Jump to content

Powrót B.J. Blaskowicza czyli premiera Wolfenstein II: The New Colossus


Yossarian
 Share

Recommended Posts

wolf.jpg

Akcja Wolfenstein II: The New Colossus rozpoczyna się po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części serii, a dokładnie – w 1961 roku. Wybudzony ze śpiączki B.J. Blazkowicz i jego przyjaciele trafiają na teren okupowanych przez nazistów Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na terror, jaki Niemcy (z Frau Engel na czele) sieją w Ameryce, protagoniście nie pozostaje nic innego, jak ponownie chwycić za broń i stanąć do walki z agresorem. Na szczęście Blazkowicz i jego świta nie są sami – pomagają im Horton oraz Grace, czyli liderzy miejscowego ruchu oporu. Należy odnotować, że podobnie jak wcześniejsza gra z cyklu, opisywana pozycja prezentuje alternatywną wersję historii, w której Niemcom udało się opracować i wykorzystać na polu bitwy Wunderwaffe – cudowną broń, jaka zapewniła im zwycięstwo w II wojnie światowej.

wolf1.jpg

 

Jeżeli kogoś zainteresuje, podaję link do recki która absolutnie nie przypadła mi do gustu: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/wolfenstein-ii-the-new-colossus-recenzja.html

Wykorzystałem materiał: z powyższej recenzji oraz http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=34585

 

PRZEPRASZAM, ale przez moją sklerozę temat ten jest dublem tego co zapoczątkował @kazik i to jemu należą się wyrazy uznania.

 

                                          

  • Dodatnia 3
Link to comment
Share on other sites

A ja dodam od siebie, bo lubię się wpieprzać między wódkę a zakąskę, że oceny są bardzo, bardzo, a nawet BARDZO dobre jak do tej pory. Największe serwisy dają średnio 8-9/10.

Najwyraźniej to kawał dobrej gry, która poprawia nieliczne błędy poprzedniczki i dodaje trochę nowego od siebie. Jakbym mógł, to bym sprawdził sam, a że nie mogę, to będę polegał na Waszych ocenach, jeśli takowe się pojawią :)

Link to comment
Share on other sites

Żeby jeszcze ilość zajmowanego miejsca miała się jakkolwiek do długości samej gry... Baldur's Gate II wymagało ode mnie żonglerki bodajże 4 płytami CD, a zabawy było co nie miara. Nawet cholerne Simsy siedziały na kilku płytach, a to ani RPG, ani jakaś przesadnie bogata rozgrywka :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
8 godzin temu, pacjent1972 napisał:

Co tu robią polskie emblematy? Przechodzę jeszcze raz gierkę i natrafiłem na to. Trochę dziwne i niesmaczne.

Dlaczego niesmaczne? Polacy, to nie tylko rycerze w lśniących zbrojach, husaria, czy żołnierze wyklęci. Byli też kolaboranci, zdrajcy i siłą wcieleni do armii niemieckiej.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, smox napisał:

Dlaczego niesmaczne? Polacy, to nie tylko rycerze w lśniących zbrojach, husaria, czy żołnierze wyklęci. Byli też kolaboranci, zdrajcy i siłą wcieleni do armii niemieckiej.

I myślisz że Bethesda tak doskonale zna historię Polski i Polaków że chciała tym elementem wbić nam szpikulec pod łopatkę? Hmm, ciekawa teoria. 

A może wiąże się to z innym wątkiem o którym teraz tak głośno. No ale, tak czy siak bardziej widziałbym tam emblematy Ukrainy, Rosji czy innej Italii. :005:

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, portals napisał:

Zresztą przecież to jest po wygranej przez Niemcy wojnie. Mogło się zdarzyć że ktoś z terytorium byłej Polski ktoś został zwerbowany.

W tej grze przedstawiona jest historia alternatywna, czyli coś, co teoretycznie mogło się zdarzyć, ale się nie zdarzyło.

Ale jeśli ktoś zada sobie trud, i poszpera po polskojęzycznym Internecie, to bez problemu znajdzie informacje, że w siłach zbrojnych III Rzeszy służyło ok. 375 tysięcy Polaków i obywateli polskich - czyli ponad 2%  wszystkich żołnierzy, którzy w czasie DWŚ przewinęli się przez niemieckie siły zbrojne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polacy_w_Wehrmachcie

http://www.wehrmacht-polacy.pl/dlaczego_wcielano.html

Pisząc "siły zbrojne" mam na myśli zarówno Heer, Kriegsmarine, Luftwaffe (z personelem latającym włącznie), jak i SS/Waffen SS. Różnica w porównaniu do obywateli innych państw jest taka, że nigdy nie utworzono rdzennie polskiej (choćby tylko z nazwy) jednostki Wehrmachtu czy SS, chociaż były takie przypadki z formacjami policyjnymi.

Ale nie wiem - bo nie szukałem - jakie dane (i jak wiarygodne) przedstawiają źródła w innych językach np. angielskim. To raz.

Dwa, jak pisałem wyżej, w grze gramy w historię alternatywną. W takiej to zresztą historii dzieje się akcja np. książki "Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki"  kontrowersyjnego zresztą autora Piotra Zychowicza. Jaki problem założyć, że Polska zostaje sojusznikiem Hitlera ?

Więc zalecam więcej umiaru i pokory w ferowaniu ostatecznych sądów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity