Skocz do zawartości

Wywiad z Zaurusem


Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie www.stalker.uz ukazał się w listopadzie tego roku wywiad z Zaurusem. Ma on tytuł ZNALEŹĆ UPADŁĄ GWIAZDĘ - wywiad z ZAURUSEM.

Poniżej pierwsza część tłumaczenia, drugą postaram się zamieścić jutro (jak tylko dam radę przetłumaczyć do końca w tym noworocznym szaleństwie).

D. Dzień dobry, Wiaczesławie. Już prawie rok minął od czasu wydania moda "Powinność - filozofia wojny". Pamiętam zeszłoroczne szaleństwo i ciszę na forach, gdy ludzie rzucili się go przechodzić. Nie tak dawno temu dowiedzieliśmy się o Twojej nowej pracy - modzie "Upadła Gwiazda". Rozumiem, że ludzie już z niecierpliwością czekają na nowy scenariusz. Jak bardzo fabuła będzie powiązana z poprzednimi grami? Czy można po prostu ten mod wziąć i go przejść, nie znając fabuły trylogii, "Apokalipsy"? Czy jest raczej wskazane, aby przejść najpierw pełną trylogię, której ten mod jest kontynuacją?

Z. Co do scenariusza "Upadłej Gwiazdy", to kontynuuje ona historię, która rozpoczęła się w trylogii "Apokalipsa". Gracze spotkają się ze starymi znajomymi - ugrupowaniem "Poszukiwacze", grupą Bormanna, z pułkownikiem Pancerem itd. Więc komuś, kto nie przeszedł "Apokalipsy" trudno będzie zrozumieć wzajemne relacje między postaciami. A już zupełnie niezrozumiałym stanie się główne zadanie bohatera.

D. Pojawiły się przecieki, że udźwiękowienie moda będzie w języku niemieckim i angielskim. Nie zaprzeczasz tej informacji, ani jej nie potwierdzasz. Czy nie przewiduje się zruszczenia moda?

Z. Co to znaczy "zruszczenia"? Mod jest tworzony w rosyjskiej wersji językowej z angielskimi i niemieckimi głosami niektórych postaci - chyba się zgodzisz, że byłoby śmieszne, gdyby amerykański NPC nagle chlapnął po rosyjsku: "Dosyć, jak ja mam tego wszystkiego dosyć: anomalii, mutantów, stalkerów, tych bydlaków..."

D. Jaka gra posłużyła jako punkt wyjścia, dzięki któremu zapadła decyzja o tworzeniu Twoich modów?

Z. Pchnęło mnie do tego uczucie żalu, że Striełok został tak bezwstydnie wykorzystany przez Sidorowicza. Zachciało mi się stworzyć taki mały dodatek, z powrotem Striełoka na Kordon, aby sobie mógł tak "od serca" pogadać z Sidorem.

D. A mogłabym prosić bardziej szczegółowo?

Z. Kiedy przeszedłem Cień Czernobyla (był wrzesień 2009 roku) i byłem nieszczególnie zachwycony zakończeniem, pojawiło się pragnienie, aby zrobić mały i krótki dodatek. Powrót Striełoka z Czarnobyla i jego ostatnia rozmowa z Sidorowiczem, czyli, "Sidor, jesteś ostatnim skurwielem". A wyszło z tego przedsięwzięcia to, co widać.

D. Pierwszy mod okazał się chlebem, czy zakalcem?

Z. Pierwszy mod - to był niewypał, ale okazał się całkiem grywalną historią. Według mnie.

D. A pierwszy mod - to Apokalipsa?

Z. Pierwszy udostępniony w sieci? Tak.

D. Opisz pierwszą zmianę w scenariuszu gry, co konkretnie zostało zmienione?

Z. Pierwszych kroków w moddingu nawet nie pamiętam. Prawdopodobnie jak wszyscy początkujący - dodawałem postaci, ugrupowania, broń. Zmieniałem stosunki pomiędzy frakcjami, właściwości broni. Scenariusza nie dotykałem. Nie wiedziałem jak.

D. O uszy obiło mi się coś o remake'u "Apokalipsy"

Z. O czym Ty mówisz? Pierwsze słyszę.

D. O remake'u trylogii - Apokalipsie, Poszukiwaczach i Powinność: Filozofia Wojny. Mówią, że zostanie ulepszona logika postaci. Na przykład, Łowcy Głów staną się bardziej okrutni.

Z. To było jeszcze w grudniu. Powtarzam - remake'u nie było, po prostu zwykłe globalne poprawki. Myśliwi nie stali się bardziej bezwzględni. Zaczęli polować, przenosząc się z lokacji na lokację w poszukiwaniu Striełoka.

D. Stworzenie własnego moda na pewno nie jest proste, ale możliwe. Zdarza się również, że z naszym zespołem jest jak w bajce Kryłowa (Łabędź, Rak i Szczupak). Czy Twoja ekipa powstała od razu, jeszcze podczas pracy nad pierwszym modem, czy może rozwijała się stopniowo?

Z. Zespół powstał spontanicznie podczas testów Poszukiwaczy. Dopiero we wrześniu ubiegłego roku MAV uporządkował naszą "armię Tatka Machny" organizując wspólny czat. I tak oto ruszyliśmy. 

D. Zdradź proszę jak jest zorganizowana praca w waszym zespole? 

Z. Przeczytałem wywiad z Wiktorem (Marafonec). Skromny, inteligentny człowiek, który świadomie umniejsza znaczenie swojego wkładu w powstanie oraz promowanie trylogii Apokalipsy. Pracuje także nad Upadłą Gwiazdą. Tak.. Nie ma organizacji jako takiej. Jak mawiają, od każdego według jego umiejętności.

D. Czy są jacyś testerzy? Opowiedz nam o ich wkładzie w rozwój.. 

Z. Nie mamy testerów. Istnieją surowi cenzorzy-redaktorzy. I nie szukają tylko błędów oraz niespójności: konstruktywnej krytyki, sugestii i pomysłów. Czasami po prostu zmuszali do zmiany fabuły. W ekipie panuje przyjacielska atmosfera. W korespondencji nie ma nawet wulgaryzmów.

D. Czym jest dla Ciebie tworzenie modów? Hobby, czy uzależnienie? (na początku chcieliśmy zapytać - hobby lub praca, ale jak nazwać coś, za co nie dostajesz pieniędzy).

Z. Raczej pisanie książki. Zasadniczo modowanie fabuły to nowy gatunek literatury, interaktywne opowiadanie historii. Ciężko jest z tego zrezygnować. Wiele razy próbowałem, ale bez skutków. 

D. Ciekawym pomysłem wydaje się zorganizowanie konkursu. Na przykład "opisz nowy scenariusz do moda" w różnych nominacjach:
-ogólna idea moda, koncepcja (zaprezentowanie wydarzeń) 
-w pełni zdefiniować i opisać gałąź zadań (sekwencyjne lub niezależne od siebie)

Z. Pomysł z konkursem na najlepszy scenariusz wydaje się czymś normalnym. Problem polega na tym, że ludzie mylą scenariusz ze streszczeniem. Skrypt gry napisany jest w zupełnie inny sposób. Drugi problem: jestem pewien, że żaden z modderów nie skorzysta z cudzego scenariusza - modowanie fabuły opiera się na żarliwej chęci autora do opowiedzenia własnej historii.

Często otrzymuję wiadomości: "Oto gotowa historia, w której wszystko już zostało przygotowane. Musisz tylko przetłumaczyć to na język maszynowy". 
Całkowite niezrozumienie procesu realizacji fabuły. 

D. Co można zaoferować jako nagrodę dla zwycięzcy - na przykład skorzystanie z zaproponowanej i najlepszej gałęzi zadań w modzie? Zaoferować współpracę przy nowym projekcie? 

Z. Oferta jest jak najbardziej możliwa. Mimo wszystko byłoby miło uzyskać zgodę jednego z modderów z wyprzedzeniem na przeprowadzenie "wydania" nagrody. Co, jak sądzę, będzie bardzo trudne.

D. Jak zareagowałbyś na wieść o ogłoszeniu konkursu literackiego z udziałem Twoich modów? 

Z. Konkurs literacki o "Apokalipsie"? Cóż, nie wiem. Dlaczego nie, jeśli są ludzie chętni do wzięcia w tym udziału.

DTwoim zdaniem, która gra jest najlepiej stworzona do modowania?

