Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Lubicie klasyczne Fallouty? Bo ja bardzo. Wizja Bethesdy, jak zawsze podkreślam, nie jest złą grą - ale już dobrym Falloutem niekoniecznie. Już zawsze będzie mi smutno, że Van Buren nigdy nie ujrzał światła dziennego, a klimat pierwowzorów uleciał nieodwracalnie.

Pamiętam za to projekt gry Burżuazja, która obiecywała niemalże identyczną, jak dwa pierwsze "opady radioaktywne" rozgrywkę, ale osadzoną w nieco bardziej swojskich klimatach. Przy czym "nieco" oznacza w tym wypadku tyle, że akcja gry miała dziać się w Polsce. I, podobnie jak przy Van Burenie, już zawsze będzie mi smutno, że Burżuazja umarła, w pewnym sensie wstając z grobu pod postacią potworka Afterfall: Insanity.

Ale hejże, za horyzoncie pojawił się całkiem niezły projekt, w który pograłem i... zapowiada się całkiem nieźle. Nie jest to może poziom wybitny i daleki jestem od zachwytów, ale wygląda na to, że żałoba po dwóch wymienionych wyżej tytułach może się niedługo zakończyć pod wpływem Atoma.

atom.jpg

Sami twórcy nie kryją, że bezpośrednią inspiracją dla ich produkcji są takie tytułu jak Fallout, Baldur's Gate, Wasteland czy nawet Deus Ex. Nie wiem niestety w jakim aspekcie wzorują się chociażby na tym ostatnim, ale konotacje z Falloutem są widoczne na wejściu: od menu głównego, przez znajomy system kreacji postaci, interfejs, sterowanie i, oczywiście, walkę w turach. 

Setting świata również przywodzi na myśl skojarzenia z najczęściej przywoływanym tytułem tego posta z tą różnicą, że akcja nie rozgrywa się na zachodzie, a na wschodzie. I to wschodzie pełną gębą, bo w tej wersji rzeczywistości Związek Radziecki i cały Blok Wschodni trafił szlag. Nuklearny, a jakże :)

Nie spędziłem z Atomem zbyt wiele czasu, ale jak na to, co już udało mi się zobaczyć, gra prezentuje się całkiem dobrze. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy sposobu ukazania świata: Sowieckie Pustkowia mają w sobie za dużo Pustkowi, a za mało "sowieckości" - oprócz cyrylicy czającej się tu i ówdzie, wódki, wraku autobusu i bardziej (nazwijmy to umownie) "słowiańskich" portretów postaci, praktycznie nic nie odróżnia tego świata od Fallouta.

Niemniej na razie przymykam oko i czekam, a Was zapraszam w dwa miejsca: na stronę gry na Steam i Kickstarterze. Szczególną uwagę zwróćcie na to drugie. Fanem tego rodzaju finansowania gier nie jestem, ale twórcy mają konkretny pomysł, nie chcą wcale dużo, a być może w zamian dostaniemy coś naprawdę fajnego.

http://store.steampowered.com/app/552620/ATOM_RPG_Postapocalyptic_indie_game/

https://www.kickstarter.com/projects/atomrpg/atom-rpg

Demo: http://files.theatomgame.com/atom.zip (archiwum zip, wersja EN i RU)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli będzie lepsze od Wasteland2 to biorę. Szkoda że wtopiłem w tamten projekt kasę, którą chętniej zainwestował tutaj.

Dziwi mnie mała ilość pieniędzy. Piętnaście tysięcy i własny silnik? WL2 dostał 3mln ale w ogóle tego nie czuć...

Z Deus Ex jedyne co (chyba) mogą zaimplementować to historię. Konspiracje i mity które stają się rzeczywistością? To byłoby świetne. Podobnie jak w przypadku Fallouta - nowsze części Deus Ex to dobre gry ale jako kontynuacje już nie bardzo (te ciągłe gadanie o protezach doprowadzało do szału).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wasteland 2 mi się nie podobał, chociaż nie grałem zbyt długo, ale chyba tu jest jednak ciut lepiej. Przynajmniej na początku.

Nie potrzebują dużo, bo już od jakiegoś czasu dłubią przy projekcie - i wydadzą grę tak czy siak, ale z walizką zielonych ma być szybsza premiera i więcej zawartości. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gra jest dość ciekawa. Mam dostęp do wersji (v0.5.3.5K), tzw. wersji beta, zajmującej niecały 1 GB, gdzie na STEAM są to 4GB. Oficjalnej wersji na razie nie zakupiłem. Wymagań sprzętowych nie ma wygórowanych.

1.png 2.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi