Jump to content

Recommended Posts

Lubicie klasyczne Fallouty? Bo ja bardzo. Wizja Bethesdy, jak zawsze podkreślam, nie jest złą grą - ale już dobrym Falloutem niekoniecznie. Już zawsze będzie mi smutno, że Van Buren nigdy nie ujrzał światła dziennego, a klimat pierwowzorów uleciał nieodwracalnie.

Pamiętam za to projekt gry Burżuazja, która obiecywała niemalże identyczną, jak dwa pierwsze "opady radioaktywne" rozgrywkę, ale osadzoną w nieco bardziej swojskich klimatach. Przy czym "nieco" oznacza w tym wypadku tyle, że akcja gry miała dziać się w Polsce. I, podobnie jak przy Van Burenie, już zawsze będzie mi smutno, że Burżuazja umarła, w pewnym sensie wstając z grobu pod postacią potworka Afterfall: Insanity.

Ale hejże, za horyzoncie pojawił się całkiem niezły projekt, w który pograłem i... zapowiada się całkiem nieźle. Nie jest to może poziom wybitny i daleki jestem od zachwytów, ale wygląda na to, że żałoba po dwóch wymienionych wyżej tytułach może się niedługo zakończyć pod wpływem Atoma.

atom.jpg

Sami twórcy nie kryją, że bezpośrednią inspiracją dla ich produkcji są takie tytułu jak Fallout, Baldur's Gate, Wasteland czy nawet Deus Ex. Nie wiem niestety w jakim aspekcie wzorują się chociażby na tym ostatnim, ale konotacje z Falloutem są widoczne na wejściu: od menu głównego, przez znajomy system kreacji postaci, interfejs, sterowanie i, oczywiście, walkę w turach. 

Setting świata również przywodzi na myśl skojarzenia z najczęściej przywoływanym tytułem tego posta z tą różnicą, że akcja nie rozgrywa się na zachodzie, a na wschodzie. I to wschodzie pełną gębą, bo w tej wersji rzeczywistości Związek Radziecki i cały Blok Wschodni trafił szlag. Nuklearny, a jakże :)

Nie spędziłem z Atomem zbyt wiele czasu, ale jak na to, co już udało mi się zobaczyć, gra prezentuje się całkiem dobrze. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy sposobu ukazania świata: Sowieckie Pustkowia mają w sobie za dużo Pustkowi, a za mało "sowieckości" - oprócz cyrylicy czającej się tu i ówdzie, wódki, wraku autobusu i bardziej (nazwijmy to umownie) "słowiańskich" portretów postaci, praktycznie nic nie odróżnia tego świata od Fallouta.

Niemniej na razie przymykam oko i czekam, a Was zapraszam w dwa miejsca: na stronę gry na Steam i Kickstarterze. Szczególną uwagę zwróćcie na to drugie. Fanem tego rodzaju finansowania gier nie jestem, ale twórcy mają konkretny pomysł, nie chcą wcale dużo, a być może w zamian dostaniemy coś naprawdę fajnego.

http://store.steampowered.com/app/552620/ATOM_RPG_Postapocalyptic_indie_game/

https://www.kickstarter.com/projects/atomrpg/atom-rpg

Demo: http://files.theatomgame.com/atom.zip (archiwum zip, wersja EN i RU)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli będzie lepsze od Wasteland2 to biorę. Szkoda że wtopiłem w tamten projekt kasę, którą chętniej zainwestował tutaj.

Dziwi mnie mała ilość pieniędzy. Piętnaście tysięcy i własny silnik? WL2 dostał 3mln ale w ogóle tego nie czuć...

Z Deus Ex jedyne co (chyba) mogą zaimplementować to historię. Konspiracje i mity które stają się rzeczywistością? To byłoby świetne. Podobnie jak w przypadku Fallouta - nowsze części Deus Ex to dobre gry ale jako kontynuacje już nie bardzo (te ciągłe gadanie o protezach doprowadzało do szału).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wasteland 2 mi się nie podobał, chociaż nie grałem zbyt długo, ale chyba tu jest jednak ciut lepiej. Przynajmniej na początku.

Nie potrzebują dużo, bo już od jakiegoś czasu dłubią przy projekcie - i wydadzą grę tak czy siak, ale z walizką zielonych ma być szybsza premiera i więcej zawartości. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gra jest dość ciekawa. Mam dostęp do wersji (v0.5.3.5K), tzw. wersji beta, zajmującej niecały 1 GB, gdzie na STEAM są to 4GB. Oficjalnej wersji na razie nie zakupiłem. Wymagań sprzętowych nie ma wygórowanych.

1.png 2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba będzie pamiętać o niej, trochę suchych szczegółów: 450 postaci, ponad 250 questów, które można wykonać na różne sposoby, różne zakończenia, 90 lokacji na trzech globalnych mapach, ponad 100 rodzai broni i pancerzy, 30 typów wrogów, crafting itd itp. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie wyszedł finalny update do tej gry, v1.1 Dead City Update. Jak sama nazwa wskazuje najwięcej starano się dodać do finalnej lokacji, nowe postaci, zadania, lokacje, animacje, broń, przedmioty itd itp. Oczywiście różne poprawki do bugów znalezionych we wcześniejszych wersjach gry.

Changelog:
- 20+ New locations;
- 40+ New unique characters;
- 20+ New quests;
- Several kinds of new enemies including two types with unique AI behavior;
- Added new AI tweaking support for modders;
- Several new random encounters;
- New craft armor made out of chitin;
- New combat armor and spiked “Hedgehog” helmet;
- Throwing weapons, both custom and common;
- One new firearm and a special melee weapon;
- New global map for the metro;
- New hazards, including a radioactive sandstorm;
- New animations;
- New loading screen art;
- New sounds and effects;
- Several usable items can now be used multiple times from main slots without entering the inventory menu;
- Dzhulbars has an ability to speak in certain conditions;
- Stun works on enemies that were immune to it;
- Other new minor gameplay enhancing features;
- All of the bugs from the older version found by the testing team and the players are now fixed;

 

Teraz możemy czekać jeszcze na patch z innymi wersjami językowymi, na razie gra jest tylko po rosyjsku i angielsku ale powstaje też polonizacja.

Z dobrych nowin jeszcze w tym roku planowane jest wypuszczenie samodzielnego dodatku do gry o wstępnej nazwie kodowej Trudograd.

Gra aktualnie kosztuje 54 zł na steamie i gogu co jest bardzo atrakcyjną ceną jak za takiego "Fallouta" ;)

https://store.steampowered.com/app/552620/ATOM_RPG_Postapocalyptic_indie_game/

https://www.gog.com/game/atom_rpg_postapocalyptic_indie_game

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Społeczność
Discord