Z. Kto co lubi. Ktoś potrzebuje stalkera z twarzą Kajdanowskiego, a ktoś latarki przymocowanej do strzelby w DOOM-3. Chciałem zrobić szybkie zapisy do Metro 2033, ale z niepowodzeniem - nie mogłem rozpakować skryptu. A ponieważ okazuje się, że tylko przy "S.T.A.L.K.E.R: Cień Czarnobyla" i "Metro 2033" próbowałem swoich sił z modowaniem, to dokonując wyboru, spośród tych dwóch świetnych gier powiem, że Cień Czarnobyla jest wygodniejszy w modowaniu (śmiech). 

D. Tworzysz mody do Cienia Czarnobyla. Czy chciałbyś przejść na Czyste Niebo lub Zew Prypeci?

Z. Na razie pozostaję wierny platformie Cienia Czarnobyla. 

D. Od czego radziłbyś zacząć młodym modderom?

Z. Zacząć od najprostszej rzeczy - pracy z konfiguracjami broni i kombinezonów.

D. Czy zaczniesz tworzyć mody do S.T.A.L.E.R.-a 2?

Z. Poczekamy, zobaczymy. 

D. Bardzo dziękuję. Miło było porozmawiać. 

Z. Cała przyjemność po mojej stronie. Powodzenia!

  • Dodatnia 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pozwoliłem sobie dokończyć tłumaczenie wywiadu z @zaurusem, które rozpoczął prawie 9 lat temu @Papaczos.

To dopiero powrót do przeszłości, ale jest też pewna ciekawostka - @zaurus w odpowiedzi na jedno z pytań użył takiego określenia: "armię Tatka Machny". 
Kto odgadnie, do czego ono nawiązuje ? :)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agrael napisał:

Pozwoliłem sobie dokończyć tłumaczenie wywiadu z @zaurusem, które rozpoczął prawie 9 lat temu @Papaczos.

To dopiero powrót do przeszłości, ale jest też pewna ciekawostka - @zaurus w odpowiedzi na jedno z pytań użył takiego określenia: "armię Tatka Machny". 
Kto odgadnie, do czego ono nawiązuje ? :)

To się nazywa "odgrzany kotlet", "wykopaliska", "archeologia", "wywoływanie duchów". 😆 😜 Luzik, żart @Agrael-u. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten mistrz od tworzenia modów na zasadzie przebiegnij się po amunicję z Kordonu na Prypeć tak z 20 razy?

Ten od tego mitycznego artu ..Wampir" co to daje takie przyspieszenie, że nic nie jest nas w stanie dorwać?

I ten typek co dodaje milion lokacji w których nie ma nic? Np stare Bagna na których są dwa psy na krzyż i typek który mówi jedno zdanie?

 

Dajcie spokój z tym dziadem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak popełniłem ten błąd i dałem się na to nabrać i przeszedłem te wyroby modopodobne.. Zresztą dzięki temu nikt nie może mi powiedzieć, że mam jakiś uraz do twórcy bo coś tam. Moje krytyczne zdanie jest tylko i wyłącznie spowodowane tym czego doświadczyłem grając w te gnioty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gusta i guściki, ja też 3 pierwszych części moda nie oceniam zbyt wysoko głównie przez nie najlepsze rozwiązania gameplayowe. Np w Apokalipsie te ciągłe spawny grup przeciwników, latanie z pierdołą po tych lokacjach w tą i z powrotem pod koniec. Dodanie praktycznie bardzo szybko tej OP broni Sztyletu w każdej z części, która kasowała w modach sens używania czegoś innego. W Apokalipsie trzeba było uzbierać jakąś chorą sumę pieniędzy :D na te Sztylety dla ekipy. Pamiętam jak pierwszy raz grałem to porzuciłem w tym momencie moda, jak zacząłem drugi raz później to od początku gry latałem jak muł do handlarzy co trochę z każdą giwerą, którą znalazłem żeby mieć potrzebną kasę na odpowiedni moment w fabule. No i pierwsze mody są "biedne" bo zamysł był taki, że sama historia bez dodatków, zmian grafiki, paczek npc i broni no ale ważyły za to po 30mb :D

Za to podoba mi się cały pomysł na historię w tej serii, jak rozciąga, łączy się w pięciu modach. Także jak przeplatają się losy npców, czy też kto jest bohaterem kolejnych części. Każdy mod jest niby o czym innym ale jest też wątek łączący je wszystkie. Każdy kolejny był coraz lepiej dopracowany choć w każdym dalej trafiały się różne błędy. A Upadła Gwiazda i Ostatni Stalker to już duże rozbudowane mody z różnymi fajnymi pomysłami. A cała historia była całkiem spoko scifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie guściki? Nie nazywajmy szamba perfumerią. Te twory to największy syf w jaki grałem. Chyba tylko te pseduo mody z c zerowymi chrząszczami i inne robione dla beki są gorsze od tego.

