Skocz do zawartości

Tajemnica Kordonu


Agrael
Wiadomość dodana przez Szczepan9205,

Do wszystkich, którzy pobrali spolszczenie w dniu premiery (czyli 30.10.2023) - @smox znalazł jeden dość widoczny błąd, więc poprawiłem go dziś na szybko i zaktualizowałem link do spolszczenia, także warto sobie pobrać i wrzucić je od nowa 🙂

Rekomendowane odpowiedzi

image.png.dc5313f42c29e7891e7aa8d122eab91a.png

Tytuł oryginalny: Тайна Кордона
Platforma: Zew Prypeci 1.6.02 
Data premiery: 13.10.2023 r.
Autor: AziatkaVictor
Autor spolszczenia: @Szczepan9205
Śr. długość rozgrywki:
(ok. 5 godzin)


OPIS:

Spoiler

Noc, 21 października 2014 roku: Utracono łączność z Południowym posterunkiem strzegącym przed wejściem osób nieupoważnionych do Strefy wykluczenia. Po przywróceniu łączności nikt już nie odpowiadał. Postanowiono wszcząć śledztwo i natychmiast wysłać wojskowego stalkera, specjalnie wyszkolonego bojownika do operacji na terytorium Zony, nie niższego od stopnia majora, aby w towarzystwie 10-15 ludzi potwierdził atak na punkt kontrolny. Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie rzekomego zniknięcia lub śmierci personelu wojskowego wybrano Majora Suworowa, który natychmiast został wysłany do Południowego posterunku po dalsze instrukcje.


Od autora:

Spoiler

Szczerze mówiąc, nie mogę uwierzyć, że ten projekt właśnie się ukazał. Pracowałem nad nim tak długo, iż zupełnie zapomniałem, że musi mieć swój koniec. Poprawiałem, naprawiałem i ulepszałem raz za razem, zwlekając i zwlekając, powtarzając sobie, że muszę zrobić to lepiej, ponieważ widzę inne mody i zdaję sobie sprawę, że jestem od nich daleko niczym księżyc. 

Niestety ilość włożonego wysiłku nie jest wyznacznikiem jakości i wiem, że mod nie jest najlepszy oraz że jest co poprawiać. Mimo to włożyłem w ten projekt serce i mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali, jeśli znajdziecie w grze coś, co Wam się nie spodoba lub Was wkurzy.


Podziękowania: 

Spoiler

Opracowania: 

  • Unofficial CoP Weapons Replacer - paczka broni autorstwa "aka_sektor".
  • Nowe cząsteczki - zastąpienie starych cząsteczek nowymi autorstwa "Valer4ik".
  • HUD-y - paczka przygotowana przez "aka_sektor". 
  • Graphic Renewal Mod - cykl pogodowy.
  • Advances XRay - silnik.
  • Another Zone Mod - kilka cykli pogodowych.
  • Gra Dusz - Excelsior - funkcje PDA. 

Aktorzy głosowi: 

  • Rozumnuy - podłożenie głosu naukowcom i Bratanowi. 
  • Vekamaru - podłożenie głosu przełożonym i bandytom. 
  • Ghoul_RUS - podłożenie głosu protagoniście i Sidorowiczowi.
  • stalkerShepard - podłożenie głosu pomniejszym NPC. 
  • Belka - podłożenie głosu kobiecie, żonie Suworowa. 
  • Wolfstalker - podłożenie głosu szeregowego żołnierzowi we wstępie gry. 
  • Lesnik360 - podłożenie głosu Idiocie. 
  • AziatkaVictor - podłożenie głosu po zakończeniu gry. 

Za pomoc: 

  • exDeMODER - za konsultacje dot. pogody i szkiców. 
  • Operator_Nanami - za modele i pomoc w projektowaniu lokacji.
  • M.F.S. Team - za pomoc przy silniku.
  • Vector Infamous -  za porady dot. projektowania lokacji, pomoc w razie pytań.
  • molodoy_chelovek - za pomoc przy Blenderze. 
  • Pavel_Blend - za opracowanie dodatku do pracy w Blenderze z formatem Stalkera.
  • denis2000 - za ogromną pomoc przy kwestionariuszu. 
  • Overf1rst - za pomoc dot. udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. 
  • chriotmao - za porady dot. projektowania lokacji, pomoc w razie pytań.
  • SkyLoader - za świetne kompilacje, porady dotyczące części technicznej.
  • Ferveks - za notatnik z moda Gra Dusz - Excelsior, pomoc w jego adaptacji.

