Skocz do zawartości

Zew prypeci czy czyste niebo - od czego zacząć?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;) ostatnio zainteresowałem się trochę Stalkerem i postanowiłem kupić gry z tej serii na razie udało mi się zdobyć Zew Prypeci ( dzisiaj był w biedrze za 9,99 może ktoś się skusi) i czyste niebo. Jako, że wcześniej nie miałem okazji zagrać to chciałem zapytać was od czego lepiej zacząć żeby się nie zniechęcić?. Dodam jeszcze, że zależy mi też na fajnych modach, które jeszcze uatrakcyjnią grę, bo wiadomo, że grafika nie jest najważniejsza, ale im lepsza tym przyjemniej się gra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość smerdojajeczny

jak z góry zakładasz,że sie zniechęcisz..to CS bez żadnych modów nie jest grą dla Ciebie , lepiej zacząc od Cienia Czernobyla. Inna sprawa dla mnie CS jest najlepszą częścią całej trylogii..+ genialny Hardwarmod..miód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak bardzo Ci zależy na grafice to polecam mody Absolute Nature 2 Texture Pack i Atmosfear. Dodam że ten drugi mod który poprawia efekty pogodowe potrafi sponiewierać komputer :smile: więc sprawdź jak będzie działać czysta wersja gry a dopiero potem baw się z modem.

Edytowane przez lukasz638
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwszy przeszedłem SoC nie za specjalnie zrobił na mnie wrażenie .Kolejny był CoP , Który mnie wciągnął . Grając w CN nie mogłem odejść od komputera . Po jakimś czasie wróciłem do SoC i doceniłem tą pozycję. Według mnie najlepiej przejść każdą z odsłon Stalkera bez żadnych MODów . Gdybym miał jeszcze raz zaczynać od początku jechałbym zgodnie z kolejnością ukazywania się kolejnych odsłon.To moje zdanie , zrobisz jak zechcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej... SoC ma swój mroczny tajemniczy klimat którego nigdzie indziej nie doświadczysz. Jedna wielka tajemnica do rozwikłania. Jesteś zwykłym szarym stalkerem, takim jak inni. Słuchasz legend i opowieści o artefaktach, o stieloku, o legendarnym monolicie, który zagląda do twej duszy spełniając najskrytsze marzenie lub też rozwikłujesz zagadkę - czym jest zona, czemu powstała... Stajesz się kimś kto może zmienić świat CS- typowa strzelanka akcji. Co prawda były ciekawe nowości typu - ulepszanie broni/kombinezonu, ale brakowało mi tego mroku, tajemnicy. CoP - dobry thriller osadzony w klimatach sf. Jesteś trepem który ma do rozwiązania zagadkę, ale to już nie ten stalker gdzie nie wiesz kim jesteś i dlaczego jesteś. Osobiście uważam, że to część zdecydowanie lepsza od CSa.

Edytowane przez pajak117
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie skoro nie masz pierwszej odsłony a bardzo musisz zagrać to warto zacząć od Zewu który jest osadzony w tych samych realiach ale to totalnie inna historia która tylko w kilku małych miejscach łączy się z poprzednimi wątkami nawet mapy są inne.

 

Natomiast nie zaczynał bym od Czystego nieba ponieważ akcja toczy się przed Ciemień Czarnobyla i bardzo dużo zdradza z Cienia wiec pużniej jak zaczniesz grać w Cień to rafidy nie będzie. Teoretycznie skoro akcja dzieje się przed Cieniem to niby powinno się grać od 2 cześć serii lecz skoro gry wychodziły w takim a nie innych sorcie to zaczął bym Cień > Czyste Niebo > Zew

 

I gwoźdź programu, jak zaczniesz grać w usprawnioną cześć gry to pużniej będzie ci tego brakować grając w starszy tytuł.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle da się jeszcze gdzieś kupić SOC ? Z ciekawości popatrzyłem do internetu i cieniutko...

