Skocz do zawartości

Awaria


smox

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się pierdzieli komputer. W pewnym momencie pojawiły się takie kwadraciki na monitorze i potem monitor się wyłączył. Uruchomiłem w trybie awaryjnym. Normalnie się nie da. Co robić?

Jak chciałem uruchomić normalnie, to wyskoczył niebieski ekran i coś tam pisało.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że grafika siada, najprawdopodobniej przegrzane luty układu. Miałem niedawno laptopa z podobnymi objawami i wygrzanie karty na topniku pomogło ale na jak długo trudno przewidzieć. Jak masz kogoś znajomego z dostępem do gorącego powietrza można spróbować wygrzać kartę po zdjęciu chłodzenia. Ewentualnie w trybie awaryjnym odinstaluj sterowniki do gafy i spróbuj uruchomić normalnie.

Edytowane przez mkk7
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdjąć chłodzenie i zrobić z folii alu takie specjalne nóżki aby laminat nie dotykał metalowych elementów kuchenki musisz rozgrzać piekarnik do 190 stopni bo taka jest temp. topnienia cyny i musi tam siedzieć 8-9 minut ale robisz to na własne ryzyko, może to pomóc ale na krótko też tak robiłem ale wkrótce musiałem kupić nową - powodzenia.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka to karta graficzna która odmówiła Ci posłuszeństwa, jeśli można wiedzieć?

Niestety w ciagu 3ch miesięcy przerabiałem podobną sytuacje z 2ma kartami. Radeonem HD6850 który padł po ponad 3ch latach i ostatnio HD6870 ktory padł po niecałych 3ch miesiącach.

Objawy w obu przypadak ch takie same podczas gry nagle obraz sie podzielil na 2 części z czego lewa była po prawej a prawa po lewej, pojawiły sie artefakty czyli kolorowe paski i kwadraciki stacjonarne i migajace po całym ekranie i po kilkunastu sekundach cały ekran był w zapełniony nieokreślonymi wzorami i robił sie czarny. Po restarcie komputera wszystko działało dobrze do czasu uruchomienia filmu bądź gry. Twój przypadek @smox to ewidentnie uszkodzona karta graficzna,przegrzana jak mówią koledzy lub któaś z kości pamięci odmówiła współpracy.

Wygrzewanie w piekarniku to nie najgorszy pomysł bo jeśli karta nie jest na gwarancji to wiele nie stracimy,jednak po takiej operacji mozna uratować kartę na góra kilka miesięcy,bardzo rzadko udaje się by karta działa dłużej niż rok. Jest całe mnóstwo filmów i dokładnych instrukcji jak przystąpić do tej delikatnej operacji także nie ma większych obaw że piekarnik razem z domem wyleci w powietrze :D

Szczerze mówiąc jest to tylko przedłużanie agonii karty i lepiej zaiwestować w nowy model. Na allegro jest cała masa dobrych używanych kart za nieduże pieniądze.

Ponizej daje krótki szczegółowy poradnik pieczenia karty graficznej wg przepisu Makłowicza :D

Spoiler

KRÓTKI PORADNIK JAK UPIEC KARTE GRAFICZNĄ
1. Na poczatek wyjmujemy kartę z komputera (to chyba wiadome) :)
2. Zdejmujemy z karty chłodzenie (radiator) oraz platikowe elementy karty nie licząc tylko wtyczek od zasialnia.
3. Czyścimy miejsce po paście na karcie gdzie znajdował się radiator.
4. Folią aluminiową owijamy krawędzie karty tak aby zrobić dosyć duże kule na nich oraz zawijamy wtyczki od zasialnia (owijamy je całe razem z jej platikowymi elementami).
5. Nagrzeamy piekarnik do temperatury 180-200°C.
5. Rozkładamy folię aluminiową w bryftannie lub na metalowej tacy od piekarnika.
6. Układamy kartę tak aby miejsce gdzie znajdował się radiator było skierowane na dół a piny które podpinamy do gniazda na płycie głównej znajdowały się od strony drzwi piekarnika (najlepiej aby karta znajdowała się blisko drzwi piekarnika).
7. Jak piekarnimk się już nagrzał to naszą karte wkładamy do niego i pieczemy 8-10 minut.
8. Teraz otwieramy drzwi od piekarnika ale nie wyjmujemy jeszcze karty. Pozwalamy jej tam ostygnąć 10-30 minut.
9. Po wyjęciu karty otwijamy ją z folii i zostawiamy ją jeszcze w spokoju na 30 minut do nawet 2 godzin (zależy od naszej karty graficznej).
10. Teraz mozemy z powrotem zamontować radiator (pamiętając o tym aby tam gdzie usuwaliśmy pastę z powrotem posmarować świeżą pastą) oraz pozostałe elementy które wcześniej zdjeliśmy.
11. Kartę możemy z powrotem włożyć do kompa, odpalamy go i modlimy się aby karta znów była sprawna jak przed usterką.

EDIT: Aha odpowiedziałem za późno :D. To fajnie ze wypiekanie pomogło,jdnak nie ma co liczyć że pochodzi długo.Za kilka mieisęcy będziesz musiał wypiec ja znów i za kazdym kolejnym razem będzie działać coraz krócej.

Edytowane przez FeRu
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja włąśnie otrzymałem swoją GTX660 od MSI TwinFrozr 4 OC edition. kupiłem za 430PLN Używnaą z gwarancją jeszcze 3 miesiące z komputronika. Także interes dobry. Przymierzam się własnie do jej instalacji i oczywiście format systemu trzeba zrobić bo po używanych radeonach zawsze jakieś śmieci  zostały mimo ze kilku driver cleanerów użyłem to i tak pozostałości w systemie zawsze się znajdą. W tej cenie jest to jedna z najwydajniejszych kart. Co prawda starszej generacji GTX 480 kupi już za 280PLN jednak one "jedzą" ok 250W...takze to już trzeba mieć bardzo dobry zasilacz zeby taką kartę uciągnął. W podobnej cenie znajdziesz Radeona HD7850 i HD7870. Ta druga jest wydajniejsza od 660ti w grach i znacznie lepiej się podkręca (7850 takze),jednak jeśli nie jesteś fanem Radeonów to ten GTX660 będzie najlepszym wyborem. Osobiście przymierzałem się do wzięcia któregoś z tych Radków,jednak po tym że ostatnio padły mi właśnie 2 karty tej firmy (no i używałem tylko tych kart od 2003 roku), stwierdziłem że to idealna pora by zainteresować się kartami NVIDIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wygrzewaniem w piekarniku są różne efekty i należy użyć topnika najlepiej w pisaku czyli dobrze go wlać pod układ aż wycieknie z drugiej strony wtedy luty odzyskują jednolitą konsystencję. niestety to są luty bezołowiowe i stąd takie rzeczy się zdarzają szczególnie przy źle dobranym chłodzeniu i kiepskiej paście termo przewodzącej. Oryginalnie robi się rebailing układu czyli wymienia się kulki cyny pod układem na nowe. Zawsze możesz spróbować bo koszt topnika w pisaku to kilka złotych i jakieś 10-15 w w nagrzanym piekarniku z braku Hota czyli gorącego powietrza, niektórzy stosują opalarki. U mnie karty puszczane przez piec do SMD tą metoda wytrzymują nawet rok.

Nie doczytałem że już ją wygrzałeś tylko tak jak pisałem najlepiej to było zrobić z topnikiem i posmaruj układ nową dobrą pastą przed założeniem chłodzenia bo to podstawa.

