Jump to content

Problem z pamięcią RAM

smox
 Share

Recommended Posts

Tak jak w tytule, mam problem z nową pamięcią RAM. Do tej pory miałem 4 GB takiej pamięci - Transcend JM1333KLN-4G i było ok. Teraz mam 2 kości - https://www.morele.net/pamiec-patriot-signature-ddr3-4gb-1600mhz-512x8-1-rank-psd34g160081-542141/ i nie chcą działać. Nawet jak włożę 1 kość w to samo miejsce co stara kość.

Płyta główna - GA-P55-US3L (rev.2.0) - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p55-us3l_20/specs/

Pomoże mi ktoś z tym?

Po włączeniu kompa wyskoczyło mi takie coś-

WP_20160810_12_04_36_Pro.jpg

Dzięki. Zabieram się za resetowanie BIOSU.

Reset BIOSU nie pomógł. Po uruchomieniu kompa wyskoczył jakiś kolorowy bios. Coś tam było z errorem, ale szybko zniknęło. Nie zdążyłem zrobić zdjęcia. Komp zatrzymuje się na napisie - Trwa uruchamianie systemu windows.

Skoro miałeś bluescreena to (moim zdaniem) oznacza że system ma problem z uruchomieniem.
Jaki masz system? Spróbuj uruchomić system w trybie awaryjnym i wyłączyć opcję automatycznego uruchamiania po błędzie. Tak na teraz moim zdaniem trzeba przeinstalować system.   

12 minut temu, metek58 napisał:

Ale mu na starszej "czwórce" kości system normalnie odpala, tylko po włożeniu nowych kości (dwa razy czwórka, starszej nie wkłada), system mu wariuje.

Jeśli ta uwaga jest do tego co napisałem powyżej to nie wiem co to zmienia :)

To że nie jest to wina systemu, bo miałby też blue sreena na starych pamięciach, a prawdopodobnie na nich system odpala. @smox chyba że to problem z nie dopasowaniem pamięci, na stronie GIGABYTE jest lista obsługiwanych pamięci i tam są tylko trzy typy kości w rozmiarze 4GB. Być może upgrade Biosu by coś pomógł.

Jest plik biosu FC do pobrania na stronie   "Zwiększona kompatybilność pamięci".

Edited by mkk7
  • Dodatnia 3

1 godzinę temu, metek58 napisał:

Spoko, @kazik, mój post był tylko informacyjny. Chodziło mi o to, że system mu chodzi na starej kości, a tylko po włożeniu nowych kości, ma takie objawy. Nie miał potrzeby stawiania systemu na nowo.

Ja też nie miałem nic złego na myśli ;)

Fajnie że problem się rozwiązał i to jest najważniejsze :)

Edited by kazik

3 godziny temu, smox napisał:

Temat do zamknięcia. Okazało się, że te kości nie są kompatybilne z płytą główną. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jeśli kości nie są na liście obsługiwanych nie konieczne znaczy to że nie będą działały, często wystarczy je tylko ręcznie ustawić w BIOSie.

15 godzin temu, portals napisał:

Jeśli kości nie są na liście obsługiwanych nie konieczne znaczy to że nie będą działały, często wystarczy je tylko ręcznie ustawić w BIOSie.

Pomoże mi ktoś ustawić te parametry w BIOSIE? 

21 minut temu, smox napisał:

@Allen - widziałem to, tylko nie wiem co tam wpisać. Na kości jest tylko to - 

WP_20160811_17_27_49_Pro.jpg

Na Twoim zdjęciu jest widoczne oznaczenie 4G1600 czyli jest to kość o pojemności 4GB i pracuje z częstotliwością 1600Mhz.
Jeśli chodzi o punkt 4. to wybierz 16.00 i naciśnij enter.
Inny ważny parametr to widoczny na zdjęciu CL11
Jeśli chodzi o punkt 7. wpisz 11  i naciśnij enter
Twoje pamięci pracują na napięciu 1.5V
Więc w punkcie 9. wybierz 1.500V i naciśnij enter.

Edited by kazik
  • Dodatnia 1

Cytat

W Command Rate - 2T nie da się wpisać T. 

Może być po prostu 2.

SPD ma być takie żeby pamięć miała dobre taktowanie albo w najgorszym wypadu niższe. To jest mnożnik szyny więc kombinuj tak żeby taktowanie szyny* ten mnożnik = ~1600.

Gdyby nie dało się ustawić ~1600 to jak pisałem próbuj mniej jak najbliżej. Gdy komputer będzie działał stabilnie potem możesz próbować zmniejszyć timingi żeby wyciągnąć większą wydajność.