Jump to content

Fora w 2023 r.


Agrael

Recommended Posts

Zastanawiam się, co niektórzy z Was myślą o forach w obecnym czasie. Mam na myśli to, że nie są już tak popularne, jak niegdyś i to niestety widać gołym okiem. Osobiście zaglądam od czasu do czasu na fora poświęcone grze Gothic w naszym kraju i.. No, nie jest wesoło - jeszcze te kilka lat temu była na nich znacznie większa aktywność. 

W zasadzie, to problem dotyka także Stalkera. W naszym kraju, to my się jedynie ostaliśmy z for i wciąż działamy, interesuje nas Stalker. We wschodniej społeczności raczej rządzi Ap-Pro, bo mają największą ilość użytkowników, sporą aktywność. 

Może problem leży w tym, że portale społecznościowe w pewnym momencie wyparły przestarzałe strony, bo są wygodniejsze. Z Discordem jest podobnie, choć osobiście średnio lubię z niego korzystać (przesiadywać na grupach), a służy mi tylko do komunikacji z innymi. 

Jak myślicie, fora kiedyś wrócą do łask?:) 

  • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze zależy jakie fora. Jak do Gothica to nie ma się co dziwić, że martwe, bardzo stara gra, niby popularna u nas ale ilu w nią ciągłe gra? A jak grają to starzy wyjadacze i oni nawet jak mają jakiś problem to wiedzą jak sobie znaleźć informacje w internecie czy na forum i nie muszą pisać posta o byle pierdole, na którą odpowiedź padła już przynajmniej kilka razy także ruch tam jest minimalny. Stalker podobnie, niby ludzie jeszcze grają ale weź sobie @Agrael np zerknij w liczby pobrań jakiś spolszczeń z ostatnich lat to będziesz mógł ocenić jak dużo jest tych graczy.

Ja tam często zaglądam na różne fora do gierek, w które gram, i które można modować i użytkowników nadal jest kupa tylko, że to np fora anglojęzyczne więc masz ludzi z całego świata więc i community masz zawsze spore.

Link to comment
Share on other sites

Stara, ale o dziwo ciągle społeczność Gothica ma się dobrze. Samych grup na głupim discordzie, które są poświęcone, (także polskim) modzikom jest dużo. 

Z ilością pobrań aktualnie jest problem, bo @portals od niedawna pracuje nad serwerem i nie widać ilu ludzi ściągnęło spolszczenie. Pewnie da się to inaczej zweryfikować, ale źle nie jest - jak kilka miesięcy temu spoglądałem na ilość pobrań starych tłumaczeń, to widać, że niektórzy wciąż z nich korzystają, tylko nie chce im się komentować, albo piszą, jak mają problem podczas gry. 

No, nasze community jest raczej skromne. Po części wynudzone oczekiwaniem na S2. 

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Agrael napisał(a):

Jak myślicie, fora kiedyś wrócą do łask?:) 

Taaaa...

Do tego płyty winylowe, magnetofony szpulowe, auta na benzynę ołowiową albo i zaprzęgi konne, muszkiety, galery i tym podobne relikty przeszłości, które długo by jeszcze można wymieniać ;)

To se juz ne vrati...

 

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

To, że coś jest na rzeczy to skumałem jak z okazji dnia zwycięstwa nie wyszedł (prawie) żaden nowy mod.

Nie narzekam, grywam także w Company of Heroes i Panzer Corps i zawsze jest coś nowego.

Ze stalkerem jest jak ze starą indyjską grą - zabij króla (czaturanga) którą nazywamy z perskiego szach mat (rozdziel nazwę na 6 głosek i wyjdzie ci po staropersku - zabij króla) - szachy.

Wszyscy znają, grę i zasady ale mało kto gra na co dzień.

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Agrael napisał(a):

No, nasze community jest raczej skromne. Po części wynudzone oczekiwaniem na S2. 

I w tym moim zdaniem tkwi właściwie źródło problemu. Bo mody, nieważne jak dobre i nieważne jak dużo by ich nie było, zawsze interesowały tylko najbardziej zapalonych fanów danej gry, którzy potrafią przechodzić ją po n-ty raz i się nie nudzić. Większość ludzi przechodzi raz, może dwa i zapomina, i do następnej gry.

 

Można by tam powiedzieć, że np. wszelakie mody na bazie COCa są popularne, ale widziałem wiele komentarzy w sieci - większość osób co gra np. w Anomaly, nigdy nie grała w podstawki i wprost mówi, że nigdy nie zagra, bo są "za stare", przez co takie osoby mają najzwyczajniej w świecie wypaczony pogląd na to, jak STALKER faktycznie wygląda i jaka faktycznie jest struktura gry. Efekty są jakie są - vide krytyka trailera gameplayowego STALKERa 2, bo "nie ma takiego samego systemu zdrowia jak w Anomaly". Nie zliczę ile razy chciałem napisać wprost "a w oryginał ku**a grałeś?"

 

A co do ruchu na forach - wszystko jest tak naprawdę nie tyle w naszych rękach, co GSC. Bo im prędzej S2 wyjdzie, tym prędzej znowu się ruch zrobi jak ludzie zaczną grać i dyskutować na temat już nawet nie modów czy porad, tylko samej gry, fabuły, postaci, zadań, mechanik, itp.

  • Positive 3
Link to comment
Share on other sites

Tak, mody są zarezerwowane dla pasjonatów, którzy chcą czegoś więcej. Pozostali gracze może i lubią daną grę, ale nie na tyle, żeby się zgłębiać w mody, a inna ich część może twierdzić, że w modach jest pełno błędów, nie są wspierane przez twórców gry itd., więc odpuszczają. 

Moim zdaniem każdy - to jest priorytet - powinien najpierw przejść oryginał, a dopiero później bawić się w mody. Pamiętam, jak kiedyś oglądałem gameplay z nafaszerowanej różnymi dodatkami Anomaly i ktoś wprost zapytał, czy polecą mu tego moda, bo on nigdy nie grał w Stalkera. Jaka była odpowiedź? Żeby sobie zagrał w Anomaly (nawet addony wymienili), a oryginał zostawił w spokoju, bo jest stary i już brzydki. Przyznam, że aż się we mnie zagotowało :D 

Później tacy ludzie mają wymagania względem S2, a nie zagrali w grę, od której wszystko się zaczęło. Nawet nie wiedzą, że Stalker początkowo nie miał (Oblivion Lost) praktycznie nic wspólnego z wydarzeniami w 86 na Ukrainie. 

  • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.