Skocz do zawartości

Chernobyl / Czarnobyl (mini serial)


tom3kb

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

https://www.filmweb.pl/serial/Czarnobyl-2019-799827

https://media2.pl/media/156347-Serial-Czarnobyl-od-maja-w-HBO-i-HBO-GO-wideo.html

Tamże info: Premiera pięciodocinkowego miniserialu HBO "Czarnobyl" odbędzie się we wtorek - 7 maja 2019 roku w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze. W HBO GO serial dostępny będzie od rana, a w HBO jego emisja została zaplanowana na godz. 21.10.

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po HBO spodziewam się bardzo dobrej realizacji tematu. Moje 2 ulubione serie Kompania Braci i Pacyfik oraz bardzo dobre "Z Ziemi na Księżyc" były właśnie robione pod okiem HBO.

Trailer oglądałem kilka razy i klimat gęsty jak cholera. Licznik Geigera oraz "mnimanje, mnimanje" powoduje ciary na plecach. Efekty specjalne i scenografia wyglądają bardzo dobrze.

Jestem ciekaw czy faktycznie pokażą wszystkie niewygodne fakty, które były przez lata ukrywane, a które znamy chociażby z "Bitwy o Czarnobyl"

 

EDIT: Obejrzałem właśnie pierwszy odcinek, jest już na torrentach i powiem wam, że jest kapitalny! Czekajcie do 21:10 na Polską premierę, lub pobierzcie teraz... Efekty specjalne super, zwłaszcza widok płonącego rdzenia zrobił na mnie wrażenie. Jeśli chodzi o fakty to póki co wszystko trzyma się bardzo wiernie tematu źródłowego. Diatłow okazuje się jeszcze większym sku*wielem niż sądziłem do tej pory.

Krótko mówiąc dla każdego fana tematyki pozycja obowiązkowa. Oby tak było dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę oglądać wersję na HBO i jedyny minus to lektor. O wiele lepiej spisałby się Jarek Łukomski według mnie, chociaż tragedii nie ma.

Opinie w sieci bardzo pozytywne. a co wy sądzicie? Kolega @A6AKAH  przeważnie na każdy temat na forum ma mieszane uczucia :lol2: także można było brać taki post jako pewnik, a jakie odczucia u reszty kolegów z forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisujesz wątki i tworzysz problemy tam gdzie ich nie ma :D  Gdzie ja napisałem, że mam jakiś problem tym bardziej do Ciebie?

To przecież wszystko w formie żartu jest, a nie śmiertelnie poważnie. Po prostu często widuje odpowiedzi twoje na czyjekolwiek posty i znaczna większość z nich wpisuje się w ramy "mieszane uczucia" dlatego tak napisałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, może tym razem zawiodło mnie moje poczucie humoru... :)

Godzinę temu, FeRu napisał:

Po prostu często widuje odpowiedzi twoje na czyjekolwiek posty i znaczna większość z nich wpisuje się w ramy "mieszane uczucia"

Nadal się z tym nie zgadzam, ale z drugiej strony, (jak sam mawiam) "z boku lepiej widać", więc kto wie, może masz rację? :biggrin:

A co samego filmu - byłby nawet całkiem ok, ale niestety... jak na mój gust jest zbyt "amerykański". To miałem na myśli, gdy pisałem o mieszanych uczuciach. Reklamowany był jako film pokazujący "prawdę", a jest tylko kolejną interpretacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu z nas zdarza się wpaść w życiową :smile_anom: i odebrać coś nie tak. Więc jak to mówią "no harm, no faul"

Co do tej dramatyzacji to oczywiste było, że takowa będzie. W końcu to serial fabularny a nie dokumentalny. Dla mnie najważniejsze było jak dobrze zostanie wykorzystany temat i póki co się nie zawiodłem.  Atmosfera komuny i jej chorych założeń (z resztą jak każdego systemu totalitarnego) jest świetna, ta niewiedza mieszkańców oraz samych służb ratowniczych czy nawet personelu poraża. Tak samo poraża głupota panów Diatłow i Fomin i Bukanow oszukujący sami siebie mimo, że dowody mieli przed nosem.... Wielka szkoda, że aktorzy nie mówią po rosyjsku/ukraińsku bo dodało by to na pewno lepszy efekt, chociaż rozumiem wybór angielskiego... w końcu serial miał trafić do jak najszerszej grupy odbiorców na całym świecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, FeRu napisał:

Co do tej dramatyzacji to oczywiste było, że takowa będzie. W końcu to serial fabularny a nie dokumentalny.

