Jump to content

AMD wycofuje się z rynku procesorów. Ceny procesorów Intela idą w górę.


Recommended Posts

AMD wycofuje się z rywalizacji? Rynek już reaguje. Ceny procesorów Intela idą w górę

Dołączona grafika

No i co dalej? Zapowiadana od ładnych paru lat i z wielką pompą, architektura procesorowa AMD Bulldozer okazała się wielką katastrofą. Wygląda na to, że ktokolwiek miał nadzieję na to, że seria FX odwróci złe tendencje w AMD, teraz może zmyć z siebie resztki nadziei. Kończy się pewna era. Kończy się rywalizacja AMD z firmą Intel.

Mark Silverman, rzecznik firmy AMD, oświadczył, że trzeba porzucić ideę "AMD kontra Intel". O tym można już zapomnieć, bo to już przeszłość. Producent przez ostatnie lata zmagał się z wieloma problemami, dla których ulgą miała być kwota 1,25 miliarda dolarów. Tyle Intel zapłacić firmie AMD w ramach ugody w sprawie o praktyki monopolistyczne.

Wygląda na to, że AMD nie może teraz za swoje problemy winić kogokolwiek, poza sobą. Ogromny zastrzyk pieniędzy od Intela najwyraźniej został przejedzony przez złe zarządzanie. Oczywiście katastrofa "buldożerowa" mogła zostać ominięta, poprzez dopieszczenie starszej architektury procesorowej i wydanie jej w postaci procesorów "Phenom 3". Tak oczywiście twierdzą domorośli "analitycy" internetowi. Przy złym zarządzaniu i marketingu, nawet dobra architektura może nie osiągnąć sukcesu.

Firma AMD na przyszłe lata zapowiadała wzrosty wydajności, w przypadku kolejnych architektur o nawet 50% w 2014 roku. Jeżeli firma chciałaby kontynuować rywalizację z Intelem, to w oparciu o te zapowiedzi, już jest na zatrważająco złej pozycji wyjściowej. W kwestii czystej wydajności, już dziś dostępne procesory Intela są o te 50% bardziej wydajne, w konkretnych zastosowaniach. Biorąc pod uwagę złożone deklaracje, należałoby uznać, że firma AMD dopiero w 2014 roku zdołałaby dogonić dzisiejsze procesory głównego rywala. Trudno zatem dziwić się temu, co powiedział Silverman.

Nie oznacza to, że AMD z rynku procesorów znika całkowicie. Nie powinniśmy jednak spodziewać się konkurencji w formie, którą znaliśmy ją do tej pory. AMD może po prostu wycofać się na niższe segmenty cenowe. Tu ma co najmniej jeden punkt zaczepienia, w postaci platformy Brazos.

Niewykluczone jest to, że AMD teraz swój wzrok skieruje na rynek tabletów i smartfonów. Tu jednak musiałaby już na starcie zaoferować naprawdę dobre rozwiązania, bo konkurencja jest duża i silna. Ponadto w stronę rynku tabletów i smartfonów już teraz wychyla się Intel. AMD wydaje się być w sytuacji bez wyjścia. Gdziekolwiek się ruszy, tam będzie Intel.

AMD może jednak zawsze zdecydować się na architekturę ARM i zrobić istotny unik, zostawiając Intela, z architekturą x86, samemu sobie. Architektura ARM w ostatnich latach wyraźnie umacnia się i być może to właśnie ona może dać AMD siłę do odzyskania dawnej siły?

Ostatecznie firma może zdecydować sie na skupienie na procesorach grafiki, a więc kartach graficznych. Po przejęciu ATI Technologies, AMD na tym rynku radzi sobie co najmniej dobrze.

Jeżeli zatem zauważyliście, że w ostatnich dniach ceny procesorów Intela idą w górę, to teraz wszystko chyba staje się jasne.

