Jump to content

S.T.A.L.K.E.R.: Беларусь (Białoruś)


Recommended Posts

TrRs45Xqc5w.jpg.91586c2dbd68067bad2e07b794a46b14.jpg

Tytuł oryginalny: S.T.A.L.K.E.R.: Беларусь
Platforma: X-Ray Open Multiplayer (repack - wersja samodzielna)
Data premiery: 17.06.2023 r.
Autorzy: Vozbuditel i inni


OPIS:

Spoiler

Kooperacyjna modyfikacja dla dwóch graczy umożliwiająca pracę na rzecz postępu ludzkości w roli legalnych stalkerów: wspólnie z przyjacielem pracuj na rzecz białoruskiej nauki w znajomych miejscach.

S.T.A.L.K.E.R.: Białoruś to próba zbudowania kooperacyjnej rozgrywki w obrębie naszej ukochanej serii gier S.T.A.L.K.E.R.; próba stworzenia nowego doświadczenia w grze dla zatwardziałych graczy, którzy ponad dekadę temu zaczynali swoją podróż w bunkrze Sidorowicza, a kończyli szturmem na Czarnobylską Elektrownię Jądrową.


Twórcy moda:

Spoiler
 • Vozbuditel - modelowanie 3D, tekstury, techniczne funkcjonowanie modyfikacji. 
 • Hozar_2002 - silnik i skrypty. 
 • Arhit890 - animacje.
 • Senya - modelowanie 3D.
 • Drombeys - launcher, pomoc.
 • acidicMercury8 (IX-Ray) - pomoc przy launcherze i kodzie, tłumaczenie.
 • Ewa Suchaja (Ева Сухая) - scenarzystka. 

Podziękowania i wykorzystane materiały: 

Spoiler

1. Александр Шевченко i Павел Спицин - twórcy X-Ray Open Multiplayer (X-RAY OMP).
2. GUNSLINGER - modele, tekstury, animacje i dźwięk broni.
3. Shoker Weapon Mod - silnik, zmiany w skrypcie, rozwój.
4. Назар Приступа - animacje z perspektywy 3 osoby. 
5. Den Stash - animacje z perspektywy 3 osoby. 
6. Graphic Renewal Mod - pogoda. 
7. Wszyscy twórcy ze Sketchfab, których modele i tekstury zostały użyte do udekorowania mieszkania graczy.
8. HD Models Addon - modele oraz tekstury NPC. 
9. Absolute Nature 4 - modele i tekstury roślinności.
10. KynesPeace - modele i tekstury części ciał mutantów.
11. doitsujin - podkład do pracy z rendererem Vulkan.
12. Vodka - porady.
13. Товарищ Аниме - pomoc z żarówkami. 
14. Александр Котов - miękka oprawa. 
15. moof1x - animacje wron, testy modyfikacji. 
16. Selevon - muzyka w menu głównym. 


Aktorzy głosowi: 
1. Иван Исаенко
2. TheWolfstalker
3. Слесарь 6 разряда
4. Петр Гланц
5. Тихон Ешану
6. Алексей Макаренков
7. Dejz
8. Кирилл Гулан
9. Андрей Кустов
10. Seven Rus


Minimalne wymagania systemowe: 

Spoiler

W czasie rozwoju modyfikacji odbywają się testy na słabszych komputerach. Potraktujmy to jako punkt odniesienia. Grafika, jak rozumiesz, spełni takie wymagania. Gra się uruchomi i będzie działać bez większych problemów. 

 • System operacyjny: Windows 7 Maximum, 32 bit
 • Procesor: Pentium (R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50 GHz
 • Pamięć RAM: 3 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD 7700 Series
 • Waga modyfikacji: 20,7 GB (w czasie rozwoju)

 

PORADY:

Spoiler

Wskazówki dot. rozgrywki:

