Jump to content

Degradacja patcha: 1.0006 - 1.0004


Recommended Posts

Poradnik służy pomocą tym, którzy zakupili grę S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla w wersji 1.0006, a chcą zainstalować modyfikacje wymagające patcha 1.0004.

Sposób autorstwa @kobal

Przygotowałem alternatywny sposób, ale koniec końców udało mi się dzięki niemu zainstalować mod Narodnaja Solianka. Niestety nie dysponuję wersją gry, która z góry ma zainstalowanego patcha 1.0006 - test wykonałem na "ręcznie" podniesionej wersji. Tak to wygląda:

Po rozpakowaniu patcha 1.0005 i 1.0006 zaobserwowałem, że główne zmiany zachodzą w plikach gamedata.dbb, gamedata.dbpgamedata.dbc. Patche wprowadzają sporo zmian w folderze bin. Przygotowałem plik gamedata.dbr zawierający wersje zmodyfikowanych plików, jakie są znane z patcha 1.0004. Zgodnie z prawami rządzącymi plikami .dbx program wczytuje je kolejno, a więc finalnie przywróci folder gamedata do postaci znanej z patcha 1.0004.

Dodatkowo przekopiowałem filder bin z wersji 1.0004. Bezproblemowo uruchomiłem mod Narodnaja Solianka - zarówno rozpoczynając nową grę, jak i wczytując wcześniej wykonany zapis. W menu widnieje patch 1.0004.

Pozwolę powtórzyć, że nie wiem, jak zachowa się wersja gry, która z góry ma zainstalowanego patcha 1.0006. Nie wiem także, czy nie wynikną ewentualne problemy w trakcie rozgrywki - to trzeba niestety sprawdzić samemu.


Degradacja patch 1.0006 - 1.0004 autorstwa Kobal.7z - archiwum zawiera plik gamedata.dbr oraz folder bin z wersji gry 1.0004. Obydwa pliki należy umieścić w głównym katalogu gry.

Uważam, że najrozsądniej jest przenieść folder bin z wersji gry 1.0006 w dowolne miejsce, a nie nadpisywać jeden folder drugim. Głównie dlatego, że w razie problemów ułatwi to powrót do patcha 1.0006 - w takim przypadku wystarczy jedynie umieścić folder bin z wersji 1.0006 w głównym katalogu gry, a usunąć gamedata.dbr.

27.04.23 | Poprawa błędów i formatowania - @Meta
 

 • Positive 7
Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...

Niestety wygląda na to, że użytkownicy wersji Cienia z CDA będą musieli grać na 1.006. Poprawka podmienia foldery bin gdzie są informacje o płycie która powinna być w napędzie. Po degradacji gra szuka płyty ze Stalkerem a znajduje płytkę CDA. No i jest problem. W wersji Ekstra Klasyka tego kłopotu nie ma bo to normalny stalker. Przyjrzę się temu w wolnej chwili, może wystarczy przygotować odpowiednią poprawkę tylko pod wersję z CDA.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam pytanie: Czy mógłby ktoś z was posiadaczy tego stalkera z cda zrobić screen po instalacji samej gry ? Tak aby była widzialna wielkość każdego partu *.db Chciał bym się dowiedzieć czy to jest przepakowana gra czy tylko zainstalowana + patchowana i zarchiwizowana gra. Na podstawie tych informacji można by zrobić paczkę umożliwiająca łatwa w obsłudze łatkę na downgrade gry.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie Cienia Czarnobyla wersja z CDA postanowiłem sprawdzić co i jak. Więc tak. Gra w wersji 1.006, to juz wiedzą wszyscy. Instaluje się i uruchamia bez problemu, przynajmniej u mnie :) Teraz Priboi. Niestety wspaniałe archiwa samorozpakowujące. Oczywiście z płyty uruchomić instalatora mi się nie udało. Trzeba ręcznie skopiować z katalogu modulator / 02 dwa pliki na dysk i dopiero wtedy rozpakować. Plik 02.exe to Priboi Story v1.1 w wersji eng. Plik 02patch.exe to patch 1.3 jednocześnie adaptujący moda pod podstawkę 1.005. Wygląda że to normalny znany Priboi jakiego można ściągnąć z netu. Rozpakowujemy archiwa. Folder gamedata moda przenosimy do katalogu gry, na to nakładamy gamedatę patcha. Wszystko działa, mamy Priboi Story w wersji eng. Działa też spolszczenie od Tyro do v1.1. Żadnych problemów. Co dziwne, nie trzeba modyfikować pliku fsgame.ltx. Całkiem nie jarzę czemu tak jest, działają różne mody bez zmiany false na true i to nie jest sprawa zmodyfikowanego folderu bin. Niemniej to co jest pisane pod 1.006 i większość modów pod patcha 1.005 powinna działać bez gadania.