Już nie chciałem kopać leżącego i wspominać o broni. Nie dość, że masz wykokoszony karabinek to w sklepie możesz kupić wszystko od samego początku. DRAMAT!

O jakim dopracowaniu mówimy? Żeby to miało sens to ten typek chyba by musiał z 1500 modów zrobić aby dość na jakikolwiek poziom.

 

I pomyśleć, że taka osoba jest elitarnym na forum... Ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ignachinio
Tak jak @tom3kb napisał - są gusta i guściki, ale nie będziesz nikogo wyzywał od ''dziadów", bo Ci się jego mody nie podobają. Chcesz napisać coś więcej o trylogii Apokalipsa i Ostatnim Stalkerze ? Śmiało. Napisz recenzję, którą na pewno każdy zainteresowany przeczyta, a na końcu wtrąci swoje trzy grosze. 

Nie ja decydowałem o umieszczeniu @zaurusa wśród Elitarnych, ale troszkę się zapominasz, bo to też użytkownik naszego forum, który Ciebie w żaden sposób nie obrażał. Wyzywasz go otwarcie od dziadów, a chłop nawet nie może odpowiedzieć i się obronić.

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, vidkunsen napisał:

Zaurus jest fajny - jego mody a co do oceny to krytyka ma sens od kogoś kto chociaz jednego moda stworzył.

Dawno takich bzdur nie czytałem. Polecam leczenie...

 

@Agrael proponuję się zapoznać z każdą z moich recenzji tych pseudo ,,dzieł" które swego czasu wstawiałem w odpowiednich działach. Wyłożyłem tam kawę na ławę.

Nawet tutaj uargumentowałem co takiego według mnie jest tragiczne w tych modach.

I za krytykę opartą na faktach dostałem ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Ignachinio napisał:

za krytykę opartą na faktach dostałem ostrzeżenie.

Nie. Dostałeś za coś innego.

 

W dniu 15.12.2021 o 21:35, Ignachinio napisał:

Dajcie spokój z tym dziadem...

Możliwe, że miałeś na myśli "dziadostwo", i użyłeś skrótu myślowego, ale tu się liczy słowo pisane, a nie pomyślane.

A tak, jak teraz, to można odebrać to tylko w jeden sposób. Szczególnie przy komentarzu

14 godzin temu, Ignachinio napisał:

I pomyśleć, że taka osoba jest elitarnym na forum... Ech

O rzetelną recenzję, nawet całkowicie negatywną, nikt nie miałby żadnych pretensji.

  • Dodatnia 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ignachinio  Każdy ma prawo odbierać wartość moda po swojemu, oceniać go i wyrażać o nim opinię.

Ale z tym ostatnim, to trzeba zachować umiar. I słusznie zwrócono Ci uwagę, że zdecydowanych słów mają prawo używać tylko ci, którzy w swoich działaniach są równi krytykowanemu.

Czy jego mody są aż tak denne, że pod jego adresem użyłeś słów obraźliwych? Mogę Ci zrobić całą litanię modów z rozwiązaniami rozgrywki bardziej upierdliwymi i nieprzemyślanymi niż u niego.

A czy zasługuje być elitą forum? Sam sobie odpowiedz, ilu autorów modów jest naszymi forumowiczami, jest aktywnymi przy rozmowach o nowo wprowadzonych modach? Fakt, może nie wszystko jest we wpisach, ale zainteresowani mogą z nim prowadzić rozmowy na PW. Sam to robiłem, gdy w drodze wyjątku udostępnił nam jako jedynym wersję moda Ostatni Stalker 2020.

