Skocz do zawartości

Fora w 2023 r.


Agrael

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, co niektórzy z Was myślą o forach w obecnym czasie. Mam na myśli to, że nie są już tak popularne, jak niegdyś i to niestety widać gołym okiem. Osobiście zaglądam od czasu do czasu na fora poświęcone grze Gothic w naszym kraju i.. No, nie jest wesoło - jeszcze te kilka lat temu była na nich znacznie większa aktywność. 

W zasadzie, to problem dotyka także Stalkera. W naszym kraju, to my się jedynie ostaliśmy z for i wciąż działamy, interesuje nas Stalker. We wschodniej społeczności raczej rządzi Ap-Pro, bo mają największą ilość użytkowników, sporą aktywność. 

Może problem leży w tym, że portale społecznościowe w pewnym momencie wyparły przestarzałe strony, bo są wygodniejsze. Z Discordem jest podobnie, choć osobiście średnio lubię z niego korzystać (przesiadywać na grupach), a służy mi tylko do komunikacji z innymi. 

Jak myślicie, fora kiedyś wrócą do łask?:) 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zależy jakie fora. Jak do Gothica to nie ma się co dziwić, że martwe, bardzo stara gra, niby popularna u nas ale ilu w nią ciągłe gra? A jak grają to starzy wyjadacze i oni nawet jak mają jakiś problem to wiedzą jak sobie znaleźć informacje w internecie czy na forum i nie muszą pisać posta o byle pierdole, na którą odpowiedź padła już przynajmniej kilka razy także ruch tam jest minimalny. Stalker podobnie, niby ludzie jeszcze grają ale weź sobie @Agrael np zerknij w liczby pobrań jakiś spolszczeń z ostatnich lat to będziesz mógł ocenić jak dużo jest tych graczy.

Ja tam często zaglądam na różne fora do gierek, w które gram, i które można modować i użytkowników nadal jest kupa tylko, że to np fora anglojęzyczne więc masz ludzi z całego świata więc i community masz zawsze spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara, ale o dziwo ciągle społeczność Gothica ma się dobrze. Samych grup na głupim discordzie, które są poświęcone, (także polskim) modzikom jest dużo. 

Z ilością pobrań aktualnie jest problem, bo @portals od niedawna pracuje nad serwerem i nie widać ilu ludzi ściągnęło spolszczenie. Pewnie da się to inaczej zweryfikować, ale źle nie jest - jak kilka miesięcy temu spoglądałem na ilość pobrań starych tłumaczeń, to widać, że niektórzy wciąż z nich korzystają, tylko nie chce im się komentować, albo piszą, jak mają problem podczas gry. 

No, nasze community jest raczej skromne. Po części wynudzone oczekiwaniem na S2. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Agrael napisał(a):

Jak myślicie, fora kiedyś wrócą do łask?:) 

Taaaa...

Do tego płyty winylowe, magnetofony szpulowe, auta na benzynę ołowiową albo i zaprzęgi konne, muszkiety, galery i tym podobne relikty przeszłości, które długo by jeszcze można wymieniać ;)

To se juz ne vrati...

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że coś jest na rzeczy to skumałem jak z okazji dnia zwycięstwa nie wyszedł (prawie) żaden nowy mod.

Nie narzekam, grywam także w Company of Heroes i Panzer Corps i zawsze jest coś nowego.

Ze stalkerem jest jak ze starą indyjską grą - zabij króla (czaturanga) którą nazywamy z perskiego szach mat (rozdziel nazwę na 6 głosek i wyjdzie ci po staropersku - zabij króla) - szachy.

Wszyscy znają, grę i zasady ale mało kto gra na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Agrael napisał(a):

No, nasze community jest raczej skromne. Po części wynudzone oczekiwaniem na S2. 

I w tym moim zdaniem tkwi właściwie źródło problemu. Bo mody, nieważne jak dobre i nieważne jak dużo by ich nie było, zawsze interesowały tylko najbardziej zapalonych fanów danej gry, którzy potrafią przechodzić ją po n-ty raz i się nie nudzić. Większość ludzi przechodzi raz, może dwa i zapomina, i do następnej gry.

 

Można by tam powiedzieć, że np. wszelakie mody na bazie COCa są popularne, ale widziałem wiele komentarzy w sieci - większość osób co gra np. w Anomaly, nigdy nie grała w podstawki i wprost mówi, że nigdy nie zagra, bo są "za stare", przez co takie osoby mają najzwyczajniej w świecie wypaczony pogląd na to, jak STALKER faktycznie wygląda i jaka faktycznie jest struktura gry. Efekty są jakie są - vide krytyka trailera gameplayowego STALKERa 2, bo "nie ma takiego samego systemu zdrowia jak w Anomaly". Nie zliczę ile razy chciałem napisać wprost "a w oryginał ku**a grałeś?"

 

A co do ruchu na forach - wszystko jest tak naprawdę nie tyle w naszych rękach, co GSC. Bo im prędzej S2 wyjdzie, tym prędzej znowu się ruch zrobi jak ludzie zaczną grać i dyskutować na temat już nawet nie modów czy porad, tylko samej gry, fabuły, postaci, zadań, mechanik, itp.

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mody są zarezerwowane dla pasjonatów, którzy chcą czegoś więcej. Pozostali gracze może i lubią daną grę, ale nie na tyle, żeby się zgłębiać w mody, a inna ich część może twierdzić, że w modach jest pełno błędów, nie są wspierane przez twórców gry itd., więc odpuszczają. 

Moim zdaniem każdy - to jest priorytet - powinien najpierw przejść oryginał, a dopiero później bawić się w mody. Pamiętam, jak kiedyś oglądałem gameplay z nafaszerowanej różnymi dodatkami Anomaly i ktoś wprost zapytał, czy polecą mu tego moda, bo on nigdy nie grał w Stalkera. Jaka była odpowiedź? Żeby sobie zagrał w Anomaly (nawet addony wymienili), a oryginał zostawił w spokoju, bo jest stary i już brzydki. Przyznam, że aż się we mnie zagotowało :D 

Później tacy ludzie mają wymagania względem S2, a nie zagrali w grę, od której wszystko się zaczęło. Nawet nie wiedzą, że Stalker początkowo nie miał (Oblivion Lost) praktycznie nic wspólnego z wydarzeniami w 86 na Ukrainie. 

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.