Skocz do zawartości

Intel pokazał procesor, który ma 28 rdzeni.


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas targów Computex 2018, Intel zaprezentował procesor, który wykorzystuje do działania konfigurację składającą się z 28 rdzeni. Nowy układ amerykańskiego producenta zadziała ze standardowymi, komercyjnymi płytami głównymi.

procek.jpg.2733d5221e02d9b3502fd36f93444a40.jpg

Nowy procesor Intela zadziała zarówno na podstawce LGA2066, jak i LGA3647. 28 rdzeni jest w stanie pracować z prędkością na poziomie 5 GHz. Producent nie poinformował czy w przypadku tego układu da się skorzystać z trybu Turbo, jednak można spodziewać się, że po delikatnym podbiciu wydajności samego procesora, wyniki osiągane przez rdzenie staną się naprawdę imponujące. Intel postanowił także zachować w tajemnicy wartość TDP odpowiadającą zapotrzebowaniu na energię dla nowego układu - analitycy szacują jednak, iż moc potrzebna do obsłużenia 28 rdzeniowego procesora Intela może wynieść nawet 300W. Wydajny procesor Intela raczej nie trafi do domów najbardziej zapalonych graczy. 28 rdzeniowa konstrukcja będzie zapewne wykorzystywana w przypadku serwerów oraz superkomputerów. 

 

Źródło: http://nt.interia.pl/news-intel-pokazal-procesor-ktory-ma-28-rdzeni,nId,2590314

  • Super 2
  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, tak mi się przypomniało - gdzieś czytałem, że backup ludzkiego mózgu zająłby ponad 2 tysiące dysków 1TB. Ciekawe, jak się ma "moc obliczeniowa" przeciętnego człowieka względem podzespołów komputerowych.

Kilka lat temu K computer z Japonii (10,51 FLOPS) miał zrobić symulację 1sek pracy mózgu. Zajęło mu to 40 minut. Procesory K computera mają razem coś ponad 700 tysięcy rdzeni. Tylko nie mówcie o tym AMD, bo prezes dostanie depresji... :005:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie są CPU przeznaczone do "codziennego" użytku i nigdy nie będą. Oczywiście są instytucje, które potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej, ale to inna bajka bo ich jest stać na znacznie droższy sprzęt. Zanim pojawią sie np. gry wymagające 28 rdzeni to powstanie już nowy rodzaj procesora, który będzie wydajniejszy i tańszy, tak żeby można było go sprzedawać na masową skalę, inaczej będzie to po prostu nieopłacalne. Moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sierioża napisał:

Kilka lat temu K computer z Japonii (10,51 FLOPS) miał zrobić symulację 1sek pracy mózgu. Zajęło mu to 40 minut.

Fujitsu K computer to w tej chwili szacowny zabytek z epoki kamienia łupanego ;)

Chiński superkomputer Sunway TaihuLight ma moc obliczeniową 93 PFLOPS, a w teorii może chwilowo zwiększyć moc do 125 petaflopsów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potowrki typu CL-X czy TR2 - są super jako alternatywa dla procesorów klasy Xeon, np. do pracy w wymagających wielu wątków aplikacji.

Już od dłuższego czasu takie konstrukcje były dostępne, ale obecnie standartem domowym jest CPU z 4 rdzeniami/wątkami - trochę rzeki w Wiśle jeszcze upłynie, zanim układy 4+ rdzeniowe się zadomowią, aczkolwiek fundamenty pod to położyło AMD ze swoimi Ryśkami oraz Kawowe Jezioro od intela. Najpierw bym chciał by programy "cywilne" były w stanie wykorzystać więcej niż jeden wątek (tak, patrze na ciebie Stalkerze i Armo).

S!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, apg2312 napisał:

Fujitsu K computer to w tej chwili szacowny zabytek z epoki kamienia łupanego

No napisałem, że "kilka lat temu". Czyli w "krzemowych" latach jakieś kilkaset :D Ale dalej nie brnę, to już i tak kręci mi się w głowie od samego wyobrażenia tej mocy.

Co nie zmienia faktu, że mózgowi obydwa mogą jak na razie, jak to się brzydko mówi, naskoczyć. Albo possać zwoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sierioża napisał:

Procesory K computera mają razem coś ponad 700 tysięcy rdzeni. Tylko nie mówcie o tym AMD, bo prezes dostanie depresji... :005:

Nie, po prostu zleci zrobienie procka z jeszcze większą ilością rdzeni i tyle :024:

Ja mam przeczucie, że zanim technologia pozwoli na zrobienie AI odpowiadające ludzkiemu mózgowi.... to raczej już nikogo na tym świecie nie będzie kto byłby to w stanie opracować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Dzień po prezentacji 28-rdzeniowego modelu Intel Cascade Lake-X, AMD prezentuje odpowiedź - Ryzen Threadripper z 32 rdzeniami/64 wątkami.