Tu się zgadzamy.

Godzinę temu, FeRu napisał:

Atmosfera komuny i jej chorych założeń (z resztą jak każdego systemu totalitarnego) jest świetna, ta niewiedza mieszkańców oraz samych służb ratowniczych czy nawet personelu poraża. Tak samo poraża głupota panów Diatłow i Fomin i Bukanow oszukujący sami siebie mimo, że dowody mieli przed nosem....

No właśnie, co do tej atmosfery komuny, to ja ją jednak inaczej zapamiętałem (ale trzeba zaznaczyć, że byłem wtedy jeszcze szczylem). A co do niewiedzy, głupoty i oszukiwania samego siebie - uwierz mi - i dziś tego nie brakuje. Ludzie nie lubią myśleć samodzielnie, więc przyjmują tylko to, co im pasuje. Tak czy inaczej, pierwotnie miałem zamiar olać ten film, bo ja to z mózgozwęglaczem (czyli telewizją) pożegnałem się już dawno temu, no, ale jak dałeś cynę o torrentach, to się skusiłem :biggrin:. Następny odcinek też pewnie obejrzę, choć obawiam się, że dalej będzie już tylko gorzej...

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zwykli szarzy ludzie mają wiedzieć jak najmniej....To samo dzieje się dziś i z tV masz całkowitą rację. Najłatwiej rządzi się społeczeństwem głupim.

Samych ogłupiaczy coraz więcej, a to co ludziom wmawiają jest ściśle kontrolowane przez koncern Axel Springer i inne niemiecko Merkelowskie korporacje które w ponad 3/4 są właścicielami mediów w naszym kraju (tv,radio i gazety) i ściśle realizują Unijne plany co do tego jaki ma być przeciętny obywatel Unii... Z resztą całą polityka Unii to taka komuna wersja 2.0.  Też od dobrych 4 lat nie oglądam w ogóle TV oprócz transmisji sportowych, kilak razy w tyg kanałów dokumentalnych i od czasu do czasu jakiegoś filmu czy serialu. Wystarczy popatrzeć na starszych ludzi, jak wielu z nich bierze wszystko to co w TV za całkowity pewnik i prawdę ostateczną...

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze zahaczę o jedną rzecz :

3 godziny temu, FeRu napisał:

Wielka szkoda, że aktorzy nie mówią po rosyjsku/ukraińsku bo dodało by to na pewno lepszy efekt

W ogóle, gdyby ten film zrobili Rosjanie, klimat pewnie byłby o wiele lepszy, ale... biorąc pod uwagę realia putinowskiej Rosji, to ich interpretacja tematu mogłaby być jeszcze mniej strawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi epizod od rana na torrentach dostępny. Bardzo fajny odcinek, jednak jak dla mnie troszkę akcja za szybko zapie*dala. Chociaż nie ma co narzekać na nudę.

Jest tam moment jak przy pierwszych zrzutach piasku i kwasu bornego śmigłowiec uderza wirnikiem w line żurawia i spada na elektrownie. Nie wiem czy tak było faktycznie czy to scena stworzona na potrzeby podniesienai dramaturgii. Bo wiem na pewno, że tak gęstego dumy nie było już w dzień jak pokazywali. Skąd to wiemy? Z filmów KGB oraz z przelotu smigłowca reporterskiego z Igorem Kostinem na pokładzie. Dym był rzadki i doskonale było widać dziurę po wybuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, FeRu napisał:

Drugi epizod od rana na torrentach dostępny. Bardzo fajny odcinek, jednak jak dla mnie troszkę akcja za szybko zapie*dala. Chociaż nie ma co narzekać na nudę.

Jest tam moment jak przy pierwszych zrzutach piasku i kwasu bornego śmigłowiec uderza wirnikiem w line żurawia i spada na elektrownie. Nie wiem czy tak było faktycznie czy to scena stworzona na potrzeby podniesienai dramaturgii. Bo wiem na pewno, że tak gęstego dumy nie było już w dzień jak pokazywali. Skąd to wiemy? Z filmów KGB oraz z przelotu smigłowca reporterskiego z Igorem Kostinem na pokładzie. Dym był rzadki i doskonale było widać dziurę po wybuchu.

