Skocz do zawartości

Chernobyl / Czarnobyl (mini serial)


tom3kb

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się z wami całkowicie, tylko zapominacie o jednym. Nie my jesteśmy targetem HBO, lecz miliony typowych odbiorców w których dasz radę wywołać ziorowe "oooh" pokazując im nieco tańsze chwyty (poparzona ręka, odłażąca skóra, etc. etc.)

Edytowane przez Czujny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czujny napisał:

Nie my jesteśmy targetem HBO

Gdyby tak było, to nie oglądalibyśmy tego serialu... :biggrin::biggrin::biggrin:

A tak poważnie, jak już pisałem wyżej, początkowo miałem zamiar olać temat, ale ciekawość jak zwykle wzięła górę nad sceptycyzmem. Jak na razie nie żałuję... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seb-stryl napisał:

@Mnieciu Też się nad tym zastanawiałem. Może Oldman doznał jakiegoś Deja Vu, skoro obejrzał 3 odcinek mini serii Czarnobyla. A tak na poważnie, wkradła mu się pomyłka, a to każdemu się zdarza. ;) 

Ja po prostu antycypowałem co do trzeciego odcinka :) 
A tak poważnie sorry mój błąd.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OldMan W porządku, każdemu się to zdarza. :) 

Przechodząc do sedna sprawy, czyli czym jest dana mini seria oraz jakie są moje wrażenia, powiem jedno, miazga.

W serialu mimo paru nielogiczności, zakłamań (ktoś zaznajomiony z historią, przebiegiem katastrofy w Czarnobylu, na pewno to wychwyci) plus anglojęzyczni aktorzy, co sprawia, że troszkę psuje to klimat całości, jest bardzo dobrze. Od samego początku, od pierwszego odcinka, całość trzyma w napięciu. Pokazuje emocje, podejście do widza ze stron władz socjalizmu, w tym komisji, czy też Rady, cywilów, służb jak straż pożarna, wojsko. Mini seria ukazuje ze sobą błędy komunizmu, którzy twierdzili, że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do tego, by rozpoczynać działania ratunkowe, by też zapobiec większej katastrofie. Sama postać profesora Valerego Legasova, gdyby nie interwencja, prośba Gorbaczowa, nic by nie zdziałał, byłby ino pionkiem w wielkiej grze, zimnej wojnie. Rola Jared Harrisa, który zagrał profesora według mnie jest świetnie zagrana, to samo tyczy się również roli Stellan Skarsgårda, który odtworzył rolę Borysa Szczerbina, będący wtedy zastępcą przewodniczącego  Rady Ministrów ZSRR. 

Klimat, w tym "promieniowanie" aż wylewa się z ekranu. Momentami czułem na plecach ciarki, dreszcze wręcz, gdy zaczynało się wymykać spod kontroli, co do serialowej czarnobylskiej katastrofy reaktora jądrowego numer 4. Kurczę, a to dopiero 2 odcinek. 

Wniosek jest taki, że brakuje takich seriali, gdzie potrafi przykuć widza na bardzo długo i nie pozwala zapomnieć o tamtejszych wydarzeniach. Gorąco polecam! :) 

Edytowane przez seb-stryl
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, OldMan napisał:

Wiem, że o gustach się nie dyskutuję ale nie zgadzam

Tak na marginesie, to wtrącę swoje trzy grosze, które zawsze dorzucam kiedy ktoś cytuje te maksymę. O gustach można, a wręcz należy dyskutować pamiętając jedynie o zachowaniu kultury wobec rozmówcy i świadomości, że nasz pogląd nie musi być tym nadrzędnym. Przecież to co nami kieruje w dużej mierze, to właśnie nasze gusta (sympatie, antypatie). Rozumiem też kwestię słabego przekładu z łaciny, ale taka a nie inna wersja krąży już długo i zdążyła wryć się nam w pamięć, a jest to po prostu powiedzonko krzywdzące wobec jakiejkolwiek formy dyskursu, bo zamyka dalszą drogę do porozumienia. :)

Proponuję zatem inną maksymę. O gustach SIĘ dyskutuje. ;)

Miłej soboty koledzy!

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, seb-stryl napisał:

Sama postać profesora Valerego Legasova, gdyby nie interwencja, prośba Gorbaczowa, nic by nie zdziałał, byłby ino pionkiem w wielkiej grze, zimnej wojnie.

Rzecz w tym, że Legasow (i nie tylko on) BYŁ pionkiem w grze. Trzeba pamiętać, że jego specjalnością była chemia nieorganiczna, a nie fizyka jądrowa. Istnieje uzasadnione przypuszczenie, że wybrano go nieprzypadkowo - miało to ułatwić kwestionowanie jego wniosków, bo zawsze można było wytknąć mu brak odpowiednich kompetencji.

5 godzin temu, seb-stryl napisał:

Pokazuje emocje, podejście do widza ze stron władz socjalizmu, w tym komisji, czy też Rady, cywilów, służb jak straż pożarna, wojsko. Mini seria ukazuje ze sobą błędy komunizmu, którzy twierdzili, że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do tego, by rozpoczynać działania ratunkowe, by też zapobiec większej katastrofie.

Pokazuje, ale w powierzchowny, wręcz sztampowy sposób. Moim zdaniem zabrakło wyraźnego akcentu na bardzo ważny czynnik, nieodłączny element tego systemu, a mianowicie strach. Strach przed odpowiedzialnością, konsekwencjami itd. I dlatego uważam, że akurat pod tym względem klimat filmu jest raczej słaby.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@A6AKAH

Dziękuję za Twoją opinię i w sumie się zgodzę z tym, że profesor Legasow był pionkiem w wielkiej grze i władze starały się do zdyskredytować za wszelką cenę, tym bardziej, że był odpowiedzialny za prace nad energią jądrową pod kątem chemii. Mimo tego, robił wszystko, by siebie chronić i co bardziej, mając o tym pojęcie, jaka jest skala niebezpieczeństwa, ocalić ludzi od niechybnych skutków zdrowotnych pod kątem promieniowania i ich problemami, by je usunąć. Jak dotąd nie przeprowadzono badań nad skutkami promieniowania w dużej skali (w sumie i do tej pory tak jest, przykładem jest katastrofa w Fukushimie, czy też tragiczny przypadek Hisashi Ouchiego-przez niedopilnowanie zasad bezpieczeństwa, pracownika w Tokaimurze). 

Drugą rzeczą, o którą wspomniałeś, to emocje. Być może to wynika z tego, że jestem osobą nadwrażliwą i dosadnie odbieram emocje i wchłaniam jak gąbka. Możliwe, że twórcy, scenarzyści serialu chcieli ukazać tamtejszych ludzi jako "herosów", którzy potrafili sobie poradzić w każdej sytuacji, a tak naprawdę było zgoła inaczej, panika, właśnie ten strach przed konsekwencjami. "Jakim cudem, przecież wszystko było pod kontrolą i grało jak cacy"? Co bardziej, to były czasy zimnej wojny, wtedy był to moment wręcz kulminacyjny, zwrot akcji w kartach historii. Mimo tych niedogodności, niesnasek serial jest wart uwagi i nawet jeden z lepszych jakie obejrzałem. :)

Edytowane przez seb-stryl
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci odcinek na prawdę fajny, zwłaszcza charakteryzacja choroby popromiennej robiła wrażenie. To jak wyglądali chorzy w ostatnim stadium aż mnie zmroziło. Górnicy z Tuły też pokazani super, a scena gdzie biegają na golasa wietrząc klejnoty rodzinne a temu wszystkiemu przygląda się Legasow i Borys jest mega.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A teraz podsumowanie serialu o 4 reaktorze:

"британський-викрадений-за-скаржиться-про-відсутність-чорношкірих-чорнобильців"

"Brytyjska scenarzystka Carla Meri Sweete napisała na Twiterze że nie rozumie czemu nie ma czarnych aktorów w serialu "Czernobyl". Nie spotkało się to z pozytywnym przyjęciem."

https://tocuz.com/ukraine/the-british-got-ridiculed-for-complaining-about-the-absence-of-blacks-in-chernobyl/

https://www.wykop.pl/link/4984063/brytyjska-scenarzystka-narzeka-na-brak-czarnych-aktorow-w-czernobylu/

Taaaak tyle pytań i innych zwrotów językowych ciśnie się na usta ... . ;) :biggrin:

 

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2019 o 09:39, FeRu napisał:

Jestem ciekaw czy faktycznie pokażą wszystkie niewygodne fakty, które były przez lata ukrywane, a które znamy chociażby z "Bitwy o Czarnobyl"

 

 O jakich faktach mówisz? :P Bo z tego co pamiętam to ,,bitwa o czarnobyl" jakimś mega cudem to nie jest :P

Serial fajny ;) Nieźle zrobione, szkoda tylko że Pani naukowiec z Białorusi tak na prawdę nie istniała :)

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, vidkunsen napisał:

Na zachodzie jest pełno takich co to myślą,że Przełęcz Diatlowa jest na cześć naukowca z Czaes. ;):biggrin:

Jeśli chodzi o przełęcz Diatłowa to nie wiem czy widzieliście dokument Discovery "Zagadka Rosyjskiego Yeti". Hipoteza zdaje się być nawet prawdopodobna, biorąc pod uwagę dowody w tym zdjęcia zrobione przez samą ekipę Diatłowa jak i stan ciał, obrażenia oraz stan namiotu, z resztą ta teoria pojawiła się już w latach 70tych i w kolejnych latach pojawiały się wzmianki o takiej możliwości. Owszem dokument fabularyzowany i dość mocno mający wzbudzić dramatyzm, ale ogląda się go fajnie

Ja wiem, że wiele ludzi nie wierzy w tego typu rzeczy i wydaje się to głupie, jednak we wszystkich hipotezach dotyczących tej tragedii pomijano wiele ważnych rzeczy zwłaszcza dziwne obrażenia na ciałach ofiar. Jak było na prawdę? Tego się już raczej nie dowiemy... Nie jestem osobą, która wierzy we wszystkie teorie spiskowe, (jak słynna bzdurna teoria Płaskiej ziemi, która powstała bo ma za cel ośmieszyć wszystkie inne teorie spiskowe) ale nigdy nie biorę oficjalnych wersji za pewnik, bo wiele razy okazywało się to bajką. Chociażby słynny "Incydent w zatoce Tongijskiej", który wciągnął USA w wojnę Wietnamską, a dziś wiemy doskonale, że ten incydent nigdy nie miał miejsca i był zfabrykowanym pretekstem tylko do wzięcia udziału w kolejnej wojnie.

11 Września, Atak Londyńskie metro i autobus, czy chociażby katastrofa Smoleńska ma tak wiele dowodów podważających oficjalne wersje wydarzeń, że nie warto brać ich za pewnik.

 

Ale wracając do samego serialu. Odcinki 3,4 póki co najlepsze, bo nie koncentrują się na tanim budowaniu dramatyzmu tylko na bardzo przyziemnych sprawach.

@Ignachinio chodzi o te wszystkie sprawy, o których milczano przez wiele lat i pomijano. Bitwę O Czarnobyl uważam za bardzo dobry i rzeczowy dokument, który owszem czasami może zbyt wyolbrzymiał niektóre rzeczy, jak chociażby ta 5-10% możliwość drugiego wybuchu spowodowana dostaniem się magmy do zbiorników,a filmie przedstawiono to tak, jakby o włos uniknięto wybuchu (tak jak w filmach gdzie bohater rozbraja bombę zawsze 2-3 sekundy przed wybuchem)  ale nie mam do tego filmu innych zastrzeżeń.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Ignachinio napisał:

@FeRu A co myślisz o teorii tego doktora Marka Rabińsiego o zupełnie innym biegu katastrofy?

 

Biorąc pod uwagę to jak w ZSRR komuniści fałszowali i koloryzowali i manipulowali wszelkie wydarzenia by broń Boże nie wyjść na winnych zgodzę się z tym,że katastrofa mogła mieć nieco inny przebieg niż oficjalna wersja. Jest to praktycznie więcej niż pewne. Relacjami i zeznaniami świadków można manipulować do woli, a jak wiemy KGB czy nawet u nas agenci SB byli mistrzami w tworzeniu dezinformacji i kształtowaniu rzeczywistości wg woli.... Z resztą nic się nie zmieniło w tej kwestii i dzisiaj, w każdym kraju na  świecie manipuluje się społeczeństwem i to się nie zmieni. Jednak nie zgodzę się z tym, że wyolbrzymiono liczbę ofiar oraz ludzi, którzy przez Czarnobyl chorują i umierają do dziś. Nawet dokumenty KGB ujawnione w Bitwie o Czarnobyl pokazują, że starano się ukryć każdy przypadek manipulując liczbami i podniesiono dopuszczalne dawki promieniowania, przez co stał się cud i wielu ludzi, których przyjmowano z objawami choroby popromiennej wypuszczano bo nagle wszystko mieściło się w normie. Do dziś na Białorusi i Ukrainie oraz innych krajach gdzie przeszła radioaktywna chmura notuje się znacznie większe zachorowania na nowotwory, zwłaszcza rak tarczycy.  Dokładnej liczby nie poznamy na pewno, bo nie prowadzono długoletnich badań na terenach bardziej skażonych, gdzie od 33 lat ludzie żyją i przyjmują kolejne dawki Cezu oraz Jodu wraz z powietrzem, jedzeniem oraz piciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorie spiskowe są wszędzie, a to że nasi w artykułach podgrzewają atmosferę, że niby ma być agent CIA to jeszcze może nic nic znaczyć skoro serial będzie o katastrofie i potem o jej sprzątaniu.

No chyba, że w pierwszym odcinku w pierwszych 5 minutach do elektrowni wedrze się tajny agent, naciśnie na konsoli taki wielki czerwony przycisk czym doprowadzi do katastrofy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.