I tak to idzie...

Cytat

Nowe Threadrippery będą bazować na mikroarchitekturze Zen+ i zostaną wykonane w 12-nanometrowej litografii. Najważniejszą zmianą będzie jednak większa liczba rdzeni – zamiast 16 rdzeni/32 wątków, topowe modele mają oferować 32 rdzenie/64 wątki (a więc tak samo jak serwerowe jednostki Epyc).

Premiera nowych modeli została zaplanowana na przyszły kwartał tego roku. Co istotne, układy będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi X399 (wymagana będzie jedynie aktualizacja BIOS-u).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sierioża napisał:

No napisałem, że "kilka lat temu". Czyli w "krzemowych" latach jakieś kilkaset :D Ale dalej nie brnę, to już i tak kręci mi się w głowie od samego wyobrażenia tej mocy.

Co nie zmienia faktu, że mózgowi obydwa mogą jak na razie, jak to się brzydko mówi, naskoczyć. Albo possać zwoje.

No ... ja tam się parę razy spotkałem z takimi "mózgowcami" ze pewnie i Atari nie miałby problemu z ich symulacją :) 

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie rzecz ujmując, prawie wszystko co trafia na rynek "ogólny" w branży cybernetycznej, to "odpady" lub "starocie" z badań i wynalazków prowadzonych i opracowanych na potrzeby wojskowości. Nie wiem jak z tym jest teraz, ale do niedawna tak to właśnie wyglądało. A że takie działania są utajnione, trudno jednoznacznie wywnioskować jak bardzo na dzień dzisiejszy jest to zaawansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pclab.pl/news78118.html

Cytat

Czar jakby trochę prysł. Intel na targach Computex 2018 pochwalił się nowym procesorem z 28 rdzeniami CPU i obsługą 56 wątków. Udało się firmie pokazać wydajność tego procesora z zegarem 5 GHz, na wszystkich rdzeniach, co dało wynik 7334 punktów w teście Cinebench. Okazuje się, że system chłodzenia tego układu był bardzo wyjątkowy. Dodatkowo, wbrew pierwotnym sugestiom mediów, 5 GHz to nie jest domyślny zegar CPU. Z ujawnionego zdjęcia wynika, że procesor był schładzany przez przemysłową chłodziarkę Hailea HC o mocy chłodzącej na poziomie 1770 W. Wykorzystywany w niej jest czynnik chłodzący R214. Urządzenie osiąga przepływ wody na poziomie od 1500 do 4000 litrów na godzinę aby schłodzić wodę do temperatury 4 stopni Celsjusza. Warto zauważyć, że chłodziarka ta była tylko trochę mniejsza od obudowy komputera, w którym 28-rdzeniowy procesor się znajdował. Cała platforma sprzętowa została ponoć bardzo szybko rozmontowana, tuż po zakończeniu prezentacji. Do sieci jednak wyciekło zdjęcie przedstawiające rozłożony zestaw komputerowy i stojącą obok niego chłodziarkę Hailea HC. Ujawniono też, że w komputerze znajdował się zasilacz o mocy 1,6 kW. Można zastanawiać się dlaczego Intel nie zdecydował się na ciekły azot? Najpewniej chciano aby platforma wyglądała możliwie jak najbardziej zwyczajnie, tak jak swojski pecet po biurkiem. Przemysłową chłodziarkę oczywiście ukryto, co budowało wrażenie, że taki potwór mocy daje sobie radę ze zwykłym systemem chłodzenia cieczą. Dla porównania, firma AMD prezentując swój 32-rdzeniowy procesor Ryzen Threadripper wykorzystała co prawda bardzo duży system chłodzenia, ale jednak tradycyjną metodą - powietrzem.  Ktoś tu chyba bardzo chciał się popisać wiedząc, że konkurencja pokazała procesor mający cztery rdzenie więcej. Warto dodać, że w kombinacjach Intela uczestniczyła firma Asus, której karty graficzne GeForce GTX 1080 Ti Poseidon, obok płyty głównej ROG Dominus, robiły za tak naprawdę atrapy, bo w teście Cinebencha nie mają żadnego znaczenia. No, ale na zdjęciach dla "szarego odbiorcy" miało to sugerować, że zwykłe chłodzenie cieczą wystarcza dla 28-rdzeniowego procesora Intela i dla dwóch bardzo potężnych kart graficznych. Trudno dziwić się, że Intel swoją pokazową platformę zwijał w pośpiechu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.