Jump to content

Rozmowy o Stalker Online


kobal

Recommended Posts

Stalker Online

Powstający od kilku lat niezależny projekt Stalker Online nabiera rozpędu. Gra tworzona jest przez studio Cybertime System na autorskim silniku Big World Engine. Projekt nie ma nic wspólnego z GSC. Ile ma wspólnego ze znanym nam światem Zony, trzeba będzie sobie sprawdzić samemu. Niedawno rozpoczęły się betatesty, do których każdy miłośnik MMO może dołączyć. W tej chwili jest dostępna tylko wersja rosyjska, ale w najbliższym czasie ( około miesiąca ) ma być gotowa wersja angielska. Kilka dni temu w sieci pojawił się film, prawdopodobnie reprezentujący fragment rozgrywki z w/w gry. Co ciekawe, nie ma o nim wzmianki w oficjalnym dziale medialnym na stronie projektu. W każdym razie GSC zaprzeczyło jakoby film pochodził z S.T.A.L.K.E.R. 2, co z kolei sugeruje tytuł.

http-~~-//youtu.be/-NPeNNo0N3Q

Oficjalna strona projektu: http://stalker-online.co/

Download: http://forum.stalker...=141110#p141110

Link to comment
Share on other sites

Jakiś opis tego stalkera jak już go testujecie na czym polega rozgrywka czy to zwykła strzelanina czy coś więcej,jak klimat ? Czy da się w to grac przy niezbyt dużej umiejętności czytania w języku rosyjskim itd. Jak serwery i czy udaje się wbić na któryś? Jak się zarejestrować ?bo nie wiem gdzie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Gram już jakiś czas. Ciągle w fazie beta i bez angielskiego klienta, ale jakoś da radę pograć, a nawet "podszlifować" swój rosyjski. Graficznie na przeciętnym poziomie, fabularnie też. Za to lokacje i ogrom strefy potrafią zadziwić. Jeśli ktoś z was ledwo co pogrywa albo planuje, to służę pomocą na początek. Mogę zaopatrzyć w ciuchy, broń i inne potrzebne fanty.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aj, aj. Dopiero dziś sobie przypomniałem o waszej prośbie. Wybaczcie koledzy, że tak długo. :)

Dobrze, zatem na razie napiszę co nieco o samej grze.

Decydująć się na zabawę w Stalker Online, trzeba wiedzieć, że gra jest tworzona przez amatorskie "studio", które składa się w większości z fanów tematyki stalkera. Dlatego nie napalajcie sie na ekstra grafikę i mechanikę, która jest dziś wręcz standardem w grach od gigantów elektronicznej rozrywki.

Przygodę w strefie zaczynamy na dość dużej mapie (która okazuje się być najmniejszą w grze, spory plus) na której znajdują się ruiny dworca kolejowego. Jeśli nie znamy rosyjskiego, to niestety nie pogramy dużo, ponieważ na ten moment nie posiadamy absolutnie niczego, poza kiepskimi ciuchami. Aby zdobyć broń trzeba wykonać dwa questy dla stalkerów znajdujących się wewnątrz budynku, ale bez znajomości cyrylicy, ani rusz. Możecie próbować dogadać się po angielsku na ogólnym czacie, ale na 99% przypadków zostaniecie olani i wyśmiani. W takim momencie cała wasza nadzieja w innych stalkerach, którzy czasami wspomagają nowych i dają im różne fanty (broń, ciuchy, apteczki). Na dworcu znajdziecie handlarzy ciuchami, bronią, amunicją oraz inżynierów zajmujących się naprawą sprzętu, a także właścicieli odpłatnych schowków na wasze łupy.

Za dworcem rozciągają się spore tereny na których leży wioska, stare magazyny, a nieco dalej mamy wejście do pierwszej dzielnicy w mieście. Znajdująca się tam biblioteka, służy też jako drugi punkt zborny na tej mapie, jest także więzieniem dla bandytów (PK). Dopóki nie uda wam się rozeznać w mechanice gry, walki etc etc. te tereny będziecie przmierzać dość często. Nabijanie xp na zmutowanych pajęczakach, karłach mutantach czy dzikich psach, to typowe rozrywki dla "noobowni". Nie radzę, też zbyt szybko próbować przedrzeć się przez mur otaczający, to specyficzne śródmieście. Prawdziwa gra zaczyna się dopiero poza murem, ale na to co najmniej przez kilka dni nie dacie rady się przygotować (sami), a wyjście w strefę jedynie w podstawowych szmatkach z lumpexu i zwykłym pistoletem będzie się dla was kończyć, dość często, niepomyślnie.