Ochłoń trochę, wyjdzie Ci to na zdrowie.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zdania są bardzo podzielone. Ja powiem, że od strony technicznej mógłbym się przyczepić do paru rzeczy w modach Zaurusa (szczególnie w Upadłej Gwieździe), ale zdecydowanie nie uważam, że to dziadostwa. Są idealnie zrobione od strony fabularnej. Wielowątkowa linia fabularna, zwroty akcji przeplatające się ze sobą cały czas wątki. Bardzo mi imponuje sprawność, z jaką Zaurus napisał całkowicie nową historię i przełożył ją na fabułę gry. To jest niewątpliwie duży talent. W dodatku super postacie. Od razu polubiłem zimnego sukinsyna Johnny'ego, sympatycznego bandytę Greka, jego szefa Loszę Bormana i tego popa, nie pamiętam jak się nazywał. W ogóle ta frakcja wojowniczych mnichów w habitach taktycznych była świetnym konceptem.

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak pięknie obrońca uciśnionych a prywatnie chyba szwagier tego typa się odezwał. Powiem Ci czekałem na to. Pamiętaj doskonale jak to po napisaniu recenzji tych gniotów najpierw się prułeś w tematach i SB, że jak tak można a następnie napisałeś wprost, że zła opinia o tym typie nie jest tutaj mile widziana oczywiście było to okraszone tekstami pokroju ,,poczekaj bo on tu przyjdzie i sam Ci odpowie" czy ,,jak się nie podoba to jazda stąd". Także sorry ale twoje zdanie nie ma absolutnie żadnej wartości w tym temacie. Swoją drogą typ tylko tym, że jest pseudo twórcą i łaskawie odezwał się parę razy zbudował sobie tutaj pozycję bożka..

@apg2312 Panie moderatorze. Nie żyje na tym forum od wczoraj. Znam mechaniki działania. To był pretekst aby dać mi ostrzeżenie. Ciekawym aspektem całej zabawy jest to, że w innych działach pod moim adresem podało wiele więcej słów ogólnie uznawanych za obraźliwe i jakoś nikt tak ochoczo nie stawał w mojej obronie. No ale nic. Od razu tutaj napiszę obrońcą uciśnionych, że jeden z panów adminów olał dyskusję na prywatnym czacie i nawet nie odniósł się do moich zarzutów i próśb o rozwiązanie sporu.

Czy słowo dziad jest jakoś mega obraźliwe? Bardziej była to niechęć do tej jego beznadziejnej twórczości.  I czy powinno skutkować ostrzeżeniem. Według mnie nie, ale to moje zdanie. Pan sekretarz miał inne cóż jego sprawa.

Zresztą od samego początku odnosiłem się do moich wcześniejszych wypowiedzi oceniających twórczość tego kogoś na forum.

 

 

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Ignachinio napisał:

Ciekawym aspektem całej zabawy jest to, że w innych działach pod moim adresem podało wiele więcej słów ogólnie uznawanych za obraźliwe i jakoś nikt tak ochoczo nie stawał w mojej obronie.

Doprawdy ? Krótką masz pamięć, ale ugryzę się w język. 

36 minut temu, Ignachinio napisał:

Zresztą od samego początku odnosiłem się do moich wcześniejszych wypowiedzi oceniających twórczość tego kogoś na forum.

Brzmi to tak, jakby @zaurus Ci jakąś wielką krzywdę wyrządził. Nie rozumiem.. Przywiązał Cię do krzesła i kazał grać w swoje mody, że masz taki uraz ? Kończ waść wstydu oszczędź. 

Zresztą.. Po co ja się produkuję. Jak nie przestaniesz, to rozwiążę to w inny sposób i skończy się dzień dziecka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że też nie byłem bez winy ale bez przesady.

5 minut temu, Agrael napisał:

Brzmi to tak, jakby @zaurus Ci jakąś wielką krzywdę wyrządził. Nie rozumiem.. Przywiązał Cię do krzesła i kazał grać w swoje mody, że masz taki uraz ? Kończ waść wstydu oszczędź. 

Zresztą.. Po co ja się produkuję. Jak nie przestaniesz, to rozwiążę to w inny sposób i skończy się dzień dziecka. 

Ale, że nie mogę napisać recenzji jego moda i na jej podstawie uważać go za bardzo słabego modera. Który nie wiadomo czemu ma tutaj jakiś parasol obronny? Po drugie jakbym nie przeszedł jego pseudo dzieł to jakim prawem miałbym je krytykować? Wtedy dopiero byłby tutaj krzyk i larum, że nie grałeś a oceniasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.