Edytowane przez mkk7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też jeden gość, z którym grałem w dayz wygrzewał swoją kartę bo zaczynała padać (szare pasy na ekranie). Niestety w grach nic to nie pomogło (chyba 1 dzień pochodziła jako tako), karta nie wyrabiała, dawało się przeglądać neta itp. Powtórzył wygrzewanie bardziej niechlujnie ;) to pisał, że mu się trochę różne plastyki nadtopiły itd i w końcu ją zarżnął :) czeka teraz na nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co jeszcze kiedyś próbowaliby tą metodą reanimować karty graficzne to tak jak pisałem wcześniej wskazane jest użycie topnika w płynie który możemy kupić w prawie każdym sklepie z częściami elektronicznymi za kilka złotych, temperatura piekarnika powyżej 200 stopni nawet 220 bo to są luty bezołowiowe a ich temperatura topnienia jest wyższa, czas wygrzewania od 5 do 8 minut ( w piecach do wypału SMD czas to około 5 minut ale piec jest podzielony na strefy o różnych temperaturach co w sumie daje krzywą przyrostu temperatury i na końcu studzenie, sam moment topnienia w max temperaturze to jakieś 10 sek). Na koniec przed założeniem chłodzenia nowa pasta termo przewodząca. Nie ma się czego bać w końcu i tak już jest uszkodzona albo karta wstanie i jeszcze pożyje albo nie. Smox dał radę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor, radio, komputer czy konsola - nie działa bo...bo to nie do końca awaria techniczna.

Częstym powodem jak sobie przypomnimy jeszcze z podstawówki - klasa 7, że urządzenia pobierające prąd przyciągają cząsteczki np. kurzu czy tłuszczu nieważne czy nasycony czy tez nie.

Moja metoda na w/w "awarie" sprzętu - działa na 100%, bierzesz np. kompa, zdejmujesz boczne osłony, uwalasz kompa w wannie i prysznic na niezbyt mocnym strumieniu gorącej wody, potem suszenie w suchym przewiewnym miejscy, popraweczka powietrzem z aerozola i po wyschnięciu hula jak wściekły bo...bo zmyłem z w/w sprzętu nagar tłuszczu i kurzu.

Dopiero potem sprawdzasz jeśli to coś technicznego a w/w kurz i tłuszcz zawsze się dostanie do sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że odkryłem przyczynę awarii mojej karty graficznej. Otóż powodem mogła być zbyt duża temperatura, która w stresie dochodziła do 80 stopni C.                                                   Dopiero po fakcie zainstalowałem MSI Afterburner i okazało się, że wentylatory ustawione są na 18% max. obrotów. Ustawiłem to po swojemu i teraz w stresie mam 58 stopni C.

 

TOP-02-big.jpg

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Karta graficzna to nie CPU. GPU wytrzymuje luźno ponad 100st.C. Fakt, mogłeś przyczynić się do zamordowanie GPU ale 80st.C to chleb powszedni dla procesorów graficznych. Dopiero od kilku lat najnowsze procesory intela od haswell'a począwszy wytrzymują 100st.C - kwestia innego lutu. Co do tematu, Ponowne smażenie w piekarniku nic nie da, prawdopodobnie czipset usmażyłeś - do tego laminat (osłona ścieżek) nie dopuści żadnego topnika do lutu, bo to ochrona przed brudem i kurzem by nie było zwarć.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kfiat nie pisz bzdur jak nie masz pojęcia, akurat zajmuje się płaskim montażem. W smartfonach i owszem procesory i ważniejsze układy są zabezpieczone dookoła silikonami które właśnie zabezpieczają przed dostępem brudu, chipy na kartach graficznych i płytach głównych maja ta przestrzeń wolną co umożliwia zaaplikowanie topnika. Kulki cyny łączące układ z laminatem są wielkości 0.4mm i tyle jest przestrzeni między układem a laminatem.

Przykładowe zdjęciakulki.pngwymiana-ukladu-bga-1.jpg20160608_083415[1].jpg

Topnik w pisaku kupisz w większości sklepów z częściami elektronicznymi lub na alledrogo.

Naciskając końcówkę pisaka wprowadzasz topnik pod układ aż do momentu wypłynięcia z drugiej strony układu.

20160608_083953[1].jpg

 

Piekarnik na 210- 220 stopni, wystarczy jakieś 7 minut. Być może nic to już nie da bo uszkodzony jest laminat, w przypadku kart graficznych składa się nawet z kilku warstw ze względu na ilość i gęstość upakowania ścieżek przewodzących ale jeszcze raz spróbować możesz.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.