Skocz do zawartości

Czy warto podkręcić procesor?


smox

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule - czy warto podkręcić procesor? 

Mam i3 530 - 2,93 GHz. W necie wyczytałem, że śmiało można go podkręcić do 3,5 GHz. Spełniam wszystkie warunki sprzętowe, a więc zasilacz OCZ 650 W, chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis HE1225. Ogólnie wnętrze obudowy mam dobrze wentylowane.

Tylko czy warto, co na tym zyskam jeżeli chodzi o gry?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ten procesor jest i tak wystarczająco wydajny, poza tym, zależy to od konkretnej gry. Niektóre wymagają wydajnego procesora, niektóre karty graficznej, a niektóre i tego, i tego. I tak wąskim gardłem najczęściej jest dysk twardy. Oczywiście, jak masz jakąś wiedzę w temacie OC, to spokojnie możesz sobie procesor podkręcić. Zawsze to dodatkowe, i co ważne darmowe MHz ;)

  • Dodatnia 1
  • Negatywna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy jest procesor i karta graficzna a dopiero póżniej pamięć.Przy podkręceniu procesora potrzeba też przyśpieszyć pamięć .Najważniejsza zasada podkręcany procesor szybciej się zużywa.i pobiera więcej prądu i zgadzam się z tym co napisał kolega @apg2312. co do wydajności w grach.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smox, przecież gry u Ciebie śmigają w miarę dobrze. Czy warto nadwyrężać procek, aby był nieco wydajniejszy? Jeśli przycina Ci (zakładam, że chodzi Ci o moda z Deja Vu w tytule), to bez obaw, ja mam 3.5 GHz i też mi przycina czasem w tym modzie. Odradzam gmyrania w procku, bo on też nie nowy. Chyba, że jest mus coś sprawdzić, ale nie na dłuższą metę.

To mój pogląd i można się z tym nie zgodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smox - śmiało możesz podkręcić nawet do ok. 5 Ghz :teehee:

 

zainteresowanych odsyłam do strony http://benchit.pl/rankingi/overclocking/cpu/Intel+Core+i3+530

 

a tutaj zrzut ekranu z podkręcania twojej i3 do ok. 4 Ghz, jak widać stabilnie i temperatura ok. 60 stopni na chłodzeniu intelowskim :yes:

 

post-2812-0-09051400-1419982836_thumb.jp

 

  • Negatywna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego ? Rekord na procesorze i3 530 z tego co na szybko znalazłem na necie wynosi 6886 MHz. http://hwbot.org/submission/1017589_kkwong_cpu_frequency_core_i3_530_6886.28_mhz Tylko po co ? Podkręcanie jako sztuka dla sztuki ? Kto więcej wyciśnie ? Do większości zastosowań nie trzeba tego procesora podkręcać. Tym bardziej, że wysoki wynik OC zależy nie tylko od procesora - ale to pewnie wiesz ?

Edytowane przez apg2312
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było nazbyt jednolicie:

Zawsze symbolicznie podkręcić. Cóż to za radocha kiedy nie podkręcać? ;P

Kupować sprzęt odblokowany i zawsze coś tam uszczknąć. A dlaczego nie?

Tyle że: OSTROŻNIE - to może być wciągające a i uzależniające. Ba! Bywa nawet szkodliwe dla sprzęcoioru :D

 

Jeśli już to oczywiście z głową. Na standardowym chłodzeniu czy wymiana. Podnoszenie napięć tylko CPU czy więcej i dokładniej?

Kręć drania i tyle!!!

 

Nie jestem za specjalnie przekonany co do skróconej żywotności dlatego że giga szybciej pracuje CPU. Nie piszę o ekstremalach (tak to się mogą zużywać dotkliwiej)

 

Podam przykład z przeszłości. Miałem dziadowskiego celerona z 2200 (jedno jajo) zrobiło się 3100 na standardowym chłodzeniu. Wszystko chętniej pracowało w tamtej konfiguracji. E6600 w nominale 2,4 na fabrycznym chłodzeniu 3,8. Więcej nie ryzykowałem na fabrycznym. Nowy oddech złapał ówczesny mój sprzęt. Karta sobie radziła a procek nie domagał więc kręcenie aż trzeba było.

 

Poza tym lepiej posiedzieć kilka minut i kręcić niźli iść na flaszkę. :E Wiem wiem może przykład kiepski. Powinienem napisać zamiast iść na kawę z teściową ;E

 

Dla mnie nie jest to "sztuka dla sztuki". Kręcenie to męska rzecz. Ileż mało produktywnych czynności wykonuje dziś człowiek? To się pokręci, tu pierdnie tam splunie (proszę wybaczyć) a tak podkręci i będzie miał radochę.

 

Kiedyś ktoś zapytał niejakiego Mitnick'a. Dlaczego to robił (hacking). Dlaczego włamywał się do innych maszyn. Odpowiedział: Bo mogłem.