 1. Uważnie czytaj wszystkie przychodzące komunikaty i podpowiedzi. Postępuj zgodnie z zaleceniami samouczka. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niezrozumienia podstawowych funkcji modyfikacji, pominięcia ważnych wskazówek lub kwestii fabularnych.
 2. Uważnie śledź aktualizacje swoich zadań pobocznych. Rób to, co zostało ci konkretnie nakazane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że przeciągniesz misję, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że przypadkowo zabrałeś PDA, którego potrzebował twój partner.
 3. Wszyscy istotni dla zadania NPC są nieśmiertelni i nie reagują na agresję ze strony graczy, ale nie oznacza to, że musisz strzelać do wszystkich pokojowych NPC, ponieważ ryzyko niepowodzenia zawsze istnieje.
 4. Jeśli podczas wykonywania zadania nastąpił błąd i zadanie u jednego gracza, zostało anulowane, a u drugiego nie, spróbuj anulować quest u jego zleceniodawcy za pomocą odpowiedniego dialogu lub udaj się do pustej lokacji i zgiń, a następnie ponownie podejmij się zlecenia.

Wskazówki dot. kwestii technicznych: 

 1. Host powinien pamiętać o wyłączeniu zapory systemu Windows. Nie powinno się go zmieniać w trakcie rozgrywki. 
 2. Wskazane jest, aby nie używać kombinacji klawiszy Alt + Tab, szczególnie dla graczy, którzy utworzyli host. 
 3. Obecnie występuje błąd ze spadkiem FPS podczas przechowywania nadmiernej ilości przedmiotów w skrzynkach. Jeżeli zauważysz ich spadek, to spróbuj usunąć niepotrzebne przedmioty. Błąd zostanie naprawiony w przyszłych aktualizacjach.
 4. Jeśli serwer ulegnie awarii podczas wykonywania zadania, to przedmioty nie zostaną utracone, a postępy będą cofnięte do momentu jego rozpoczęcia. Ponadto, jeśli chcesz, zgłoś błąd w temacie na AP-PRO lub odpowiednim temacie VK: twórca hostu musi znaleźć potrzebne logi w folderze _user_  i _user_dedicated_, a drugi graczy tylko w _user_

Wskazówki dla streamerów: 

 1. Intro rozpoczyna się, gdy tylko gracze po raz pierwszy uruchomią modyfikację. Nie ma funkcji „Naciśnij dowolny klawisz, aby przejść do gry”. Mod rozpoczyna się, gdy tylko obaj gracze dołączą do serwera i wczytają grę. Pobierz grę z wyprzedzeniem, aby nie przegapić intra. 
 2. Po włączeniu telewizora w kuchni rozpoczyna się serial ze stacji telewizyjnej NTV. Możesz złożyć skargę do AP. 

GALERIA:

Spoiler

Wykonano 28.01.2023 r.: 

8.jpg  7.jpg  5.jpg

3.jpg  4.jpg  2.jpg

Wykonano 27.11.2022 r.:

4.jpg  6.jpg  2.jpg

3.jpg  5.jpg  1.jpg


Prezentacja rozgrywki na żywo - 17.06.2023 r.:

Spoiler

 

Materiał noworoczny - 29.11.2022r.:

Spoiler

 

Prezentacja modyfikacji na AP-PRO Showcase 2022 - 27.11.2022 r.:

Spoiler

 

Zwiastun - 12.07.2022 r.:

Spoiler

 

 

INSTALACJA:

Spoiler

Zalecana kolejność instalacji:

1. Pobierz i zainstaluj launcher. Należy pamiętać, że modyfikacja zostanie zainstalowana w tym samym folderze, co launcher.


2. Uruchom launcher i wybierz imię dla swojej postaci.  Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić w przyszłości bez utraty postępów w grze twojej i twojego znajomego. 


3. Pobierz pliki, klikając przycisk „Rozpocznij pobieranie”. Jeśli nie jesteś pewien, czy wszystko poszło gładko, kliknij przycisk „Sprawdź aktualizacje”.


4. Poświęć pierwsze podejście na ustawienie modyfikacji. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk „Graj”, ustawić parametry graficzne i dźwiękowe według własnych upodobań, a następnie zamknąć grę.


5. Zainstaluj Radmin VPN lub inne podobne oprogramowanie, na przykład Hamachi. Utwórz sieć lokalną i zaproś do niej swojego znajomego.


6. Zdecydujcie, kto z was założy host na swoim komputerze. Osoba go zakładająca powinna wyłączyć zaporę systemu Windows i kliknąć przycisk „Uruchom serwer”, a następnie „Graj”. Znajomy musi nacisnąć przycisk „Graj” i wpisać adres IP hosta w wyświetlonym polu. Pamiętaj, że nie możesz zmienić osoby zakładającej hosta w trakcie gry. W trakcie gry zawsze musi to być ten sam gracz.