Nie wszyscy ściągają z torrentów. Ja oglądam bezpśrednio na HBO wtedy kiedy premiera.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale pytasz czy autentycznie doszło do katastrofy śmigłowca podczas akcji gaszenia reaktora? Jeśli źle Cię zrozumiałem, to pardon.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli jednak katastrofa śmigłowca była, ale nawet i na tym filmiku widać, że dymu nie ma, a w odcinku dym jest gęsty tak, że śmigłowiec się niby w nim gubi i przelatując przez ten gęsty dym uderza w linę żurawia.

Ta scena na pewno była podkręcona dla widowiskowości i tym trochę traci ten serial w moich oczach, bo niby mieli się bardzo wiernie trzymać szczegółów katastrofy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FeRu napisał:

Aha czyli jednak katastrofa śmigłowca była

Była, ale wydarzyła się dopiero 2 października 1986 r. (datę widać nawet na filmiku) podczas rozpylania dezaktywatora.

mi8memplt.jpg.e086857f115fd7912aed33128fbbf18a.jpg

3 godziny temu, FeRu napisał:

Ta scena na pewno była podkręcona dla widowiskowości i tym trochę traci ten serial w moich oczach, bo niby mieli się bardzo wiernie trzymać szczegółów katastrofy.

No właśnie. Autorzy filmu dość swobodnie manipulują niektórymi faktami - niby drobiazgi, ale... Na przykład sprawa grafitu: w dokumencie "Battle of Chernobyl" jeden z "biorobotów" opowiada, że po zrzuceniu z dachu kilku kawałków grafitu niektórzy nie byli w stanie zacisnąć dłoni w pięść, ale ani słowem nie wspomina o oparzeniach. A tu mamy pielęgniarkę z natychmiastowymi oparzeniami dłoni po tym, jak niosła kombinezon strażaka.

1 godzinę temu, Buber napisał:

wydaje się ,że dużą winę ponoszą również dwaj młodzi inżynierowie , mimo że w filmie na Discovery całkowicie ich wybielili

Twórcy serialu (i nie tylko) ogólnie prezentują dość naiwny punkt widzenia - dobry Legasow, zły Diatłow itd. To oczywiste, że rzecz jest o wiele bardziej złożona. Również postać pani Chomiuk (która ma sobą przedstawiać "amalgamat niektórych radzieckich uczonych") jest dla mnie mało wiarygodna.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, A6AKAH napisał:

Na przykład sprawa grafitu: w dokumencie "Battle of Chernobyl" jeden z "biorobotów" opowiada, że po zrzuceniu z dachu kilku kawałków grafitu niektórzy nie byli w stanie zacisnąć dłoni w pięść, ale ani słowem nie wspomina o oparzeniach. A tu mamy pielęgniarkę z natychmiastowymi oparzeniami dłoni po tym, jak niosła kombinezon strażaka.

Pamiętajmy, że serial jak to serial, bazuje na wizualnych środkach wzbudzania emocji u widza, stąd takie a nie inne sceny. Mają potęgować napięcie i robią to całkiem dobrze. Drugi odcinek pod względem wizualnym i fabularnie nie odstaje od pierwszego. Jasne, że niektóre drobne nieścisłości mogą razić, ale osobiście już przywykłem, że żaden serial/film nie będzie w stanie oddać w 100% realizmu historii opowiadanej na faktach. Jak dla mnie serial roku, a nawet dziesięciolecia (aczkolwiek piszę to jako przeciętny człowiek interesujący się zagadnieniem katastrofy w Czarnobylu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czujny napisał:

Pamiętajmy, że serial jak to serial, bazuje na wizualnych środkach wzbudzania emocji u widza, stąd takie a nie inne sceny. Mają potęgować napięcie i robią to całkiem dobrze.

Oczywiście, to przecież nie dokument, ale efekt można uzyskać i bez takich tanich chwytów i przekłamań - patrz scena ewakuacji (moim zdaniem najlepsza jak dotąd scena w filmie).

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.