Źródło: TechPowerUp

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

No to fajnie :(... To ja po kilku latach odkładania tego zakupu na później, wreszcie, 2 miesiące temu kupiłem sobie nowy komputer (pełna specyfikacja w profilu) z procesorem AMD Phenom II X4 965@3,4 GHz i byłem cały happy, że nie tylko mam wreszcie porządny procesor, to jeszcze pod AM3 za 3-4 lata zrobią coś fajnego i będzie łatwy i w miarę tani upgrade. A tu doopa :@

Link to comment
Share on other sites

będzie łatwy i w miarę tani upgrade. A tu doopa :@

Ja niestety to samo, 6 dni temu zakończyłem składanie zestawu, monitorem. Zestaw oparty na płycie z AM3+ i siedzący procek Phenom II X4 955 (3,9GHz) są działem ze za 2 latka wymienię procesor na 8 rdzeniowego buldożera a tu klops. W zasadzie to pewnie i tak wymienię lecz czy wydawcy będą wspierać ducha ? I nie mówię tu tylko o grach, nie chciał bym aby się okazało ze przy uruchomieniu programu wyskoczyło , twój procesor nie jest obsługiwany.Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

I nie mówię tu tylko o grach, nie chciał bym aby się okazało ze przy uruchomieniu programu wyskoczyło , twój procesor nie jest obsługiwany.Dołączona grafika

Wiesz co, ja tylko rozpatrywałem z wydajnościowo-cenowego punktu widzenia. Taki horror, jaki tu opisałeś to nawet nie przyszedł mi do głowy. Jest się czego bać. A trzeba było słuchać rad z CD Action (prenumeruję) - ile razy w numerze był konfigurator, to zawsze radzili Intela....

Link to comment
Share on other sites

Chyba od początku istnienia procesorów AMD zawsze miałem jeden z nich w kompie. Aż, jakieś 2 lata temu poczułem, że AMD nie wyrabia. Szukałem wtedy 4-ro rdzeniowego procesora i AMD przegrywało w testach z Intelem. Zakupiłem wtedy mojego pierwszego Intela od wielu lat. Wygląda na to, że dobrze zrobiłem.

Link to comment
Share on other sites

Ja też jakiś czas temu kupiłem AMD z niezdarną myślą, że może kiedyś up będzie. Ostatnio szwagier poinformował, że odkupi całe pudło ode mnie i nie mam już zagwozdki sprawa się wyjaśniła sama . Tylko martwią mnie ceny, podskoczyły procki podskoczyły (nie wiem czy nadal) dyski twarde. Koszty zakupu nowego kompa wzrastają.

Link to comment
Share on other sites

za 3-4 lata zrobią coś fajnego i będzie łatwy i w miarę tani upgrade

Przy tym tempie rozwoju za 4 lata może się okazać, że wszyscy zmienimy pudła na nowe z X procesorem w środku.. :).

AMD niestety zawsze tylko doganiało Intel i konkurowało ceną platformy...kiedyś musiało to pęknąć. Na pewno porażka z nowym rdzeniem x8 dołożyła kropkę nad i. Osobiście nie znoszę intela za to że wymusza wymianę płyt na klientach, ale prawdą jest, że ma lepsze procki.

Ja u siebie miałem AMD od zawsze, a tych płyt było już z 8 szt. Niestety czas było zmienić podejście i zakupić procek x4..bez wahania kupiłem INTEL C2Q 9550..2,83 ghz..i na pewno nie żałuję kasy.

Procek kręci się do 4 GHZ i ma 12 MB cache..Co ciekawe kosztuje dziś tyle samo co w dniu zakupu 2 lata temu.. :).i jest droższy od nowego I5 2500K, który jest już w procesie 32 nm.

Gdy kupiłem wówczas pamięci DDR3 1600 Mhz wszyscy się śmiali i wychwalali pod niebo DDR2...800 Mhz. Odpowiadałem wówczas, że za rok wszyscy je kupią i mieli mnie za wariata.. :)..nie mogło być inaczej bo rozwój procesora i grafiki niesie ze sobą zmiany szeroko rozumianej wydajności (kontroler, przepustowość, obliczenia itd.), które gdzieś trzeba upchnąć...

Szkoda, że AMD odpuściło bo było trochę równowagą cenową dla Intela, teraz monopol będzie górą..:D

//

LD mów ile kasy masz na nowy piec to się złoży.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja od zawsze miałem procesory ze stajni Intela, lecz naszedł czas że było wybrać i stwierdziłem co będę przepłacał za intela i5 gdy PII x4 955 ma taka samą moc w grach. Co do zmiany Jednostki za te 3 lata to nie mam złudzeń, za 2 latka a może już za chwilę po nowym roku wyjdą konsole kolejnej generacji wiec i wymagania nagle wzrosną w grach. Wymiana będzie konieczna i nagle się okaże ze Buldożer jest światy, bo niby jak ma pokazać swą moc gdy jego 6 rdzeni się nudzi a 2 się pocą nadmiernie przez gry i programy co ledwo co działają na 2, paranoja.

Za trzy cztery lata to wszyscy będziemy grali na konsolach :(

Każdy gracz ma konsole :P

Link to comment
Share on other sites

nowy proc AMD miał okazję się wykazać.. :)

Tak na starym biosie w płytach głównych, systemem co nie obsługuje takich procesorów, do W7 miał być wydany patch ale coś nie widu nie słychu. A gry są robione pod 3 rdzenie konsol.

Już nie pamiętasz jaką klępę zaliczył intel z swoimi procesorami?

AMD zrobiło źle wypuszczając procesor wyprzedzający swa epokę, niestety ludzie nie potrafią myśleć samodzielnie i patrzą w denne testy.

AMD zakładam teraz pracuje nad platformą i morze się okazać że intel zostanie monopolistą w dziedzinie przestarzałej platformy x86, która już od 10 lat powinna być zapomniana.

Link to comment
Share on other sites

Tak na starym biosie w płytach głównych, systemem co nie obsługuje takich procesorów

Co ty mówisz Kpuc..jeżeli wypuścili na rynek procesor to powinni byli zadbać o system i wsparcie dla niego. Po co komu dziś zakup procesora, który nie jest wydajny na dzień dzisiejszy...(mam kupić i włożyć do szuflady.?)..AMD zniszczyła porażka z nowym prockiem i kłopoty finansowe, które były już od dawna. Nigdy nie byłem przeciwnikiem AMD, ale takie są realia tego rynku..oby okazało się tak jak piszesz..na nowej platformie x64.
Link to comment
Share on other sites

Poczekamy, zobaczymy... Nigdy nie było mnie stać na najnowsze ciekawostki i zawsze montowałem swoje zestawy z elementów jakby z drugiej linii, ale nie mniej jednak, jakoś nie miałem estymy do AMD. Pomimo to uważam, że taki upadek nie wyjdzie na zdrowie rynkowi procesorów. Konkurencja zazwyczaj zmusza do zastanowienia i trzymania cen na rozsądnym poziomie. A tu... hulaj dusza, piekła nie ma... Mam nadzieję, że może te pieśni pogrzebowe są jednak przedwczesne

Link to comment
Share on other sites

Przecież to nic pewnego, procesory AMD wcale nie są dużo wolniejsze a specyficznych zastosowaniach czasami nawet szybsze. Ja mam T1055 pracującego w ~3.6 GHz i jak do teraz żadna gra nie sprawiała problemów.Jeśli AMD odejdzie z rynku będzie to początek końca x86 bo brak konkurencji to katastrofa dla użytkowników końcowych.

Link to comment
Share on other sites

Odejść nie odejdzie..nie będzie już zdrowej konkurencji w temacie procesory...czyli monopol i ceny po stronie Intela.,, Szkoda bo AMD ma dużo zwolenników i zawsze biło Intela w kategoriach cenowych. AMD opracowało uniwersalny socket..bardzo duży plus, ma poprzednie udane wersje Phenom. Firma kupiła ATI i ma również karty graficzne, więc nie jest tak źle...

Link to comment
Share on other sites

Ja na szczęście nia musze się zastanawiać nad wyborem...W zasadzie co roku zmieniam zestaw ,a... przynajmniej 80% sprzętu i od zawsze to był Intel i GF. Teraz chciałbym na urodziny sprawić sobie gtx590 ,ale cos już piszą o serii 600 No...ale ja to akurat jestem chory na punkcie wydawania kasy na sprzet i gry :P

Link to comment
Share on other sites

Odejść nie odejdzie..nie będzie już zdrowej konkurencji w temacie procesory...czyli monopol i ceny po stronie Intela.,,

Jasne że nie :) chodzą słuchy że się skupią na architekturze AMR, która się rozwija.

Dla mnie Intel może się zakisić na x86, ta przestarzała architektura już od lat powinna być zapomniana.

Link to comment
Share on other sites

.W zasadzie co roku zmieniam zestaw ,a... przynajmniej 80% sprzętu

..Co robisz z elementami które wymieniasz na nowe.?

Kpuc..Intel również zapowiada nową rewolucyjną nowość..

Badacze Intela stworzyli układ, który pozwoliłby uruchomić komputer na baterii słonecznej rozmiaru znaczka pocztowego. Ten oparty na architekturze Intela układ badawczy, określany mianem "Near Threshold Voltage Core",

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.