Szczegółowy materiał jak zainstalować oraz uruchomić modyfikację - KLIK

LINKI DO POBRANIA:

Spoiler

Mod:


Źródła: new_AP-PRO_LOGO.png.aba0a3e476d400f89ebcc83f4ed08bdb.png  Y6DvRrN.jpg  8Ztdqug.jpg  unnamed.png  AMK forum.jpg

 

 • Cool 1
 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 4 weeks later...

Patch 1.05 z 19 lipca:

- Dodano angielską lokalizację (podziękowania dla Jeferson Pedrozo i NLCope)
- Dodano automatyczne tworzenie kopii zapasowych i przywracanie w przypadku uszkodzenia zapisów gry
- Ulepszenie synchronizacji klientów
- Różne małe fix'y, poprawki błędów

Instalacja: Nacisnąć na przycisk «Проверить обновления» w launcherze.

 

Stream moda z angielską lokalizacją:

 

 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Miałem okazję pograć w moda, więc pochwalę się wrażeniami z dotychczasowej rozgrywki. Ogółem rzecz biorąc, mógłbym iść odruchowo skrótami myślowymi po słowniku wziętego z Escape from Tarkov, bo tę grę najbardziej przypomina ten mod, ale spróbuję się wysłowić jak nabardziej po ludzku. Grę zaczynamy oczywiście od postawienia serwera. Używałem VPNa razem z kolegą. Grę rozpoczęliśmy bez problemu.
Zaczynamy w pomieszczeniu treningowym. Przez podstawy przeprowadza nas jeden z kontraktorów. Uczymy się na temat demontażu i składania broni (1:1 Escape from Tarkov), walki w zwarciu, używania granatnika i zbierania artefaktów. O dziwo w modyfikacji nie ma prostego wychylania się do lewej czy do prawej. Jest wychylenie broni nad siebie lub zza osłony. Trzeba sprawdzać czy nabój jest w komorze i pociągnąć za zamek, jeżeli nabój jest nieobecny. Zawartość magazynka sprawdzamy za pomocą Y, wtedy dowiemy się na oko ile naboi nam zostało. Artefakty zbierane są w dwie osoby, nie ma już starych detektorów. Jedna osoba trzyma urządzenie przechwytujące a druga klatkę. Potem ewentualnie artefakt można przenieść do kontenera. Artefakty są widoczne gołym okiem, tak jak w pierwotnym STALKERze.
Po przejściu podstawowego treningu, kontraktor wysyła nas do bloku mieszkaniowego, w którym możemy przygotować się do wypadu i porozmawiać z obecnymi postaciami niezależnymi. Można skorzystać z komputera, garderoby i lodówki, spalić papierosa na balkonie albo napić się wódki w towarzystwie drugiego gracza.
Po oględzinach mieszkania, możemy wyjść na zewnątrz aby rozpocząć wypad. Serwer przenosi nas losowo - czasami są to okolice wieży chłodniczej, ale najczęściej jest to kompleks Jupiter. Zaczynamy z tym, z czym wyszliśmy z mieszkania. Na początku jest to cywilna wersja AKM - VPO, bądź strzelba i na boku pistolet z nożem. Po okolicy można się rozejrzeć i poszukać sprzętu w budynkach. Najczęściej znalezione to amunicja i części do broni. Można natrafić na mutanty i bandytów. Czasami są też wyspecjalizowani najemnicy, którzy stanowią już wyzwanie przy chwili nieuwagi. W czasie wypadu możemy wypełnić któreś z zadań, które wzięliśmy od postaci niezależnych z bazy wypadowej. Mamy około 40 minut czasu, potem emisja. W tym czasie możemy zmierzyć każdy zakamarek Jupitera. Jeśli zginiemy lub nie dotrzemy do punktu wyjścia na czas (zazwyczaj po przeciwnej stronie mapy względem punktu rozpoczęcia), cały sprzęt przepada i trzeba zaczynać od zera lub z tym co nam zostało w mieszkaniu. Jeżeli nam się uda, fanty zostawiamy w mieszkaniu. Nie da się ich sprzedać. Otóż w modzie na chwilę obecną nie ma systemu handlu walutą. Możemy wymienić artefakty, które znaleźliśmy, na odpowiedni sprzęt z zamówienia na komputerze lub wymienić części mutantów u asystentów naukowych. Nie ma też frakcji, które były wszechobecne w uniwersum. Są tylko kontraktorzy, bandyci i najemnicy, lecz to nie frakcje w ścisłym tego słowa znaczeniu. Z tego co widziałem i zrozumiałem, to gra nie ma też ścislejszej fabuły. Są większe i mniejsze zadania a na wprowadzeniu jeden z kontraktrów określił za nasz cel jedną z postaci na Jupiterze, której jak na razie znaleźć nie mogliśmy.

Jeżeli chodzi o technikalia, to byłem pod wrażeniem, że po ukończeniu lub też rozpoczęciu wypadu, zapisuje się cały stan rozgrywki. Możemy wyłączyć serwer a po ponownym uruchomieniu wrócimy do stanu, w jakim go zostawiliśmy. Kod sieciowy wydaje się być porządnie zoptymalizowany. Postacie niezależne, to jest mutanty i ludzcy wrogowie, mają płynne ruchy. U graczy widać jednak, że są to gracze, ale mimo faktu serwer całkiem płynnie przenosi informacje.
Z rzeczy irytujących, to to, że kiedy postać coś mówi, nie możemy otworzyć okna dialogowego. Po otwarciu okna i wybraniu jednej z opcji postać znowu zaczyna mówić a my jej przerwać nie możemy. Zgłoszony globalnie został też problem, gdzie podczas sprawdzania ciała, ekran robi się czarny i nie wraca do normalnego stanu. W tym przypadku w ustawieniach trzeba zmienić odświeżanie, co pomaga.

Modowi można oczywiście wybaczyć kilka mankamentów, gdyż jest to jedna z pierwszych publicznych wersji. Osobiście jestem pod wrażeniem postępu, choć zmieniłbym kilka założen projektowych rozgrywki. Stylem jest to bardziej definitywnie Escape from Tarkov aniżeli prawowity STALKER. Brakuje jak na razie głębi, ale jest to z pewnością dobry mod do pogrania z kolegą/koleżanką na parę godzin. Modyfikacja jak najbardziej z potencjałem.

Zdjęcia od siebie w spoilerze:

Spoiler

image.thumb.png.0dade107c71d2bdbd22a119086f055ec.pngimage.thumb.png.5f007d55e8a71f59a7992593e8b808ad.pngimage.thumb.png.9f055027855424dd91a66bedc4e49067.pngimage.thumb.png.c6cb20cb1a534a19138a3ed65ab48c91.pngimage.thumb.png.a86aace2452207d6bbf0c00fb4051d79.pngimage.thumb.png.5976bcf2c2378db1610c3a314ad1d86d.pngimage.thumb.png.02f224d43badb6ddac29f8372e7d9f0c.pngimage.thumb.png.71ba56a8cdd9f2bc82a8f71bece49f2c.pngimage.thumb.png.758ebe1e704344b66fd0a18fae88c5e9.pngimage.thumb.png.42a3750594358777c9f3148258cc25bb.png
image.thumb.png.eb71e002fd4887bd71f124be0d572e2a.png


 

Edited by stalker1997
 • Positive 4
 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

@Wojownik znalazł poradnik, jak samemu zagrać w „Białoruś”. 

belarus.png.627fc51c423b0fdae1198350f4abe2b4.jpg

Początkowo modyfikacja nie pozwala na rozpoczęcie pojedynczej gry, taka funkcja nie istnieje. Metoda przedstawiona poniżej nie jest stworzona przez twórców. 

Wymagania: 

Spoiler
 1. Radmin VPN;
 2. Sandboxie;
 3. Notepad++.

Instrukcja: 

Spoiler
 1. Uruchom launcher i włącz serwer (niezbędny jest Radmin VPN) oraz grę. 
 2. W folderze z nazwą użytkownika znajdź plik sblauncher.json.
 3. Używając Notepad++ otwórz ów plik i edytuj swój nick (ważne: nie zmieniaj adresu ip).
 4. Korzystając z Sandboxie, uruchom drugie okno launchera.
 5. Połącz się z serwerem za pomocą swojego ip.

Po spełnieniu instrukcji można bezpiecznie grać. Jeśli konieczne jest przejście do innej lokacji, należy wpisać w konsoli serwera komendę - sv_changelevel "nazwa lokacji" 1.0. Chwilowo dysponują takimi nazwami: Belarus_lobby (lokacja startowa, mieszkanie) i Jupiter (odpowiednio Jupiter). 

Jeśli potrzebujesz komend dostępnych w konsoli, wpisz help (w górę o jedną linijkę - PageUp, w dół o jedną linijkę - PageDown).

P.S.: Drugie okno jest potrzebne tylko do rozpoczęcia gry, więc nie musisz czekać w lobby. W pozostałych przypadkach można wyłączyć okno i grać samemu.

Ostrożnie z postępem w fabule! Obecnie prowadzę testy, ale jeśli wrócisz do mieszkania przez konsolę (z martwym partnerem), postępy zdobyte podczas rajdu zostaną utracone.
 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Modyfikacja doczekała się aktualizacji launchera i eventu noworocznego.

EM9hDF3rn08.jpg

pbPxF22G2sE.jpg  wI0gIpvJjBM.jpg


Zaktualizowana wersja stała się bardziej stabilna. Pojawiła się również automatyczna weryfikacja wersji gry i kilka nowych rzeczy. Aby aktywować fabularne wydarzenie noworoczne, należy połączyć się z graczem i rozpocząć grę kooperacyjną, a następnie wypić wódkę, która pojawiła się na stole.

 • Źródło - [KLIK]
 • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 2 weeks later...

Witajcie stalkerzy, próbując wraz z kolegą ogarnąć tego moda natrafiliśmy na pewien błąd a aktualizowanie launchera nie pomogło. W grze pojawiam się tylko ja w momencie kiedy mój kolega dołączył, a także model postaci w ogóle nie ma nóg. Czy wie ktoś co może być potencjalnym problemem, oraz jak to naprawić?

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, to nie wiem, jak pomóc - nie grałem w Białoruś. Jak rozumiem, jeden z was założył serwer, a osoba zaproszona wpisała adres IP i nic to nie dało?

Może @stalker1997 mógłby pomóc, bo to jedyna osoba, która napisała, że grała w moda. 

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

@Agrael@moredo Przepraszam za wykop, ale nie było mnie trochę na forum. Niestety nie mam pojęcia, co może być przyczyną problemu. Upewniłbym się, że żadne pliki nie są wpisane w cyrylicy, przeinstalowanie w innym katalogu może też by pomogło?
Autorzy świadczą pomoc na Discordzie lub na forum AP-PRO. Niestety bez podstawowego rosyjskiego lub translatora się nie obejdzie.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Pojawiła się zapowiedź nadchodzącej aktualizacji.

W ostatnim czasie modderzy pracowali nad przebudową istniejących mechanik i wprowadzeniem nowych. Mają pojawić się również świeże raporty z dalszego rozwoju Białorusi. Na dokładkę kilka świeżych renderów.

8K-DIvicBLc.jpg

Spoiler

bnBDQCyM00s.jpg  XaB-5FBacqI.jpg

y0_h3d6l-TM.jpg  ShEQ-FW4phQ.jpg

GToHwzI_wB0.jpg  IOwORhC1ips.jpg

 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Za miesiąc zostanie wydana nowa aktualizacja. 

pZB4U0eez9s.jpg

Wersja 1.10 zapewni graczom wiele zmian w rozgrywce, z których część zostanie ujawniona w przyszłym materiale. Warto dodać, że wszystkie konta zostaną zresetowane, a zapisy z poprzedniej wersji nie będą kompatybilne z nową. Z tego powodu autorzy zalecają ukończenie modyfikacji w najbliższym czasie.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Autorzy moda przygotowują się do wydania wersji 1.10 z nowym trybem rozgrywki.

bG61fQ6AZjM.jpg

Zostanie on uruchomiony na wynajętym przez modderów serwerze, o ile oczywiście uda im się zebrać odpowiednią kwotę. Na dokładkę nowy screen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.