Teraz o patchu 1.004.

Sposób nr 2 z tematu http://www.stalkerteam.pl/topic/1972-degradacja-patcha-1006-na-1004/ działa i jednocześnie nie działa. Problem tkwi zapewne w pliku XR_3DA.exe który podmieniamy wraz z całym katalogiem bin z wersji 1.004. Po degradacji gra domaga się oryginalnej płyty STALKERA, a my mamy tylko tę z CDA. Podmiana tego pliku na oryginalny z wersji CDA nie przynosi rezultatów. Wystarczy wsadzić do napędu jakąś płytke STALKERA i wszystko hula. Więc problem rozwiązuje zamontowanie mini image Cienia Czarnobyla i można grać w mody napisane pod patcha 1.004. Co ciekawe, nawet po degradacji patcha, czyli podmianie całego katalogu bin, mody dalej się uruchamiają bez modyfikacji pliku fsgame.ltx. Może w wersji 1.006 tak było, nie wiem bo nigdy nie miałem przyjemności grać w jakieś mody na tej wersji gry. I tyle, linków do mini image nie podaję bo śmierdzi to już piractwem, zresztą o wiele prościej odpuścić sobie te CDA i kupić Extra Klasykę za te 30pln gdzie takie hocki klocki nie będą potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 3 months later...

Witam, zgłaszam się do was z kolejnym problemem:D mam 2 wersje stalkera, wersje premierową i wersje z cd-action. Wersja premierowa nie wiedzieć czemu mi sie nie włączała ( nie zachodził nawet żaden proces, nic kompletnie ), Natomiast wersja z CDA włączała się normalnie. Niestety po degradacji do 1.0004 przestała kompletnie działać, tak samo jak premierowa wersja gry. Co robić...

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Mam problem z degradacją. Po degradacji z 1.006 na 1.004 żaden mod nie działa(włącza się, ale jest niegrywalny).W różnych modach, ten sam błąd. Tj.

W "Apokalipsie", "Poszukiwaczach" albo "Powinność-filozofia wojny"- wywala po wczytaniu save.

W "Tajemniczym ugrupowaniu"- wywala przy dialogu z kimkolwiek.

I log błędu, zawsze, niezależnie od moda:

FATAL ERROR [error]Expression  : fatal error[error]Function   : CScriptEngine::lua_error[error]File     : E:stalkerpatch_1_0004xr_3daxrGamescript_engine.cpp[error]Line     : 73[error]Description  : <no expression>[error]Arguments   : LUA error: ... of chernobylgamedatascriptsdialog_manager.script:287: attempt to index local 'tbl' (a nil value) stack trace:

Warto dodać, że przed degradacją tych problemów nie ma. 

Degradowałem ręcznie, zmieniając wpis rejestru i instalując patch.

Link to comment
Share on other sites

Metody...własnej. Zmieniłem wartość "InstallVers"(HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE>GSC GAME WORLD> STALKER-SHOC) z 1.0006 na 1.0004 i następnie po prostu włączyłem instalator patcha, nie korzystałem z porad z forum co do tego, bo robiłem to kilka razy wcześniej i zawsze działało. Spróbuję innymi metodami. 

Edited by Puszkin86
Link to comment
Share on other sites

 • Agrael changed the title to Degradacja patcha: 1.0006 - 1.0004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity