyty głowne te lepsze oczywiscie mają przeważnie 4 sloty na RAM takze poźniej śmiało można dołożyć kolejne kości.

Teraz czas na grafikę. Jeśli chcesz komfortowo grać w fullHD przez 2-3 lata to 400-500PLN będziesz musiał wydać. Najlepiej brać karty od AMD bo są tańsze a niejednokrotnie bardziej wydajne od  GeForców których modele o podobnej wydajności przeważnie kosztują o 150-200PLN więcej niż Radeony. Polecam takze model 2GB pamiec w zupełności to wystarczy nie ma się co łapać na 4GB karty które są budżetowymi modelami ale włąsnie przyciągają tlyko rozmiarem pamięci która ma drugo a może i nawet trzeciorzędne znaczenie. Najważniejsze żeby szyna pamięci była 256bitowa i pamięci DDR5,dzięki temu karta nie jest dławiona przez wąskie gardło typu 128 bitowa szyna lub nawet 64 bitowa jak w najtanszych modelach.

Jeśli chodzi o modele to polecam Radeony z serii R9 270X z tych nowszych lub z serii HD 78xx czyli 7850 i 7870.Można śmaiło brać uzywane karty od pewnych sprzedawców które są gruntownie testowane przed wysyłą.

Dysk twardy to śmiało weż nawet mały SSD na system typu 40-80GB i HDD na dane najlepiej 1-2 TB SATA3.

Ostatnia kwestia i najważniejsza to zasilacz. Na tym elemencie wiele osób oszczędza i potem są problemy lub dodatkowe koszty. Pamietać trzeba ze na zasilaczu nie ma co oszczędzać.

Do proponowanego zestawu 500-550W dobrej firmy spokojnie powinien wystarczyć i śmiało da sobie rade w razie rozbudowy. Najlepiej brać Zasilacze Tagen,Chieftec,BeQuiet,Fortron,CoolerMAster,SilentiumPC,Corsair czy Thermaltake.Jak widać wybór jest spory ale to pewne zasilacze które wytrzymaja nie jedno i maja certyfikat 80 a niektóre i 85+. Unikać natomiast należy tracerów Mustangów i innych wyrobów zasilaczo podobnych.

Uff się rozpisałem ale złożyłem już chyba z 40 zestawów znajomym na przestrzeni ostanich 10 lat ido tej pory ani razu nikt nie miał żadnych problemów. Kiedyś miałem bzika jeśli chdozi o sprzęt komputerowy...Wczasach technikum jedni sie zachwycali cyckami gdzie mnie jarał nowy model karty graficznej...Na szczęscie mi przeszło ale wciąż jestem bardzo skrupulatny jeśli chodzi o sprzęt komputerowy.

Mam nadzieje że pomogłem i jeśli byś chciał mógłbym ci złożyć kilka przykladowych zestawów.

Edytowane przez FeRu
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FeRu - fakt, rozpisałeś się. Mi dla odmiany nie chce się rozpisywać, więc w wielkim skrócie :

nie masz racji w 95%.

Jedyne, z czym się zgodzę to z tym, że w grach (ale wbrew pozorom nie we wszystkich) najważniejsza dobra jest karta graficzna.

A reszty, to szczerze mówiąc nie chce mi się nawet komentować :)

Bo to np. rozwaliło mnie dokumentnie :

1 godzinę temu, FeRu napisał:

Jeśli chcesz komfortowo grać w fullHD przez 2-3 lata to 400-500PLN będziesz musiał wydać.

Chyba, że miałeś na myśli Euro (chociaż wyraźnie wpisałeś PLN).

Nie, sorry, naprawdę mi się nie chce...

 

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiagnęliśmy poziom grafiki w grach że mamy od 3ch dobrych lat praktycznie zastój. W sumie od czasów Battlefielda 3 nie powstało nic przełomowego...Pamiętasz czasy od 2004 do 2010? Praktycznie co rok wychodził 1-2 killery graficzne które wymagały modernizacji kompa i to napędzało rynek. Obecnie nie ma już takego trendu owszem pojawiają się gry ładniejsze ale wymagania systemowe obecnie zawyżane są dlatego ze twórcom nie chce się tego optymalizować głównie przez to ze czas goni a na testach i optymalizacji mozna najszybciej zaoszczędzić co dodatkowo napędza jeszcze rynek kart graficznych.day one patche po kilka GB sa najlepszym przykladem olewania tego typu spraw,coraz więcej gier wychodzi niedokończonych tak na prawe z olbrzymią ilością cięć graficznych Watch Dogs,Wiedzmin3,czy ostatnio Quantum Break....

Skoro nie mam racji to dlaczego 2-3 letnie modele kart graficznych a niektore topowe starsze spokojnie nadają się do komfortowego grania w najnowsze tytuły? Przypadek? magia? Nie sądze...Na moim sprzęcie do tej pory gram we wszystkie na wysokich ustawieniach grafiki...owszem musze zrezygnowac z antialiasingu czy np cienie dać na wysokie zamiast ultra w GTA V i zjechac z odległością rysowania ale wciąż komfortowo można grać. Seria Metro Redux chodzi płynnie na full tylko bez tesselacji. 3 lata temu kupiłem kartę nową HD6860 za 450PLN i jak juz wspominałem wciaż odpalam najnowsze gry w 1080p w wysokich detalach.

Radeon r9 270 spokojnie wystarczy do gry przez dobre 2 lata bo obecnie nie ma już takiego rozwoju jakości grafiki jak jeszcze kilka lat temu. Wszystko co napisałem nie jest wzięte z nieba tylko przez lata doswiadczeń i obserwacji własnych i wsród znajomych...gdzie składałem zestawy przeważnie za 1,5k-2k PLN i na te 2-3 lata zapewniały komfortowe granie. Trzeba się liczyc tym że taki zestaw to głownie częsci używane i składany komp pojedynczo...bo kupienie zestawu za 3 patyki to wywalenie kasy w błoto. W zestawach zawsze jest jakiś element który będzie wąskim gardłem.Dlatego najlepiej składać samemu zestawy od podstaw...można zaoszczędzić masę pieniędzy i mieć satysfakcje że masz lepszego kompa za 2 razy mniej kasy niz znajomy który kupił wypas sprzęt za 4 koła a Battlefield 4 mu tnie.Sprzętem komputerowym się interesuję od 94 roku od kiedy miałem śliczną Amigę500 i potem się potoczyło tak ze skonczyłem technikum w kierunku technik teleinformatyk i inzynierkę ze specjalizacji sieci komputerowe...to jako takie pojęcie raczej mam. Pracowałem w 2ch sklepach komputerowych jakiś czas widziałęm na wlasne oczy jak się ludziom wciska kit i od tamtego czasu ostrzegam ludzi przed kupowaniem gotowych zestawów....czy sugerowanie się tym co doradzają w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja się choćby zająknąłem o kupnie gotowego zestawu ???? Bo jakoś tego nie zauważyłem.

Poza tym, owszem, wszystko zależy od kasy. Bo można w miarę rozsądny komputer kupić za 1000 zł, ale można i za 20 tysięcy. Niestety, jest to aż nadto skuteczny ogranicznik.

Ale - ja osobiście uważam, że komputera nie kupuje się 3 razy w tygodniu, tylko raz na kilka lat. Więc lepiej kupić raz, a dobrze, zgodnie ze starym przysłowiem pszczół - "biednego nie stać na szajs". Dodatkowo warto mieć na uwadze możliwość ewentualnej modernizacji za czas jakiś, oczywiście jeśli będzie taka potrzeba..i pieniądze na to.

 

I wiesz, ciekawi mnie, co to jest wg Ciebie komfortowe granie :P Bo śmieszą mnie używane przez Ciebie zwroty :

35 minut temu, FeRu napisał:

owszem musze zrezygnowac z antialiasingu czy np cienie dać na wysokie zamiast ultra w GTA V i zjechac z odległością rysowania ale wciąż komfortowo można grać

 

35 minut temu, FeRu napisał:

tylko bez tesselacji.

Jeśli to dla Ciebie komfort, to ja dziękuję. Bo IMHO po to między innymi są konstruowane nowe, coraz bardziej wydajne układy graficzne, żeby nie ograniczać wszystkich efektów.

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie się każdego słówka.Wysokie detale to wysokie detale. Nie napisałem że najwyzższe bo nawyzsze to te które maja powłączane wszystkie bajery typu własnie Antialiasing, multiprobkowanie tesselacje i inne pierdoły typu HairFX w Tomb Raider czy wiedźmin 3.

To że gra działa na wysokich detalach  znaczy że podstawowe ustawienia grafiki są na maksymalnych detalach czyli tekstury, oswietlenie,fizyka, szczegółowość świata gry,odbicia a te efekty najbardziej zasobożerne dla maniaków są wyłączone. No nie mów mi tylko że tesselacja jest aż tak niezbędnym do grania efektem....Tak na prawdę to wszystko kwestia silnika graficznego i optymalizacji. Taki Battlefield 4 chodzi u mnie w fullHD na ultra w 45 klatkach bez antialiasingu i tak w ferworze walki nie ma się czasu na patrzenie czy są ząbki na krawędziach, Call of Duty AW chodziłz wszystkimi ustawieniami na high tylko cienie musiałęm dać na średnie i było ładnie i komfortowo, a taki Crysis część pierwsza z 2007 roku do tej pory potrafi chrupnać na najnowszych komputerach jak i wiele innych słabo zoptymalizowanych gier...nawet XRay czasami dostaje czkawki

Wiadomo że pokolenie młodych graczy patrzy tylko na grafikę i dla nich kazda pierdołą ma znaczenie więc beda naciągać rodziców by m kupili super sprzęt jednak na budżet jakim dysponuje @Lord Dino  śmiało można złożyć sobie komputer (większość części używanych) który będzie nadawał się do grania przez 2 lata w WYSOKICH detalach  czyli jak mówiłem z powyłączanymi najbardziej zasobożernymi opcjami. Nikt nie musi się zgadzać z tym co piszę bo wy wiecie swoje a ja swoje i każdy będzie się trzymał swoich racji...przecież mamy doradzić tylko. a on i tak zrobi co będzie chciał z tą kasą.Chciałem tylko pokazać że za takie pieniadze śmiało można złozyć niedrogi i wydajny sprzęt jeśli się dobrze poszuka. Tutaj przykładowe elementy które mieszczą się w budzecie.Taniej można złożyć nawet lepszy jeśli wszystko się pojedynczo złoży i trafi na dobre okazje.:

 

Edytowane przez FeRu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.