Za pomoc podczas testów: 

 

PORADY:

Spoiler

Możliwe problemy techniczne:

1. Aktorstwo głosowe dla kobiecych NPC: 

Spoiler

Niestety, po wielu próbach nie udało mi się sprawić, by żeńskie postacie nie mówiły męskim głosem, jestem tego świadomy, jednak nie udało mi się problemu rozwiązać. Ponieważ jest to tylko projekt związany z dźwiękiem, postanowiłem tak to zostawić. 

2. Wrogo nastawieni NPC:

Spoiler

Czasami NPC ignorują bohatera, niekiedy nawet nie reagują na strzały w ich kierunku. Nie udało mi się ustalić przyczyny, gdyż problem ten czasem występuje, a czasem nie. Szczególnie mocno przejawia się na ostatniej lokacji, Laboratorium. Wprowadzono pewne obejścia, które mogą naprawić błąd, ale nigdy nie został on całkowicie rozwiązany.

3. Niski FPS:

Spoiler

Mimo, że starałem się zoptymalizować modyfikację, nie edytowałem silnika. Niestety, mod może powodować spadki FPS. Zaleca się grę na R3 i dostosowanie ustawień graficznych. Poniższe ustawienia mogą znacznie wpłynąć na wydajność:

  • jakość cieni (zazwyczaj wystarcza 1-2k),
  • dostępność i jakość antyaliasingu,
  • cień trawy,
  • dodatkowy antyaliasing,
  • mothnion blur. 

Chciałbym również zaznaczyć, że gęstość trawy zależy od tego, jak mała wartość jest określona w ustawieniach. Zaleca się utrzymywanie wartości około 0,4.


Wskazówki dot. rozgrywki:

1. Przeszukanie punktu kontrolnego: 

Spoiler

Pierwszym zadaniem gracza będzie sprawdzenie punktu kontrolnego. W rzeczywistości jest to typowe poszukiwanie dokumentów. Jeśli masz z tym trudności, oto lista dokumentów i ich położenie:

  • notatka Filimonowa - na wieży; 
  • notatka do Maszy - w budynku naprzeciwko głównego obiektu, na parterze;
  • szkic raportu jednego z żołnierzy - na strychu koszar;
  • zapiski wojskowego - w pobliżu łóżka w koszarach. 

2. Odnalezienie Sowy: 

Spoiler

Po udzieleniu pomocy stalkerom w ATP, gracz będzie musiał porozmawiać z Sową, którego już tam nie ma. Później dowie się, że udał się do lasu. Jeśli nie możesz go znaleźć, oto miejsce, do którego musisz się udać:

ss-aziatkavictor-10-10-23-20-52-57-escape.jpg

Między kamieniami będzie plecak oraz sam Flint.

3. Przesłuchanie stalkerów w wiosce: 

Spoiler

Podczas badania sprawy morderstwa stalkerów na Kordonie, będzie etap przesłuchiwania stalkerów w wiosce. Jednak po odbyciu rozmów nic się nie dzieje. Zgodnie z fabułą konieczne jest odnalezienie PDA Szapita, które upuścił w drodze do jednego z domów. Będzie on leżał w chacie. 

ss-aziatkavictor-10-10-23-19-50-05-escape.jpg

4. Poszukiwanie schowków na podstawie dostępnych wskazówek: 

Spoiler

Poszukiwanie showków, których położenie zostało napisane w formie wierszy nieznanego stalkera. Nie informują, gdzie dokładnie znajdują się schowki, ale podpowiadają. Jeśli napotkasz trudności, oto ich lista: 

  • plecak na wieży, nieopodal mostu; 
  • plecak pod pociągiem, na skraju lokacji od strony przejścia do Doliny mroku; 
  • plecak w tunelu z elektrami, wewnątrz kontenera; 
  • plecak w znanym miejscu na dachu domu w wiosce nowicjuszy; 
  • plecak na dachu elewatora, gdzie zazwyczaj w CCz można znaleźć artefakt. 

Jeśli nadal nie możesz ich znaleźć, w pliku tm_escape.ltx musisz usunąć komendę w linii 114, aby uzyskać położenie na mapie.

 

GALERIA:

Spoiler

Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr1.jpg  Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr2.jpg

Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr3.jpg  Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr4.jpg

Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr5.jpg  Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr6.jpg

Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr7.jpg  Tajemnica Kordonu_stalkerteam_scr8.jpg

INSTALACJA:

Spoiler

Zalecana kolejność instalacji:

1. Zew Prypeci 1.6.02.


2. Zawartość pobranego archiwum moda umieszczamy w głównym katalogu gry.


3. Przed uruchomieniem zaleca się usunięcie folderu shader_cache i pliku user.ltx. Są one generowane podczas uruchamiania i niewłaściwe dane mogą powodować błędy.
 