I jak mogę to kręcę. Kiedy już opadnie główne podniecenie z posiadania nowej maszyny kiedy chcę coś zmienić nie ruszając hardwareu. Pytanie brzmi kiedy a nie czy nastąpi kręconko :P

 

Nie daj sobie odebrać radochy! Kręć aż Ziemia pocznie oscylować w przeciwnym kierunku ;E

 

EDIT: ad. E6600: Podmieniłem pastę. Standardowa nie chciała współpracować. Żeby było jasne. ;)

Edytowane przez vranorvs
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - sprawdź, którą rewizję płyty głównej posiadasz - 1.0, 1.1, 2.0 czy 2.3 2 - jak już będziesz pewny, sprawdź, czy masz najnowszą wersję BIOS-u. Najnowsza wersja to F7 (dla rev. 1.0) lub FI (dla następnych rewizji - z tym, że BIOSY choć mają taką samą nazwę są niewymienne). Jeśli masz starszą wersję BIOS-u zalecany upgrade. Link do strony producenta : http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p55-ud3l_10 3 - jakie masz pamięci RAM ?

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @apg2312 za zainteresowanie. Zrobię to, ale jutro, bo skończył mi się limit i pobranie czegokolwiek z netu jest niemożliwe.

 

Udało mi się natomiast podkręcić kartę graficzną. Zrobiłem to przy pomocy programu - MSI Afterburner i zgodnie z filmikiem znalezionym w necie. Nie było to jakieś ekstremalne podkręcenie, ale i tak FPS-y w Deja vu podskoczyły mi z 50 do 60 na oświetleniu dynamicznym i max. ustawieniach. 

Temperatura max. mierzona programem CPU-Z podskoczyła mi z 50 do 52 stopni C podczas testu programem 3DMark.

 

Fajnie by było gdyby jeszcze udało się podkręcić trochę procesor.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz odblokowany mnożnik to sprawdź czy na płycie nie masz możliwości podkręcenia poprzez zmianę zworki. Nie wszystkie płyty to mają, ale gdyby było to wystarczy zworkę przestawić i procek zaczyna pracować z wyższą częstotliwością. Ja mam tak na swojej płycie. Mój obecny q6600 ma standardowo 2.4GHz, ale stale pracuje z częstotliwością 3.0GHz, bo przestawiłem zworkę mnożnika. Poza tym - nie prawdą jest jakoby podkręcanie pamięci nie było ważne. Często wystarczy tylko odpowiednio ustawić timingi (dobrane do pamięci, a nie automatyczne nadawane przez BIOS) i komp zaczyna chodzić szybciej i stabilniej. Z moich doświadczeń w użytkowaniu kompa nauczyłem się że lepiej pracuje komp w którym każdy z podzespołów został "dopracowany" - zaczynając od pamięci, potem procek, grafika, na koniec dysk twardy (też można ciutkę przyspieszyć - wystarczy się pobawić w ustawieniach BIOS i systemu) - np. przy dysku ważne jest w które gniazdo na płycie wpięty jest kabel dysku i DVD - dysk zawsze powinien być w pierwszym gnieździe, w drugim DVD. Jeżeli mamy dodatkowy kontroler dla dysku (ja mam taki) wpinamy w niego dysk. Poza tym wyłączamy (disable) nieużywane kanały dysków w BIOSie - komputer szybciej startuje bo BIOS nie "mieli" w trakcie uruchamiania, kiedy musi sprawdzać nieużywane sloty. Dużo o tym jest w necie. Posiedzieć, poczytać, popróbować. I nagle się okaże że maszynka zaczyna chodzić o 10 czy 20% szybciej.

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto podkręcić procesor? - Jeżeli jest taka potrzeba i możliwość to warto, ale trzeba mieć na uwadze ze boxowe chłodzenie będzie prawdopodobnie do wymiany. W dodatku podkręcanie ma sens do pewnej bariery po jej przejściu mamy tak zwane puste GHz i procesor grzeje się nadmiernie.

Czy przez to zmniejszy się jego żywotność ? - Tak ale zakładając że taki procesor ma czas retencji 20lat to i tak się tego nie zauważy. Przyjmijmy że będzie działał 17 zamiast 20lat to i tak za max 6lat będzie na śmietniku.

Czy można uszkodzić procesor przez podkręcenie ? - Dopóki nie gmeramy przy zasilaniu to najwyrzej się nam komputer zawiesi podczas uruchamiania. Płyty główne od wielu lat mają zabezpieczenia i nawet jak podamy 3V na rdzeń gdy producent zaleca 1V to płyta nam na to nie pozwoli ale oczywiście nie należy zanadto ufać takim rozwiązaniom, lepiej sprawdzać wszystko 2 razy i nie gmerać przy napięciu bez wiedzy.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Niechcę nowego tematu zakładać gdyź mam tylko pytanie. Posiadam ten procesor, chciałbym go podkręcić do stabilnych 3,3 GHz. BLCK powinno wynosić150 a mnożnik 22. Ustawiam w ten sposób taktowanie, zapisuje zmiany w biosie i komputer najzwyczajniej się wyłącza. Czy coś robię źle? Proszę doświadczonych tych sprawch kolegów o pomoc.

 

 

EDIT Udało mi się wkońcu go podkręcić! Tylko że do 3194mhZ ale już różnica jest. 

Rekord, 3,3GHz na domowej roboty chłodzeniu, około 50 stopni w spoczynku. 

Zrzut ekranu z cpu-z: http://scr.hu/1ib2/8o1d4

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.