Jump to content

Rosjan nie stać na wdrożenie do produkcji seryjnej nowych projektów


Recommended Posts

Wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow poinformował 29 lipca, że z uwagi na wysokie koszty jednostkowe, rosyjskie siły zbrojne nie otrzymają czołgów 4. generacji T-14 (Obiekt 148) posadowionych na uniwersalnej platformie bojowej Armata i pochodzących z produkcji seryjnej. Podobna sytuacja ma miejsce z kbwp K-17 Bumierang i KTO K-16 Bumierang.

armata1.thumb.png.9410805e42541fafc7f2ad488be142bf.png

Armata była niezwykle promowana - teraz po cichu Rosjanie wracają do modernizacji T-72

Analogiczna sytuacja jak z T-14 ma być z kołowymi bwp K-17 Bumierang (VPK-7829) i KTO K-16 Bumierang (BTR-7829). Według wcześniejszych planów, miały one zastąpić pojazdy typu BTR-80, w miejsce wcześniej prezentowanych BTR-90. Jednak w ostatnim czasie trwają dostawy zmodernizowanych BTR-82A, ujawnionych w grudniu 2009. Modernizacja obejmuje także gąsienicowe, bojowe wozy piechoty BMP-1/2/3, pojazdy wojsk powietrznodesantowych BMD-1/2/3/4 czy artylerię lufową Tornado-G/U/S. 

Cięcie kosztów

Z uwagi na malejące środki na obronę, w ostatnim czasie Rosja zrezygnowała z kilku kosztownych projektów w ramach Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2018-2025, a szerokim echem odbiło się odsunięcie w czasie produkcji seryjnej myśliwców 5. generacji Su-57. W najbliższej przyszłości. Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) otrzymają jedynie 12 samolotów produkcji małoseryjnej, z których pierwsze dwa wejdą do służby w 2019 roku. Obecnie 10 prototypów przechodzi testy odbiorcze. Jednak poszczególne prototypy w ciągu kilku lat intensywnych testów różnią się od siebie zakresem wprowadzonych modyfikacji. W maju tego roku agencja prasowa TASS, poinformowała, że Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej rezygnuje z planów budowy zmodernizowanych, strategicznych okrętów podwodnych projektu 955B Boriej-B. W zamian zostaną zamówione tańsze jednostki starszego typu 955A Boriej-A. Podobnie jak w przypadku czołgów i kołowych pojazdów opancerzonych, tak samo w przypadku innych programów, tłumaczenie władz rosyjskich pozostaje niemal identyczne: nie ma potrzeby zakupu nowego i kosztownego wyposażenia i uzbrojenia, skoro według nich bardziej efektywna jest modernizacja istniejącego parku maszynowego.Źródło: https://menway.interia.pl/militaria/news-t-14-armata-rosjanie-rezygnuja-z-projektu,nId,2613483

 

Edited by Chlebczarow
  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Stać ich stać. Tylko że chyba i oni się zorientowali, że nowe zbrojenia to droga do nikąd. Bo kto ich może zaatakować?

Z amerykańcami jakby co, to będą walczyć na rakiety balistyczne. A po takiej walce, ani teren SZA, ani FR nie będzie się nadawał do zajęcia. Nawet afrykańscy lub meksykańscy najeźdźcy nie będą się tam wybierać.

Wojna na Ukrainie pokazała oblicze współczesnych wojen.

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, kondotier napisał:

Bo kto ich może zaatakować?

Ich raczej nikt nie zaatakuje, ale pytanie brzmi - kogo oni mogą zaatakować? Moim zdaniem mogą każde mniejsze sąsiednie państwo. W razie problemów wewnętrznych, nic tak nie jednoczy narodu jak faktyczny czy wymyślony wróg zewnętrzny. 

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

Myślę że @kondotier ma racje pisząc o "kasie" . Zasoby finansowe w wojskowych preliminarzach zawsze sie znajdą. Wiekszość tych "nowości" dla Krasnoj Armii to był  raczej PR - z okazji wyborów Herr Putina.

Su 57 (te kilka testowych modeli) - nadal latają na starych silnikach - i jescze troche polatają - o nowoczesnej awionice nie wspominając ( zasadniczo , to ładna  z nowoczesnym designem skorupa , a nie maszyna bojowa).

OP-ki typ 955 B - rozmowy o ewentualnych studiach nad zmianami rozpoczęły sie gdzies w listopadzie ub roku - od rozmów do koncepcji ,  etc ... daleka droga.

 

Edited by boberm
  • Dodatnia 2
Link to comment
Share on other sites

Kasa u nich jest (ropa, złoto, diamenty, metale ziem rzadkich i inne - co roku żydzi z całego świata ich "odwiedzają" i proszą tylko o jedno - Rosja niech nie wypuszcza na rynek w/w asortymentu bo cały przekręt/szwindel zwany giełdą światową pójdzie w piec), jest też kwestia po co się nadmiernie uzbrajać skoro jak w dowcipie: z kim graniczy Rosja? - z kim chce.

Co do przeciwników np. USA to dalej wierzycie, że potomkowie słuchaczy słuchowiska z dnia 30.10.1938 cokolwiek zmądrzeli? czy z "naszego podwórka" - skoro rak to ryba a brukselka to owoc to ktoś dalej uważa, że oni stanowią jakikolwiek problem militarny dla pragmatyków z Europy środkowej i wschodniej.

Małe porównanie z zakresu historii zwanej historia wojskowości - czas "życia" silnika czołgów  (lata 30 - 490 brytyjskich i amerykańskich - 50-100 godzin, niemieckich - 100-150, rosyjskich - 250-450 godzin.

W/w pojazdy zamoczą gąsienice w Atlantyku szybciej niż we Flensburgu czy Ramstein ogłoszą alarm, one są do tego zdolne a my mamy nieloty zwane F-16 i eksponaty/artefakty zwane Leopard 1/2, nie jestem pewien tratw ratunkowych bo okrętów to nie mamy.

Jak myślicie, ile czerwonych i zielonych beretów z Riazania już "służy " we Francuskiej, Hiszpańskiej czy "niemieckiej' legii cudzoziemskiej.

p.s. przez ponad 200 lat granica państwowa między Cesarstwem Chin a Cesarstwem Rosji była umowna, nikt nie wiedział po obu stronach gdzie ona przebiega, przemysł, handel, bogactwa naturalne dopiero ustaliły na niekorzyść Chin tą granicę.

A sprzęt Rosyjski stoi 2-3 klasy wyżej niż amerykański i USA nic z tym nie może zrobić, bo nikt już /z USA nich nie chce pracować bo wszyscy kończyli tak jak Tesla.

Link to comment
Share on other sites

@vidkunsen Skąd masz te dane o silnikach czołgowych :059:? Bo jak mnie pamięć nie myli ,  to W2 w ostatnich wersja wojennych ( 1945)  miał  resurs teoretyczny coś koło 200 godzin. Silniki Shermanów - klasyczne R 975 miały resursy na poziomie ca 1000 godzin ( 1942). 

Edit . Popełniłem błąd - w przypadku tych silników nie mówimy o godzinach,  lecz przebiegu. Tzn - silnik W-2 co 100 - 250 km wymagał kategorycznej wymiany fitrów  ( o ile silnik dotrwał ) . R 975 - w/g instrukcji  - 650 mil czyli cos około 1000 km - nalezało sprawdzić filtry w silniku i łożyska w zawieszeniu.Sprawdzić - niekoniecznie wymienić.

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

https://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=71&t=134759

"...sprawność radzieckich silników była nawet 1.5-2 razy większa niż te nominalne normy – np. w 1 Armii Pancernej Gwardii w 1945 średni czas pracy silnika w przypadku T-34, czy Su-85, wynosił 350-400 godzin."

Rosyjski filtr powietrza "Multicyklon" + niemiecki silnik typu "Otto" czynił cuda.

http://www.mbtvt.ru/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Serce Drogie - a pzreczytałeś wszystko - czy tylko wyrwałes z kontekstu kilka wartości coby pasowało do tezy? 

Pozwolę rzucić jednym  cytatem z tejże strony - "nowy filtr to nie było znowu jakieś cudo, świadczyć także może sporządzony kilka dobrych lat po zakonczeniu DWŚ, podczas wojny koreańskiej, amerykański raport techniczny zdobycznego T-34-85. Amerykanie oceniali efektywność odpylania i krótki okres pracy filtru ”Multicyklon”, który był w nim zamontowany wyjątkowo krytycznie. Generalnie więc można chyba przyjąć, że konstrukcje radzieckich filtrów powietrza w okresie DWŚ, szczególnie latem ustępowały podobnym filtrom amerykańskim, niemieckim, czy angielskim, co miało oczywiście przełożenie na sprawność techniczną ich czołgów 

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

Czołgi nie służą do jeżdżenia, a do walki. Dlatego współcześnie czołgi się wozi na lawetach. Dostarcza się je tuż przed pole walki. A ich wytrzymałość określa tylko odporność na ogień przeciwnika. A po celnym trafieniu, niewiele albo nic można ponownie wykorzystać. To po co się wysilać na długowieczne?

Link to comment
Share on other sites

Jedyne jeżdżące czołgi to BT-2, Bt-5 i Bt-7, miały według "pokojowej" koncepcji przejechać na gąsienicach pola Polski, zrzucić gąsienice i autostradami niemieckimi dostać się na zachód Europy.

Walter Christi z USA złamał embargo (tak jak IBM) i sprzedał M1930 Rosjanom maszynę która mogła przejechać stosunkowo szybko (kola) do 1000 kilometrów - granica Rosji - Berlin. 700 kilometrów ( BT - 7 - 52 km/h - gąsienice, 72 km/h - koła).

Link to comment
Share on other sites

@vidkunsen błagam :078:. Cofając się wstecz, dojdziemy do angielskiego Mark I. 

2 godziny temu, vidkunsen napisał:

A sprzęt Rosyjski stoi 2-3 klasy wyżej niż amerykański i USA nic z tym nie może zrobić, bo nikt już /z USA nich nie chce pracować bo wszyscy kończyli tak jak Tesla.

To żart :pytajnik: Rosjanie są dobrymi kopistami, jeżeli chodzi o innowacje. Jest to zasługą ich skutecznego wywiadu. Własnych "przełomowych" projektów mają raczej niewiele.

A wracając do meritum sprawy, sądzę że pomimo olbrzymich możliwości inwestowania w rozwój i wdrażanie nowych technologii, kasę zżera najzwyczajniej w świecie korupcja. Wśród bardziej rozwiniętych przemysłowo narodów, Rosja wiedzie prym w tym względzie.

41 minut temu, boberm napisał:

A po celnym trafieniu - o ile czołg nie spłonął- czołg był "restaurowany".

Do perfekcji doprowadził to (biorąc pod uwagę zasoby i możliwości) Rommel, w czasie walk w Afryce Płn.

Mały offtop - @boberm jak widzę nie tylko uskrzydleni wojownicy nie są Ci obcy :048:

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Wynika z w/w przytoczonego materiału, że każdy ma rację ale nikt nie wie na pewno i nie będzie wiedział.

Co do kopistów to Sikorski był Rosjaninem, Tesla Serbem a 1 bombę z USA stworzyli Węgrzy, Włosi i inni ale nie ci którzy są teraz na afiszu rodem z USA.

Typowym plagiatem jest np. UZI czy Merkava i to oni są największymi kopistami.

Rommel miał wyćwiczone załogi i Pour le Merite a Alianci liczebność ludzi i sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

@Chlebczarow - "konserwy" to nie moja bajka - ot tyle ile potzreba wiedezy w temacie DWS - czyli niezbedne minimum.

@vidkunsen- nikt nie neguje umiejetnosci  inżynierskich i charyzmy komiwojażera  Christiemu - tyle że BT-ki oparte na tym projekcie  okazały sie ślepym zaułkiem techniki czołgowej . Jedyne czołgi "szybkie" klepali chyba Herbaciarze - a i to na drugorzedny teatr jakim był MTO. I jeczcze jedno - nie walczą tabelki z danymi lecz ludzie - można mieć niezły sprzet i nie umieć go wykorzystywać (vide -ci Wspaniali Kufajmani w swych super-duper maszynach).