  • Modyfikacja zawiera szereg problemów, które nie zostały rozwiązane. Jeśli napotkasz problem autor zaleca przeczytanie informacji w spoilerze "PORADY".
  • Przed uruchomieniem gry autor zaleca nie ustawiać maksymalnych ustawień, ponieważ mod nie jest zbyt dobrze zoptymalizowany.

Instalacja spolszczenia:

1. Pobieramy archiwum ze spolszczeniem, wypakowujemy, a wypakowaną zawartość wklejamy do katalogu z modem i gotowe. Jeżeli system poprosi nas o zgodę na podmianę plików to zgadzamy się.

LINKI DO POBRANIA:

Spoiler

Mod:

  • Google Drive - [KLIK]

Spolszczenie:


Źródło: new_AP-PRO_LOGO.png.aba0a3e476d400f89ebcc83f4ed08bdb.png
 

  • Dodatnia 4
  • Ekstra 2
  • Klimatyczne 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, wie ktoś jak poradzić sobie z takim wylotem ? 

FATAL ERROR
 
[error]Expression    : ovi->rate==44100
[error]Function      : CSoundRender_Source::LoadWave
[error]File          : D:\prog_repository\sources\trunk\xrSound\SoundRender_Source_loader.cpp
[error]Line          : 71
[error]Description   : Invalid source rate:
[error]Arguments     : d:\program files (x86)\gsc world publishing\s.t.a.l.k.e.r. - zew prypeci\gamedata\sounds\music\intro.ogg
 

stack trace:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek 25 Podany w argumencie dźwięk ma niewłaściwą częstotliwość. Standard obsługiwany w grze to chyba było 44100 Hz, więc możesz sprawdzić nawet w jakimś Audacity, czy się faktycznie nie zgadza i zmienić, to chwila roboty, albo podesłać to intro.ogg tutaj, to rzucę okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.jpg

Przyzwoicie zrobiony mod na trzech lokacjach w tym kompleks podziemny, które major Suworow przemierza w poszukiwaniu przepadłej załogi posterunku kontrolnego na Kordonie. Ciekawa i dobrze przedstawiona fabuła, ludzkie dialogi i ładna jesienna grafika. Krótko mówiąc, miło spędzone dwa wieczory.

Parę screenów:

Spoiler

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

 

  • Dodatnia 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gawron napisał(a):

Jeśli masz czas i ochotę, to działaj. Moim zdaniem, wart jest polonizacji.

Zobaczę jak z czasem właśnie będzie bo na razie dłubię przy Historii Johna 1, a darmową licencję na DeepL mam jeszcze tylko na 9 dni (takie limity wprowadzili ostatnimi czasy, że ciężko większe partie tekstu tłumaczyć dlatego się zdecydowałem na free trial), ale jak się wyrobię z HJ i starczy mi czasu to myślałem właśnie, żeby się zająć Tajemnicami Kordonu zanim licencja mi się skończy 😛 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Szczepan9205 napisał(a):

starczy mi czasu to myślałem właśnie, żeby się zająć Tajemnicami Kordonu zanim licencja mi się skończy 😛 

Całe szczęście, że krótkie są te wersje trial 😁 to jest szansa na szybkie spolszczenie nowego moda 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom3kb No tylko takie tłumaczenie na czas może się odbić mocno na jakości potem 😛 Jeszcze się nie przyglądałem temu modowi, jak się okaże, że najwięcej roboty będzie przy dialogach, zadaniach i przedmiotach questowych, a reszta będzie raczej pasować z ZP to są szanse, że się wyrobię... zobaczymy - jak nie to najwyżej będę tłumaczyć na raty jak licencja się skończy 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gawron No rozpędziłem się trochę 😛 Siedziałem nad tym od rana i zostały mi już tylko dialogi dla Kordonu do przetłumaczenia, resztę już mam, a że mają tylko 70kb to jakbym się uparł to mógłbym dziś już skończyć i zacząć testy z korektami 😅

Szczerze to myślałem, że więcej jest w nim do tłumaczenia, ale skoro nie ma tego tak dużo to za parę dni powinienem wrzucić spolszczenie 😎

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szczepan9205 napisał(a):

