Skocz do zawartości

Pistolet maszynowy wyglądający jak radio.


Rekomendowane odpowiedzi

W latach 80., kiedy w Ameryce panowała moda na pistolety maszynowe przeznaczone do obrony własnej, stworzono Ares AMG, broń przeznaczoną do skrytego przenoszenia.
 

Ares FMG prezentował się niczym uzbrojenie z filmu fantastyczno-naukowego. W wersji złożonej kształtem przypominał prostopadłościan, a po rozłożeniu - wyglądem przypominał już pistolet maszynowy. Opisywana broń miała siłę ognia większą niż zwykły pistolet, korzystając z 9 milimetrowych naboi. Niezaładowana ważyła około 2,09 kilograma. Francis J. Warin, wynalazca FMG, określał swój wynalazek jako "broń dla biznesmenów", coś co z łatwością może zmieścić się w walizce. Ares miał być odpowiedzią na m.in. rosnącą przestępczość w USA i serie porwań amerykańskich biznesmenów w kolejnych zagranicznych krajach. Premiera FMG zbiegła się jednak z zaostrzeniem przepisów dotyczących broni używanej przez przeciętnych obywateli USA.
P1.jpg.da1281d84f29e3c72d06306bb7cdbfee.jpg

Ares FMG

 

Częściowo zainspirowany pomysłem Warina, inny konstruktor, Dave Boatman, wprowadził na rynek składany pistolet maszynowy M-21. Sprzęt korzystał z tych samych naboi co izraelski pistolet maszynowy Uzi, a po złożeniu wyglądał jak... przenośne radio. Nie zapomniano nawet o antence. Podobnie jak w przypadku Aresa FMG, także M-21 nie odniósł sukcesu po zmianach w regulacjach prawnych w połowie lat 80.
P.jpg.aebd9013da82849e18ab5210c688d61f.jpg

Pistolet maszynowy M-21 - po złożeniu wyglądał jak... przenośne radio

 

Próbę skopiowania Aresa FMB i M-21 podjęli Rosjanie, produkując PP-90, jednak ze względu na niską jakość wykonania i cenę, ich wynalazek nie spotkał się z pozytywnym odzewem. 
Obecnie na rynku nie ma komercyjnie dostępnej broni, która wyglądem i funkcjonalnością jednoznacznie przypominałaby Aresa FMG.

 Pozostałe zdjęcia

Spoiler

M-21 pojawił się w filmie "Robocop 2"

P2.jpg.22f703d31076cf715f3d9a5f4756e2a8.jpg

 

Rosyjski PP-90

P3.jpg.97cdd1442adf9a840c127c2a34fa63c4.jpg

 

 


Źródło: http://nt.interia.pl/raporty/raport-wojna-przyszlosci/wiadomosci/news-pistolet-maszynowy-wygladajacy-jak-radio,nId,2427621

 

Aby nie zakładać nowego tematu, pozwoliłem sobie dołączyć filmik o ciekawej polskiej konstrukcji z lat 60. PM-63 Rak

 

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że pierwszy raz widziałem ten walizkowy pm, nie wiem, który to był model, w którejś części Robocopa, drugiej albo trzeciej? Rak jako takie trochę dziwactwo to jeden z moich ulubionych pm-ów. Miałem go kiedyś w łapie, jak trafia się w różnych grach lub modach to zawsze biorę chociaż byłby badziewny :)

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tę broń, nawet z kilku filmów, jednak jeśli chodzi o wielkość i dziwaczny wygląd, nic nie pobije komara, MGD PM9 :D

pm9folding.jpg

 

 

Ciekawe jest to że dzięki obrotowemu mechanizmowi, można było umieszczać magazynki wzdłuż lufy, jak np w tej wersji:

pm9s.jpg

 

 

Jestem straszym fanem FN P90 i tego typu konstrukcje(bullpup) zawsze mnie fascynowały. Niby bardzo skomplikowane mechanizmy i dziwaczne wyglądy, a mimo to działały. A P90 do dzisiaj jest uważany za jedną z najlepszych konstrukcji bullpup.

Edytowane przez Paranoia
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filmie o RAKu z komentatorem nie zgodzę się co do celności tej broni. Była ona skonstruowana do prowadzenia ognia nie celowanego na bliskie odległości, a przyrządy celownicze, to chyba tylko psychologiczny dodatek. Bardzo wiotka i niestabilnie zamocowana po wysunięciu kolba, nie pozwalała na unieruchomienie broni przed strzałem. A masa zamka w porównaniu z masą reszty broni, powodowała masakryczny odrzut. Nie miałem problemu trafić z niego strzelając z "biodra" na krótkich odległościach, ale już przy celowaniu do odleglejszego celu, miałem problem z trafieniem.

A limo pod okiem można był złapać, gdy próbowało się strzelać ogniem celowanym bez rozłożonej kolby. Nawet z nią, miało się bardzo nieprzyjemne odczucie, że zaraz się w pysk dostanie.

Ale trudno mieć wymagania od broni przeznaczonej nie do walki, ale do samoobrony. Pierwsze egzemplarze miały ponadto poważną wadę. Przycisk uwalniania magazynka był zbyt duży i niczym nie chroniony. Łatwo zaczepiał o otaczające przedmioty i powodował wypadanie magazynka. Ponadto otwarta kabura powodowała, że podczas czołgania, pistolet zamieniał się w grudę ziemi, nie nadająca do użycia. Mimo wielu przeróbek i usprawnień, dalej nie spełniał warunków broni dla wojska. Stąd jego pojawienie się w formacjach nie wojskowych. Szybko został zastąpiony tym:

https://www.youtube.com/watch?v=eGITsTsjQdA

 

A jako ciekawostkę powiem, że byłem wielce zaskoczony gdy na jakimś amerykańskim filmie o porwaniu samolotu, terroryści posługiwali się właśnie RAKami.

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.