Przesadzasz

Alegro:

http://allegro.pl/listing/listing.php?dym=1&string=stalker%20cień%20czarnobyla&dym_pos=3

Okazje.info:

http://www.okazje.info.pl/szukaj/stalker-cien-czarnobyla/ceny.html

Skąpiec:

http://www.skapiec.pl/site/cat/2000/comp/973161

Tablica.pl:

http://tablica.pl/oferty/?q=Stalker+Cie%C5%84+Czarnobyla+

Jak ktoś szuka, to bez problemu znajdzie. Nawet nówkę :P

Edytowane przez apg2312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszą fabułą stalkera zostanie SOC i żadne mody tego nie przebiją :) Pamiętam kiedyś odrazu zacząłem od CS i nie spodobało mi się to za bardzo nie dawno zajrzałem do starej kolekcji tym razem do SOC i tak ta gra mnie do siebie przekonała :)

 

Co do dostępności jest dużo linków premium aby sobie ściagnąć i pograć, no niestety w Multi sie nie pogra, ale każdemu nowemu polecam najpierw zagrać w tą piekną cześć  :)

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Kpuc, CzN i ZP, to dwie odrebne gry. Więc kolejność gry, obojętna.

A co dotyczy CzN i CCz, to jednak grać nalezy od CzN. Kiedy zagramy po nim w CCz, nie ma tej umysłowej pustki, skąd się wział GG i dlaczego  gonił sam siebie.

Tym bardziej, że jeśli wyrazimy życzenie, aby Zona zniknęła, to dla CzN brak będzie uzasadnienia jej dalszego trwania.

To dość pogmatwane połączenie tych dwu części i doszukiwanie się ścisłego powiązania, mija się z celem.

A kiedy dojdziemy do gry na modach, kolejnośc zagrania w podstawki przestaje się liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest.Jeśli zaczniemy od ZP nie wiemy co to  np." Kordon ". Kiedy szukamy narzędzi i pytamy Stalkerów gdzie można je znależć (jest taka opcja dialogowa),odpowiadają , że ostatni raz widzieli u Sidorowicza na Kordonie  ,a my nie wiemy co to Kordon nie mówiąc o Sidorowiczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A tak w ogóle da się jeszcze gdzieś kupić SOC ? Z ciekawości popatrzyłem do internetu i cieniutko...

 ...u mnie na wiosce jest redakcja i wydawnictwo CDA, piszesz, płacisz i masz wersje z gazet, spolszczone a jesli chodzi o oryginał językowy to jak nie masz kumpli ze wschodu to próbuj na placu gadać z rosjanami lub ukraincami, białorusini też sie nadadzą... ;) 

 ...u mnie na wiosce jest redakcja i wydawnictwo CDA, piszesz, płacisz i masz wersje z gazet, spolszczone a jesli chodzi o oryginał językowy to jak nie masz kumpli ze wschodu to próbuj na placu gadać z rosjanami lub ukraincami, białorusini też sie nadadzą... ;)

gram w soc od 2007 i pierwsze co mnie uderzyło to brak powiązania z Tarkowskim... co cn czy zp to lubie lokacje miejskie, szpital tez się nada, nie przepadam za błąkaniem sie po bagnach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność jest następująca.

1. Czyste Niebo. - Chronologicznie pierwsza. Spartolone wojny frakcji. Świetna broń - TOZ34. Gonimy Striełoka. Przedzieramy się przez pół Zony by znaleść kolesia, który chce dotrzeć do sarkofagu. Najsłabszy S.T.A.L.K.E.R.

2. Cień Czarnobyla. - Chronologicznie druga. Świetny klimat. Podziemia są zarąbiste. Brak TOZA. Siedem zakończeń. Kieł, Duch, Przewodnik, Doktor. Wyrazisty główny bohater. Martwa zona. Dobry S.T.A.L.K.E.R.

3. Zew Prypeci. - Chronologicznie ostatnia. Nowa gra. Nowe lokacje, nowe bronie. Starzy przyjaciele. Zadania poboczne świetne. Współpraca z wojskiem. Głowny bohater to wojak. Nowe mutanty. Nowy PDA. Perki. Zdecydowanie największy i najlepszy ze S.T.A.L.K.E.R.'ów pod prawie każdym względem. Wyjątek... klimat. Mam nadzieję, że wszystko już rozumiesz. Może mój post jest za późno - trudno. Przyda się następnym pokoleniom. Enjoy!

Edytowane przez Kumpel.
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejność jest następująca.

1. Czyste Niebo. - Chronologicznie pierwsza. Spartolone wojny frakcji. Świetna broń - TOZ34. Gonimy Striełoka. Przedzieramy się przez pół Zony by znaleść kolesia, który chce dotrzeć do sarkofagu. Najsłabszy S.T.A.L.K.E.R.

2. Cień Czarnobyla. - Chronologicznie druga. Świetny klimat. Podziemia są zarąbiste. Brak TOZA. Siedem zakończeń. Kieł, Duch, Przewodnik, Doktor. Wyrazisty główny bohater. Martwa zona. Dobry S.T.A.L.K.E.R.

3. Zew Prypeci. - Chronologicznie ostatnia. Nowa gra. Nowe lokacje, nowe bronie. Starzy przyjaciele. Zadania poboczne świetne. Współpraca z wojskiem. Głowny bohater to wojak. Nowe mutanty. Nowy PDA. Perki. Zdecydowanie największy i najlepszy ze S.T.A.L.K.E.R.'ów pod prawie każdym względem. Wyjątek... klimat. Mam nadzieję, że wszystko już rozumiesz. Może mój post jest za późno - trudno. Przyda się następnym pokoleniom. Enjoy!

 

 

Właśnie głównie chodzi mi o mroczny klimat. I z tego co widzę to Cień Czarnobyla pod tym względem jest najlepszy, a zew prypeci najgorszy :/ Co masz na myśli mówiąc martwa zona? tzn, że oprócz głównego bohatera nie ma już żadnych ludzi? może to trochę głupie, ale wolałbym mieć świadomość, że są tam jeszcze normalni ludzie, których można spotkać w czasie gry :D 

 

Ten klimat naprawdę jest taki słaby w ZP ? może chociaż są mody, które to poprawiają? :) 

 

 

Tak w ogóle to dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze :)

 

U mnie kolejność była taka

1. Cień Czarnobyla + mod graficzny Complete 2012

2. Zew Prypeci + mod graficzny Complete

3. Czyste Niebo + mod graficzny Complete

(niegdy nie ukończyłem tej części jakoś mnie nie wciągała i sprawiała wrażenie odcinania kuponów od dwóch wcześniej wydanych części - była jak dla mnie najmniej klimatyczna. (Może dlatego, że aż tak bardzo nie przywiązywałem wagi do chronologii wydarzeń w poszczególnych częściach i powiązań pomiędzy nimi)

 

Potem były mody:

Tajne Ścieżki 2 + mod graficzny Autumn Aurora 1

Tajne Ścieżki 1 + mod graficzny Autumn Aurora 1

Narodnaja Soljanka (bez DMX) + mod graficzny Autumn Aurora 1

 

NIedawno zagrałem ponownie w Cień Czarnobyla +  mod graficzny Autumn Aurora 2

I ODPADŁEM Z WRAŻENIA !

 

Nie wierzyłem, że z oryginału można coś jeszcze wycisnąć a tu proszę przykuło mnie do kompa na wiele godzin.

Misje które się niby zna na pamięć wymagają kombinowania i wielokrotnych powtórek. Lokacje które się zna na pamięć sprawiają wrażenie, że niby się wie co i jak ale nie do końca i można rozsmakować się w porównywaniu tych zmian bez umiaru. W wielu miejscach gry "gęsia skórka" zapewniona klimat niesamowity czego można chcieć więcej... ukłony w stronę autorów moda !

 

Wracjąc do pytania:

UWAŻAM że w Cień Czarnobyla trzeba zagrać obowiązkowo najpierw (na Alledrogo można kupić taką wersję jak moja za około 22zł z przesyłką)  

 

Ja zagrałbym tak jeśli brać pod uwagę wszystkie trzy części:

 

1. Cień Czarnobyla + mod graficzny Autumn Aurora 2

2. Zew Prypeci + mod graficzny Complete

3. Czyste Niebo + mod graficzny Complete (może kiedyś zagram w tę część do końca ale jakoś mnie do niej nie ciągnie na razie stoi na półce w pudłku i musi jeszcze dlugo poczekać ;))

 

Jeśli miałby być to tylko dwie cześci to kolejność moim zdaniem byłaby taka.

 

1. Zew Prypeci + mod graficzny Complete

2. Czyste Niebo + mod graficzny Complete

 

Pozdrawiam wszystkich wędrowców po Zonie !   

Edytowane przez kazik
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maestro

 

SoC - Są ludzie ale bardzo mało, a Zona wygląda jak powinna

CS - Klimatyczny Czerwony Las. Zainstaluj do CS MYSTERY (Nie mylić z Misery), zmienia on grafikę na mroczną i zwiększa klimat

CoP - Klimat do dupy. Ludzi jak w supermarkecie. Bez Misery (nie mylić z MYSTERY) się nie obędzie.

 

Mody do CS i CoP'a ważą sporo. Do SoC'a polecam Oblivion Lost

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.