Siedziałem nad tym od rana i zostały mi już tylko dialogi dla Kordonu do przetłumaczenia, resztę już mam, a że mają tylko 70kb to jakbym się uparł to mógłbym dziś już skończyć

No to gratuluję tempa, dla mnie taka chyżość jest nieosiągalna. Prawie osiemdziesiąt kilo dialogów w parę godzin...:018:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gawronGdyby nie ta 30 dniowa darmowa wersja próbna DeepL to w życiu bym nie mógł tak szybko tłumaczyć bo normalnie są limity znaków - na założonym koncie i wykorzystywaniu darmowej wersji to jest kilka razy x5000 znaków, potem wyskakuje wiadomość, że wykorzystano limit. Można to obejść przeskakując w tryb incognito w przeglądarce, a jak na nim też wyskoczy limit to można jeszcze próbować zmiany VPN-u, ale i tak nie ma opcji, żeby choćby taki 70 kilobajtowy plik przetłumaczyć w jeden dzień bo w końcu limity nas zablokują, a na niezarejestrowanym/wylogowanym koncie limit spada do 1500 znaków i w końcu też nie można dalej tłumaczyć. 
A że ta wersja próbna nie ma limitów znaków to mogę przetłumaczyć cały plik na 3 razy - ma ok. 1500 linijek, a ja mogę tłumaczyć na 3 razy po 500, oczywiście przed przekopiowaniem wszystkiego do Notepada++ wszystko sprawdzając i wstępnie korygując w przeglądarce, a potem jeszcze poprawiając na bieżąco w trakcie gry. 
Tak więc jeżeli jutro ogarnę dialogi do TK, a dziś lub jutro rano skończę ogrywać Historię Johna to w tygodniu 2 spolszczenia powinny wlecieć na forum. Tylko wiadomo - trzeba brać pod uwagę, że to nie są duże mody i tłumaczenia jest stosunkowo mało to też szybko idzie. 

Ale to mi daje nadzieję na to, że może jeszcze do końca miesiąca przetłumaczę Historię Johna 2 - co tam, że jest w OBT, ciekawi mnie historia głównego bohatera bo mimo, że krótka to nawet ciekawa okazuje się być pierwsza część.
 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DeepL  ja już do końca limitu dotarłem.
Było info o darmowej rejestracji więc się zarejestrowałem na jedno z moich kont i nadal wszystko śmiga ;)
Jeśli wprowadzą limity dla darmowej rejestracji (biorąc pod uwagę moje plany) to się nad tym zastanowię.
W każdym razie  DeepL bije na głowę Google Translator.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OldManNo niestety limity DeepL w końcu każdego z nas dopadną - jeszcze pół roku, może trochę więcej było można tłumaczyć praktycznie do woli bo nie było ograniczenia w postaci blokady, jedynie limit znaków do 5000, a teraz niestety ciężko jakieś większe mody tłumaczyć DeepL-em jeżeli chce się to robić w miarę sprawnie - oczywiście, jak się rozłoży tłumaczenie moda na cały miesiąc lub więcej to jak najbardziej da się przetłumaczyć bo można tłumaczyć na raty dzień po dniu jeden plik, ale ja jestem z tych co jak tłumaczą jeden plik to nie lubią ich zostawiać nie przetłumaczonych tego samego dnia 😅 No ale chyba będę musiał się przyzwyczaić niedługo 😛 
Co nie zmienia faktu, że DeepL zdecydowanie bije Google Translator na głowę - tu muszę przyznać Ci rację.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Szczepan9205 napisał(a):

Co nie zmienia faktu, że DeepL zdecydowanie bije Google Translator na głowę - tu muszę przyznać Ci rację.

Zgadzam się dlatego tak napisałem :)
I  dzięki, że wskazałeś mi to narzędzie.
Wcześniej nie miałem o nim pojęcia.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OldMan napisał(a):

Zgadzam się dlatego tak napisałem :)
I  dzięki, że wskazałeś mi to narzędzie.
Wcześniej nie miałem o nim pojęcia.
 

 

Nie ma za co 😁 Warto, żeby każdy kto się chce podjąć tłumaczenia modów wiedział o DeepL bo tłumaczy o wiele sensowniej niż Google Translator. Oczywiście GT też nie jest tragiczny - do tłumaczenia pojedynczych zdań czy małych partii tekstu też się nada od czasu do czasu gdy DeepL z kolei wywali jakieś bez sensowne tłumaczenie, ale ogólnie lepiej korzystać z DeepL. No, ale dobra, to jest temat o modzie, więc nie ma co robić większego off-topu 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.