Musicie przyswoić sobie też od razu jedną, bardzo ważną rzecz. Tutaj nie ma praktycznie żadnych ograniczeń PVP. Jedyne miejsca w których jesteście bezpieczni, to stalkerskie obozy czy mniejsze skupiska wokół ognisk (strefa bezpieczeństwa rozciąga się na 5 do 10 metrów od środka najdalej wysuniętego punktu), poza tym miejscówkami WSZĘDZIE jesteście narażeni na atak KAŻDEGO gracza, dlatego gra wymusza rozważną i ostrożną grę. Zasada JC Dentona z "Deus Ex", "...nie ufaj nikomu, kwestionuj wszystko..." tutaj sprawdza się wręcz wyśmienicie. Chwila zapomnienia i możecie oberwać w czapę od byle chłystka z gównianym pistolecikiem, który następnie ograbi was z tego co wypadło z plecaków bądź kieszeni. Poruszanie się wśród innych stalkerów, to prawdziwa wojna nerwów kiedy ani wy, ani oni widząc na horyzoncie postać nie macie pojęcia jakie intencje ma zbliżający gracz. Trzeba uważać na każdego. Napady są w Strefie czymś całkowicie normalnym.

Kiedy już ogarniecie nieco podstawy i zbierzecie odpowiedni sprzęt, można wyruszać za mur, w Strefę.

Na chwilę obecną w grze są 3 mapy główne + noobownia. Największa mapa (Liubech) jest kilkanaście razy większa od noobowni. Pośrodku mapy znajdują się kolejne dzielnice miasta, na północ duża, opuszczona wieś, a zaraz obok niej największy obóz stalkerów w Strefie. Im dalej na północ tym niebezpieczniej. Lasy, pola (dosłownie) anomalii, góry, jaskinie i podziemia pełne bardzo groźnych mutantów. Gdzie niegdzie trafi się na kolejne opuszczone wioski. Na zachodzie przeważają tereny zalesione, na wschodzie bagna i pozostałości po industrialnych obiektach. Południe, to również bagna, ale i linia kolejowa, która prowadzi do innych miejsc (map) w Strefie. Przez calą mapę biegnie naprawdę długa autostrada. Kolejne tereny, to tzw Wezuwiusz (również bardzo duża mapa, pełna anomalii, groźnych mutantów i wielu ciekawych miejsc) oraz Nowa Ziemia (miejsce gdzie występują anomalie pogodowe, przez co ciągle pada tam śnieg, a wszystko jest skute lodem). Oba te miejsca są przeznaczone dla prawdziwych twardzieli. ;) (znaczy, możecie tam iść w każdej chwili, ale osobiście stawiam wszystkie ruble, że nawet po kilku dniach gry nie przetrwacie tam pięciu minut - poziom trudności jest bardzo wyśrubowany)

W grze mamy do dyspozycji dość spory arsenał. Pistolety, pistolety maszynowe, karabiny wyborowe, szturmowe, strzelby, granatniki. Do wielu modeli broni palnej są dostępne przeróżne dodatki jak optyka, latarki, tłumiki, celowniki noktowizyjne etc etc. Jest sporo różnych kombinacji ubioru oraz wiele rodzajów plecaków (informacja ważna dla estetów, bądź narcyzów ;] - wygląd postaci zmienia się przy zmianie jakiejkolwiek cześci garderoby). Mamy do dyspozycji kilka rodzajów detektorów (od zwykłych, aż po magnetyczne, które wyręczają nas w wyciąganiu artefaktów z anomalii). Można, a nawet trzeba, jeść oraz pić. Do tego mamy też całą masę przeróżnych śmieci, które można wykorzystać do craftingu lepszych rzeczy.

Pozwolę sobie udzielić kilku rad początkującym graczom.

- nie wypuszczaj się poza dworzec czy bibliotekę BEZ broni czy lepszego ubioru

- nie daj się wyciągnąć przez innych graczy poza bezpieczny teren, najczęściej trafisz na PK, który rozwali Cię dla własnej przyjemności

- nie szarżuj (nawet mając pistolet) na sforę psów czy zgraję zmutowanych pajęczaków, lepiej ostrzeliwać z daleka, a w razie potrzeby uciekać

- jeśli to możliwe, trzymaj się innych stalkerów, ale nie podkradaj im zdobyczy ani nie celuj w ich kierunku (dostaniesz w czape)

- fanty po mutantach/zabitych stalkerach zbieraj naciskając klawisz Z, musisz stać tuż obok przedmiotu (to szybszy sposób)

- spieniężaj WSZYSTKO co dasz radę spieniężyć, nie łaź z wypchanymi kieszeniami, PK i złodzieje tylko czekają na takich jak Ty

- jeśli znasz kogoś, kto gra w Stalker Online, poproś go o pomoc - szybciej przebrniesz przez noobownie

- na początku gry, schodź innym stalkerom z drogi (to taki nieoficjalny znak, że nie szukasz zwady i nie chcesz atakować)

- nie zniechęcaj się po kilku niepowodzeniach czy pierwszym zapoznaniu się z animacją chodzenia (oj tak... ;])

Na początek, to wszystko, a Stalkera Online podsumować można prosto. Grafika przeciętna, mechanika przeciętna, udźwiękowanie przeciętne... ale mapy i ich ogrom, a także rozplanowanie sprawiają, że gra nabiera klimatu.

Kilka screenów zrobionych w czasie gry (robiłem specjalnie po to, aby następnie podrasować je "artystycznie", tak więc proszę o wyrozumiałość)

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Jeśli ktoś z was ma zamiar zagrać, to dajcie znać tutaj. Wyprawię się na Dworzec w Liubechu z fantami dla was i przeprowadzę dalej.

Czołem.

Edited by Czujny
  • Positive 3
Link to comment
Share on other sites

Co dokładnie pobrałeś? Jaką instalkę (ile waży)? Powinieneś mieć plik o nazwie "so_setup" i po jego uruchomieniu gra zainstaluje się sama, a potem pobierze aktualne patche.

Dodatkowo musisz się zarejestrować na forum: http://forum.stalker...5582a0d312c3��a

Następnie po zalogowaniu aktywować konto gry na stronie: http://stalker-online.co/account/

Link to comment
Share on other sites

Mi się udało założyć konto, żeby to zrobić musisz zakładać wszystko na ruskiej stronie. Czujny jakbyś mógł napisz gdzie i co zrobić na początku, bo to mi przypomina jak grałem w CoPa wersje rosyjską 1.5.8 co latałem za szczałką na kompasie.

Edited by sedoro
Link to comment
Share on other sites

Teraz to i ja wiem. Założyłem konto i uruchomiłem grę. Trochę to zagmatwane bo trafiłem chyba w same piekło strzelali do siebie z każdej strony, stwierdziłem że mi się to nie podoba. Może jak ktoś lubi taką strzelaninę to mogę polecić a nawet udostępnić konto.

Link to comment
Share on other sites

@waler to było do przewidzenia że dzieciaczki będą strzelać z byle powodu do siebie wyzywać się od nooba i prosić o kasę i broń :mad:

No ale pomysł z stalkerem online jest dobry ale no cóż trudny do zrobienia.

@czarnobyl stalker online jest darmowy zadania jakieś tam są ale głównie z tego co wyczytałem z tego forum http://forum.stalker...5582a0d312c3��a to jest to głównie strzelanie we wszystko co się rusza a w wolnej chwili na arty może czujny więcej powie.

Edited by Darkus
Link to comment
Share on other sites

Nie powiem dobry by był gdyby zasady były ok. Ale tak to jest z dziećmi. Psują całą zabawę. Sniper elit też był spoko ale dzieciaki wpadły z granatami i to już nie granie. Proponuje zostać przy modach bo tu to chociaż można chwilę pograć w zależności od moda.

Link to comment
Share on other sites

Co więcej chciecie wiedzieć prócz tego co napisałem wyżej? Nie rozumiem też płaczu, że debile psują zabawę. Pokażcie mi MMO, gdzie nie ma gimbusów psujących zabawę, strzelających do siebie nagminnie i wyzywających wszystkich od noobow. To ciągle jest beta i w dodatku po rusku. Jeśli nie rozumiecie tego języka, to logicznym jest, że questów nie porobicie. Gra jest darmowa. Polega głównie na eksploracji terenu, zdobywaniu artefaktów i potyczkach klanowych. Pisałem też, że jeśli ktoś ma problemy na początku, to napisać tutaj, umówić się na konkretny dzień i godzinę, a ja się zaloguję i pomogę w czym trzeba.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.