Rommel to miał przede wszystkim  kompanię nasłuchową Seeboma i tzw "dobre żródło" w Teheranie. Jak  one sie skończyły to skończyły sie sukcesy herr Romla.

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

Mówisz o Ha-Go, Chi-Na, Ke-Ni (ci od sushi ;)) ale mieli tez O-I:

p.s. nie kumam czemu tak się zachwycają  Wittmannem skoro on był pędrakiem z przedszkola przy Sturmführerze Olla Olin który 1 dnia (Łotwa) zniszczył 27 IS-2 i IS-3.

 

0004ZBC4126OXON8-C122-F4.jpg

25012458_870141303320935_6811765672725446656_n.jpg

Apg2312 - Skorpion czeski oraz 4 czołgi w tym rosyjski T-72 jako baza do Merkawy.

Edited by vidkunsen
Link to comment
Share on other sites

@vidkunsen - piszesz o japońszczyżnie - a my piszemy o mainstreamie w "czołgotwórstwie". I co ma Wittman do Rommla - jakoś nie widzę związku .Takich jak on trochę jeszcze było- z sukcesami wręcz ogromnymi z Ostfrontu.Tyle że Zachodni TDW ciut ich wyprostował.

 I jeszcze jedno - Prototyp UZi powstał cos ca 1951 , a prototyp Scorpiona chyba 10 lat pózniej. 

A w kwestii Merkavy - a masz na to jakiekolwiek kwity? Bo wydaje mi się - przepraszam za określenie- że piszesz czasami jakieś bajdy wyssane z palucha.

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

@vidkunsen jak Cię lubię, tak coraz bardziej nie rozumiem Twego toku myślenia. :062:

9 minut temu, boberm napisał:

Takich jak on trochę jeszcze było- z sukcesami wręcz ogromnymi z Ostfrontu.

Czy dobrze pamiętam, że najskuteczniejszym był Otto Carius? Czytałem fragment jego książki "Tygrysy w błocie". 

Jakby nie patrzeć, nasza akademicka dyskusja nie pomoże tow. Putinowi, w znalezieniu środków na wdrożenie "nowości" do seryjnej produkcji :D

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, vidkunsen napisał:

Skorpion czeski

No proszę, weź mnie nie rozśmieszaj :D

Co ma wspólnego UZI

UZI_Submachine_Gun_(7414624230).jpg

ze Skorpionem ??

Submachine_gun_vz61.jpg

 

Wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz, w którym kościele :P

Jeśli już, to teoretycznie wzorem dla Uziela Gala mógł być także zresztą czeski Sa vz. 48

Samopal_vz_25_TBiU_14.jpg

Ale gdzie tu skopiowanie ? To, że zarówno w vz. 48, jak i w UZI jest magazynek w chwycie, zmniejszający długość broni ? Żadnych patentów nie naruszono.

Wiele innych pistoletów maszynowych korzysta z tego rozwiązania, od polskich RAK-a PM63 i Glauberyta MP-84/PM-98 zacząwszy, przez niemiecki MP7, austriackie Steyr  MPi 69 czy TMP do różnych wersji amerykańskich Ingramów. Więc chyba jednak Izraelczycy nie są największymi kopistami - zostawili ten mało zaszczytny tytuł Polakom

Głupot na temat Merkavy nawet nie chce mi się komentować :/

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Chlebczarow napisał:

 

Jakby nie patrzeć, nasza akademicka dyskusja nie pomoże tow. Putinowi, w znalezieniu środków na wdrożenie "nowości" do seryjnej produkcji :D

Zdecydowanie nie:020:. Ale może pomoże obalic troche mitów na temat Rosjan i DWS.

Edited by boberm
Link to comment
Share on other sites

Więc akademicka dyskusja trwa, ot takie tam zabijanie czasu w upalny dzień. ;):biggrin:

102 rudy, Furia, biały tygrys i ich super pra, pra, pra... pra wnuk: Bolo*!:

* David Weber "Bolo" T1 i "Weterani' T2

p.s. Chlebczarow - Łada jest super :biggrin:

Bolo_we_are_already_in_hell_by_shimmering_sword-d336pwn.jpg

Edited by vidkunsen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity